Dashuria dhe dashuria!

Eksperienca ime 36 vjeqare me ka be te kuptoj se ka dy lloje te dashurise.

Njera eshte e paketuar med ego dhe kushte, dmth. kur te na ipet dashuria apo kur te marrim dashurine dhe kur ata qe te dhurojne kete dashurie presin diqka prej teje.

Tjetra dashuri eshte dashuri qe eshte e paster pa kurrfare “paketimi” dhe qe rrjedh nga nje burrim mbrenda nesh ne bashkepunim me dashurine gjithesore dhe univerzale. Ne dallim nga dashuria e kategoise se lartepermendur e paketuar, kjo e dyta eshte veshtire te pershