Zgjim mental dhe spiritual që rezulton në ngritjen e vetëdijës.
Mental and spiritual growth that results in raisining the conciousnes.

9 prill 2009 – Ende tek e tashmja

Mbas nje pauze te shkurter te cilen e kam be me vetedije sot po ia filloj postit tim te rri. Sa i perket temave momenti i se tashmes 1 dhe 2 mire eshte qe ju ketu meditime ti zbatoni rregullisht, tema nr 3 dhe 4 do te vijne mbas nje kohe dhe arsyeja se po pres me temen 3 dhe 4 eshte se kisha pas deshire qe TI ta perveqeson 1 dhe 2 para se tja vazhdoj me tutje.

Momenti i se tashmes dhe aktivizimi i vetedijes eshte pika e fillimit s e “rruges” tende ne jetë.

Dje kam vendos per qka te shkruj sot keshtu qe posti im i ri do ti kushtohet te gjithe femijve ne bote kudo qe jane, me femij mendoj femij te moshave 0 deri ne 18 . Ndersa femijve te moshave 18+, 30+, 40+, 50+, 60+ 70+ do te shkruaj heren tjeter.

Te lutem lexo dhe mundohu te jesh e/i vetedijshme per te miren tende, cdo here, cdo moment dhe cdo dite, tere jeten, prej sotit.

Dashuri! Dhe vetem dashuri!

Momenti i se tashmes 2- Present moment 2

Ky meditim rekomendohet 10 deri en 15 minuta dhe ka te sikusre edhe meditimi i djeshit me momnetin e tashem. Tash. Tani. Now! 🙂

Para se tja fillosh meditimit ndiju fizikisht mire (comfortable), dmth ulu mire ne karrike, fotele apo ne toke , jastek kembekryq (kjo e fundit eshte pozita tradicionale e meditimit..ma e mira, por nese nuk mundesh mu ule gjate athere ulu si ndihesh me se miri).

* * * * * * * * ** * * * * ** ** * * * * ** ** * * * * * * * * * ***** * * *** ** * ** * ** *

Ulu drjete, ndiju mire dhe mbylli sytë (si rrushi :))..

Filloja ta sjellesh vetedijen mbrenda teje dhe beju e vetijshme per frymarjen

Mos mendo per sa gjate merr fryme…vetem beju e vetijshme si merr fryme tash momentalisht

Mbsai je e vetijshme per frymmarjen, ajo ndrohet automatikisht dhe behet me e thelle

Ndije frymen qe te hyne mbrenda ne trup dhe del jashte trupit

Ndije se si gjyksi te qohen kur te merr fryme dhe ulen kur te del fryma

Nese mendja te shkon dikund tjeter observoje ate dhe kthehu prap tek vetedija..

Nese je e humbur ne mendime, ne momentin kur je e veteijshme qe je e humbur ne vetedije…me nuk je e humbur..thjeshte..lejoji mendimet te shkojne dhe ktheu prap tek vetedijshmeria e frymarjes…

Vazhdoja te meditosh 10 deri ne 15 minuta…apo sa ke durim…sa me shume ta besh kete ushtrim me shume ki me pas durim…

Kur te kryn meditim hapi syte dhe rri e ulur edhe 2 deri ne 3 minuta para se te ngritesh ne kembe….

* * * * * * * * ** * * * * ** ** * * * * ** ** * * * * * * * * * ***** * * *** ** * ** * ** * * * * * * * *

Mire eshet qe ky ushtri te behet kur je ne stres te madh apo mbas stresit te madh..ose gjithashtu para se te bish ne gjume…:)…leje trupi le te relaxohet in peace…:)…

4132807

Love and gratitude as usual! 🙂

Momenti i se tashmës! 1 – The present moment 1

Nese e ke lexuar positn e dites se djeshme “vetedija dhe ti” athere do ta kuptosh edhe kete post..

Sepse edhe ky post e ka per qellim me aktivizu vetedijen edhe bile bile me ngrit pak…posti i sotshem ka te beje me ushtrimin nr2…apo pirja, me pi, shuarja e etjes.

Qellimi i ketij ushtrimi/meditimi eshet ta ndish te tashmen, momentin e se tashmes…edhe te jesh aktiv ne te tashmen….sepse krejt qellimi i jetes faktikisht eshte te jesh i vetedijshem per te tanishmen dhe konsekvencat qe sjell e tashmja….e cila edhe krijon te ardhmen…

ok..here we go…

Merre nje gote apo filxhan te madh uje, lang peme apo qaj…diqka qe te pihet dhe qe nuk eshte alkiholike..:)..vendose ne tavoline edhe meditimi i ujrit te pijes ia fillon tash..mos harro te ndish dhe ti ndish te gjitha detalet..vetedija eshte ne top!

1 zgjate doren dhe merre goten…ndije kur dora a ka mbrrin goten..ndije se a ashte gota e ftohte, e nxehte, e lemuar, detalet e gotes apo filzhanit, formen apo detale tjera..
…..ndije senzacionin e gotes, filxhanit kur te ngrit nga tavolina..mbaje goten dhe ndija peshen…

2. ndiji muskujt e gishtave dhe dores kur e ngrisin goten..

3. bile ndoshta edhe mundesh me ndi se si saliva (lengun) te krijohet ne goje para se buzet ta prekin goten…

4. ndije shijën kur buzet e takojne goten dhe ti e pine pijen…e ftohte, e nxehte, e butE (smooth)ne permbajtje, apo e ithtë, e tharpte, e embel apo e gazuar…ndije pijen ne goje, ndije shijen dhe ndije kur e perbin dhe si liquidi apo lengu te kalon neper fyt dhe te arrin ne bark..

5. Vazhdoja te pish edhe kur te pish sjelle vetedijen ne momentin e tashem dhe ndiji te gjitha levizjet, ndjenjat apo senzacionet e perjetimit te pirjes se ujit apo lengut.

6. Perjetoje kenaqesine e momentit te tanishem (the present moment) dhe kenaqu me pijen.

Nuk ke veshtire apo?….Edhe perderisa jemi te vetedija une po du me cek faktin se jam e vetedisjhme se “shqipja” ime nuk eshte perfekt edhe nese nuk kuptoni me vjen keq…e kam kuptu qe shumica po ma kupton gjuhen..

Ky shembull me ujin ishte lehte me ilustru….ti mund te gjesh ushtrime tjera per ta sjellur vetedijen ne qastin kur ti vet don…sa me shume ushtron me shume eksperte behesh…e kur te arrin nivelin e topekspertes, ose topvetedjes athere e kupton se qka te ben e tashmja..ose qfare reakcione te sjell te tashmje ne jete, ne tru, emocione, psiqikë..ne TY dhe ne rrethin tend…

juice

Loqkë! 🙂

P.s. Thanx Lola for ure files!

Vetedija dhe ti

Te dyjat jane te lidhura me njera tjetren dhe jane pjese e jotja..dhe nese ndalesh e mendon se se hare ne dite i ben/kryen punet me vetedija e sheh se jane te pakta apo fare.
Shumica prej nesh jemi te “programuar” te bejme pune apo te marrim vendime “automatikisht” pa menduar..sepse ose qashtu “duhet” ose “ashtu kemi be deri me tash”…edhe pse te dy aryset jane te njejta ska lidhje…you get my point.
Vetem nje shembull…sa here je e apo i vetedijshem se po merr fryme. Ose sa here e ndin aktivisht se je ka merr fryme?
Une prej sotit te kisha propozuar qe me se pakti 3 here ne dite tjua kushtosh frymarjes..nje ushtrim i thjeshte qe ta ngrit nivelin e vetedijes..Kur te ndin se merr fryme ndalu mos merr fryme…dhe pastaj filloja tri here te marresh fryme te thella nga barku jo nga gjoksi…dhe pastaj me vetedije leshoje frymen jashte….
Ushtrimi tjeter i ngritjes se nivelit te diturise vjen neser…
So long..
Momentalisht jam ne bibloteken e qytetit te Malmös dhe jam ka e pres nje takim…veq thash ta shkruj nje “Post” shpejt e shpejt e le ti bej ty te ditur se je ka merre fryme..:)

LOVE!

P.s. Mos harro me qesh nime.  🙂

Edhe nje video inspiruese….

Qe mu personalisht ma ka rregullu diten, javen….

Kjo video ka te bej me te sotshmen..qe eshte gjithmone aktuale dhe simbol i se vertetes tende/timen…qfare vibracione i terhjekim ne jeten tone dhe qfare i leshojme mbrapa..

Kete video e kam marre.apo gjete te nje blog qe eshte nje nder favoritet e mia…fatkeqesisht te gjitha tekstet ne kete blog jan ne gjuhen suedeze.

Enjoy with love..

E mërkurë 1 prill 2009

Sot sigurisht qe njerezit kane me na bo “Aprillllillliii” apo qashu diqka….mos u mashtro! :)..une jam mashtru pak mbreme..pak…kryesorja mos mu mashtru sot…:)….

Sot une do tja kushtoj kete post nje fakti qe ka qene shume aktual ne jeten time koheve te fundit…vendimet dhe zgjedhjet e mia ne jete. Ky fakt eshte aktual edhe per ty, pa marre parasysh ne cilin front, privat apo profesional.

Vendimet dhe zgjedhjet e mia/tuat/tonat. Pauzo dhe ndalu edhe mendo pak….ne baze te qkafit i ben ti zgjedhjet e tua ne jete dhe kush vendos qe ti ki me vendos per diqka ne jeten tende…mendo…pse ja ke fillu me studijo ose pse bash qate drejtim…qfare profesioni e ke zgjedh…pse bash qate profesion…qfare partneri (ose partnera, mashkuj ose femra) e ke zgjedh pse bash ate partner ose ata ose ato.. qafre partneri nuk e ke zgjedh..qfare shoqnie..qfare relacione…bere nje permbledhje te vogel dhe benu e/i sinqerte e vetveten.

Se di a ke degjuar per Maslow, nje psykolog (i menqur :))  qe eshte i njohur per teorine e tij te famshe te motivacionit tek njerezit. Ose qka i motivon njerezit te zgjedhin apo mos ete zgjedhin. Maslowi eshte i njohur per nje teori qe ne anglisht e quajne “Hiearchy of Needs” apo hierarkia e nevojave. Ku shkurt mund te pembledhi se vendimet tona mvaren prej nevojave tona. Apo qka kemi nevoj te plotesojme ne ate moment kur e marrim nje vendim. Nevojat jane te renditura sipas nje hierarkie duke filluar nga nevojat baze, s.psh. biologjike, te hahet te pihet te flehet te dashurohet etj, deri te ajo me e larta nevoja e ngritja dhe zhvillit personal apo si Maslow e quan “Self actualization”. (Ne kete shkalle te hierarkise ralle dikush guxon me marre vendime. Sepse kjo shkalle eshte shkalle ku dashuria dhe e verteta eshte baze e jetes. Eshte faktikisht aspekt univerzal dhe hyjnor.)

E tash ne kete aspekt te plotesimit te nevojave apo marrjes se vendimeve une isha ndal pak edhe te kisha bo te vetedijshme ose vetedijshem qe shumica e vendimeve tuaja jane te bazuara nga nevojat e te tjerve ne jeten tende. Face it! …bone nje pauze te vogel prap dhe mendo..para se me ia fillu me lexu prap..

Gjeje nje vendim apo zgjedhje qe e ke bo koheve te fundit apo ndonjehere ne jeten tende qe ka qene vendimi yt personal. Vetem i yti. Nuk po flas per nivelin bilogjik..qka ki vendos me bo per dreke sot ose qfare rroba i ke shti ne makinen e larjes per tu la. Ketu mendoj per vendime te shkalles me te larte ne “hierarkin e nevojave”. Mendo per arrtitjet e tua ne jete. Per sigurine: Per te drejtat e tua. Per dashurine dhe kujdesjen. Per gruppin e punes. ..Hmmm..shume ki me mendu…

Tash po e perfundoj kete post duke ndare diqka personale me TY. Ty ty ty…vetem ty…:)…

Para disa muajve e kam kuptu se une personalisht ne jeten time te mehershme edhe tash faktikisht nuk kam dite se mund apo kam te drejte te zgjedhi, apo vendosi vet per jeten time. Kur them jeten time mendoj ne te gjitha fushat e jetes. Edhe pse kam mendu qe zgjedhjet dhe vendimet i marr vet une..dhe pergjegjja sot eshet JO. Skam qene une. Sinqerisht!

Kurre kerkush nuk me ka trego se egzistojne mundesite per te zgjedhur dhe une kam te drejte apo mundem me zgjedh. Edhe pse alternativat e zgjedhjes i kam pas te dhanuna dhe duhem ti zgjedh une prap mundem me zgjedh nje alternative tjeter qe vetem  mu me konvenon.  Ketu bej dalim tek dashuria ndaj vetvetes dhe te jesh egoiste. Ti plotesosh nevojat etua personale eshet ta duash dhe kujdesesh per veten. Nese nuk kujdesesh per vehten kur smundesh mu kujdes per te tjeret. Mundesh me i kontrollu..por kjo seshte e njejte sikur mu kujdes.

Ne vend se “to go with flow” apo veq qashtu te shkosh me rrymen ti sot me daten 1 prill 2009 bene nje vendim tendin personal. Zghjedh diqka qe vetem ty te konvenon edhe nese te tjeret nuk e pelqejne. Vendos ne menyre aktive dhe je e/i vetedijshem kur te vendos. Mendo “ok.qyky vendim nuk eshte i imi..ose kjo alternative…a me marre apo jo..qysh po me duket MUA::MU MU MU.”:)… sepse TI je kryesorja apo kryesori ne jeten TENDE..dhe askush tjeter. Jeta jote eshte e drejta jote. Vendimet e tua jane te drejtat e tua. E as partneri/partnerja, gruja burri..whoever..

Ehde diqka…mendo edhe kur te merr vendime per te tjeret..beri te ditur te tjeret se edhe ata kane te drejte te vendosin per veti..alternativat e tua jane te tuajat dhe se ka alternativa tjera qe ata ose ato kush do qe te jete i kane alternativat e tyre…

Edhe perderi sa jemi te ALTERNATIVAT tash do ta shifni nje alternative tjeter dhe nje idol timin qe e kam pas ne vogjeli..nje kengetar(e) qe vendimet i ka marre vet per veti pa marre parasysh se qka te tjeret kane mendu ose thene…Enjoy my friend…:)…the diva and the queen of the Turkish music…:)…

LOVE!

Rumi – my sufi hero

Rumi….apo Jalal al-Din Rumi eshte nje nder poetet me te mrekullushem se historise te njeriut. (Shekspiri u inspiru nga Rumi).

Fjalet e tij te bejne te zgjohesh nga gjumi i thelle apo te bejne ta kuptosh se jeta nuk eshte diqka tjeter perveq se te dhurosh dhe te merr dashuri. Dashuria e jo frika. Nese universi apo natyra ishte drejtuar nga gjendja e frikes asgje ne universa apo natyre nuk kishte qene qaq perfekt qysh eshte sot. Peredrisa njeriu nuk nderhyn me destruktivitetetin e tij dhe e shkatrron reflektimin e “ligjit” te universit,dashurise.

Neper shkrimet internacionale prezentohet Rumi sikur nje poet hyjnor.Fjalet e tij mund te perdoren ne qdo aspket te jetes, jo vetem dashurise ne nivel siperfaqesor por dashurise univerzale, shpirterore dhe kozmike.

Rumi para se tja filloj te shprehet per dashurine e tij ndaj Shemsi nepermes poezive te tij (qe ka qene edhe i dashuri i tij, por qe shpesh here paraqitet sikur shoku i tij i jetes) ka dhene ligjerata shkencore dhe religjioze studenteve dhe njerezve tjere te ditur. (Ku edhe ne ato ligjerate e ka takuar Shemsin).
Ne kete sequence te mopshtme te vidoes nuk mendoj per Rumin dhe Shemsin.
Mendoj per TY! Edhe Ti je nje pjese e universit te Rumit dhe timit. Eshte koha qe te ngritemi pertej sjelljeve shtazarake dhe primitive.”..eshte koha te dashurosh ku ne kete kontext eshte te nivelit hyjnor…edhe ti je hyjnor/e. Rumi fol me TY!
Lexoji fjalet dhe hapi shqisat dhe mendjen…sepse..Rumis is in da house..:)

E kaluara sot, e hënë, data 30 mars, viti 2009…

Mbas nje vikendi inteersant te perjetimeve te reja dhe jo qaq konstruktive (Wild partying)…mendojsha sot qka me shkru….sot..qka eshte aktuale per mu sot…edhe pse kam shume me thone ndonjehere po duhem me i klasifiku prioritetet e mia..te blogut, peridtshmerise, mendimeve, emocioneve e keshtu me radhe….

Sot do tja kushtoj te kaluares…sepse e kaluara me ka percjell gjate..e kaluara eshte gjithmone aktuale…per shume njerez..edhe pse nuk eshte gjithmone 100% e mire na percjell tere kohen…e kaluara…

Ne postet e mija te kaluara kam shkruar per identitetin tone dhe formimin e tij…edhe ky post ka te bej me te njejten qeshtje.. identitetin tend dhe timin..

Mbas shume perpunimeve emocionale dhe mentale dhe “pastrimit “te bagazhit tim te kaluar e kam vrejtur se e kaluara ende me percjell..dallimi sot eshte se jam e vetedijshme se si e kaluara ndikon te une dhe kur ndikon..

Jam e gezuar ne faktin se nuk jam e ngulitur ne te kaluaren..por kam hece perpara..ngadal..bile disa here jam kthyer por prap kam hecur…

kur flas per te kaluaren flas per perspektiva te ndryshme te formimit te jetes dhe identitetit tend, tim..

  • perspektiva e mesimit, programimit tend,(si duhesh mu sjell, si duhesh me mendu dhe qka me mendu, vepru etj etj)
  • perspektiva e trashuguarjes..(qka ki marre me veti nga te kaluares e familjes, farefisit, nga gjysherit, sterghjysherit..pra zingjiri eshte i gjate)…
  • dhe perspektiva e fundit ajo hisotrike. Hisorike ne kete kontext une e them perspektiven e te kaluares se shpritit tend…jo teje si forme..(Aspektin historik sdo ta permendi shume pasi qe per shume nuk eshet e “logjikshme)”. Do ti rikthehem kesaj perspektive ne postet e mija te ardhshme..

Si mund ta verejme apo ta shofim te kaluaren tone sot, 30/3-2009? 🙂

Nese ndalesh edhe mendon pakes..mendoji zgjedhjet dhe vendimet e tua qe i ke be deri em sot. SI duket jeta yte e perditshme?…si duken relacionet e tuja me te aferimit e tu?…cilet njerez i ke ne jeten tende sot?..zgjedhjet e rrobave. zgjdhjen e frizures psh..kur ka qene here e fundit kur e ke pas nje frizure tjeter?…

Te gjitha vendimet qe i merr ti apo i merr sepse dikush tjeter ka deshire qe ti ti marresh jan ereflektimet e te kaluares tende. TE GJITHA! Se si vepron dhe si reagon. Mendo dhe kujtohu…

E kaluara nuk eshet diqka qe eshte  e demshme per ne sot, POR e kaluara sot per ne nuk eshet e nevojshme sepse sot na duhen vendime , mendime, emocione te reja per te ecur perpara…

Te gjitha konfliktet qe i terhjekim ne jeten tone pa marre parasysh ne jeten private apo profesionale jane rezultatet e te kaluares…e sotshmja perbehet prej te ardhmes…sot e formon ti te ardhmen…

deri me 30/3 2009 e kaluara e ka formuar te ardhmen…ndersa sot nese e gjen vehten duke menduar mendime te reja dhe ndihesh ndryshe se herave tjera athere ky momnet do te jete hapi yt i pare i ndrimit te drejtimit dh ekahjes tende ne jete..

E kaluara e ka lujt rolin e saj…sot eshte e panevojshme dhe jo efikase…ate mund ta garantoj dhe ta nenshkruaj une…

Tash para se tja fillosh ta krijosh te ardhmen e re te pamvarur nga e kaluara do te shkruaj pak shembuj si ta “ushtrosh” te menduarit drejt kajses se re ne jete..

Qdo dite eshet em rendesi te ndalesh disa qaste disa minuta dhe ta verejsh faktin se je duke jetuar..thjesht duke marrur fryme..pastaj shiqoje dhe vereje vetveten se qafre mendime mendon…qfare vendime merre dhe ne baze te qkafit. Nese mendimet edhe vendimet jane te njetja…mendo diqka krejetsisht tjeter…edhe nese nuk e vepron mendo edhe vizualizoje mendimin..krijoje nje situate te re ne koke dhe shiqoje me sy dhe ne fund perjetoje…

Mire eshte qe te shkruash qdo dite…qfare mendime i ke lene mbrapa dhe qfare mendime te reja po i zhvillon ne koke..shkruaj se qka kisha dashur te perjetosh me kend..edhe me ne fund falenderohu per qdo mendim dhe perjetim te ri te dhuruar..

Deri me sot jemi ushtruar nga e kaluara dhe njerezit na kane ushtruar pa vetedije…sot nryshimi kryesor per mu dhe per ty eshte se ushtrimin tone e bejme vete ne per veti dhe me vetedije.

Edhe me ne fund po e shkruj nje citat qe Riki ma ka derguar para disa ditesh…thank you Riki darling!…by the way Riki  eshte shoqja ime e klases…shoqja e te kaluares…dhe Rikin une sot e shoh me sytë e te ardhmes..:)…

“I DONT KNOW THE KEY TO SUCCESS, BUT THE KEY TO FAILURE IS TRYING TO PLEASE EVERYBODY”- BILL COSBY

” NUK E DI QELESIN PËR TE SUKSESI, POR QELESI I MOSSUKSESIT ESHTE DUKE U MUNDUAR TI BEJME TE GJITHE TE LUMTUR” – BILL COSBY

Nese dikush e gjen nje perkthim m ete volitshem te lutem shkruaje…

Love!

learning-from-the-past

Learning from the past and creating the new future…less destroyable..more creative!

“What the bleep do we know”…edhe nje film mese i shiquar

…ne boten e Quant fizikes dhe ate spirituale…:)…

Edhe ky film apo sequencat e ketij flimi kane te bejne per TY dhe MUA. Per te gjithe ne. Filmi eshte i bere ne menyre fatnastke sepse edhe shkenctaret te lamive te ndryshme edhe dijetaret e sferave te ndryshme e thojne nje gje te njejte.

Nese ke kohe shiqojji e gjitha sequencat me radhe…

Edhe ky film ma ka ndryshuar te menduarit dhe si veproj ne jete…

Urdhero…vetem per ty dhe per mu :)…

KLiko ketu per ta shiquar filmin.
http://www.youtube.com/watch?v=ioONhpIJ-NY

Kur e ke thënë të vërtetën herën e fundit?

Ky post do bën fjalë për një fakt që shumica e adhuron, dhe që shumica i frikohet dhe nuk e praktizon ne jeten e perditshme…

E vërteta!

Pse i frikohemi të vërtetës?…Experienca im ne këte fushë 😛 më ka bëj të kuptoj se sa herë që nuk e kam thënë të vërtetën ka pas të bëj me frikën. E kam kuptuar edhe një gjë shumë të rëndësishme në këtë jetë, në të vërtetë faktin se FRIKA gjendje e jo emocion. Gjithashtu edhe DASHURIA, është gjendje e jo emocion.

Pika e qendres apo gjendjes se njeriut bazohet në këto dy gjendje, frkes dhe dashurise. Ose vepron nga frika ose dashuria.

Emocionet qe ti bjen frika jane VETEM negative. Emocionet më të shfaqura qe shkaktohen nga gjendja e frikes jane brengosja, ankthi, emocionet qe te bejne te ndihesh fajtore, etj…edhe nese  te gjitha keto  emocione zgjasin nje kohe te gjate athere ti si njeri do te kesh problem me vetveten, ne aspektet fikzike, mentale dhe ato emocionale.

Emocionet e zgjatura negative shkaktoje jo balance te energjise ne trup dhe jo balanci shfaqet ne fizike te njeriut, dmth ne trup. Dhembjet fillojne ta kaplojne trupit. Dhembjet ne organe te mbrendshme apo jashtme. Dhe nese ti i ingoron keto dhembje konsekvencat mundem me qene me te medha..deri edhe vdekjepruese.

Qëllimi i ketij blogu nuk eshte te shkaktoj me shume frike, por ta ngris nivelin e vemendjes se qka shkakton frika. Te jemi me te vetedijshem per konsekvencat e jo pergjegjsive apo pergjegjsive tona.

Experienca ime personale sa i perket te vertetes versus genjeshtres ka qene magnifike edh ende sot eshte. Edhe une kam qene ajo qe ka genjyer, shume. Kam genjyer sepse jam friguar edhe sespe nuk kam ditur alternativa tjera perveq genjeshtrave. Kam jetur jete te dyfishte. Genjeshtra ime me e madhe ne jete ka qene se kush jam, ka pas te bej me identitetin tim dhe me seksualitetin tim.

Para dy apo tri vitesh kam vendosur ti ndal genjeshtrat. TOTALISHT. No more lies in my life! EVER! Nuk do me thene se nuk kam qene e frikuar. Kam qene mese e frikuar, anglisht TERRIFIED. Sepse e disha se nese e them te verteten mund ta humbi familjen, qe athere ishet baza ime e jetes. Mund ta hupi shoqerine dhe te gjithe qe flasin shqip me mua. Edhe farefisin ne KOSOVE.

Vendimi im ka qene mese i duhur dhe i qelluar dhe e verteta me ka sjellur suksese ne jete. Para dy vitesh i kam tregu mamit se jam gay (homoseksuale) i do femrat dhe femrat me dojne mu, :)..vellaut i kam trguar mbas mamit dhe babit i kam treguar vitin e kaluar. Edhe pse te gjithe kane qene te dyshimte me heret kur nuk kemi biseduar apo skemi dashte ta shohim te verteten.

Procesi nuk ka qene i lehte ende nuk eshte dhe dashuria ne mes mamit, babit dhe vellaut e ka ndryshuar nivelin. Eshet be me e forte dhe me e kuptuar. Sot nuk genjej per askend se kush jam. Kur me pyesin a kam te dashur i them jo. Kam pas te dashura 12 vitet e fundit te jetes time 35 vjeqare. 🙂

Sa here e tregoj te verteten cdo kujt ne te gjitha gjuhet qe e di dhe te gjithe njerezit qe i takoj (inkludohet edhe familja ime) edhe ata persona me tregojne mua te verteten e tyre. Qe deri ate dite ka qene TOP SECRET, apo msheftesi.

Konkludimi im eshte qe kur une e them te verteten e verteta shumohet. Nese une dua ta ndryshoj boten apo shoqerine nga e paverteta une duhet tja filloj vete e para. Nryshimi nuk fillohet nga JU por nga une. E vertea sjell balancin tek ne dhe tek planeti/universi yne. Belive it or not!

Edhe pse ky blog ka qene i gjate po du me perfundu dhe falenderu TY qe po e lexon kete blog qe qdo msheftesi e jona ne bote kudo qe jemi shkakton jo shendet. Msheftesite dhe genjeshtrat shkaktojne jo vetem semundje te individve por edhe degjenerim te gjeneratave. Kriminalitet dhe keqperdorim te alkoholit, drogave te ndryshme e keshtu me radhe.

Cdo dite e verteta ime sjell buzqeshje dhe dashuri…

Kur ka qene hera e fundit kur TI e ke thone te verteten per TY?

momenti-i-te-vertetes

Momenti i te vertetes eshte tash ne kete moment!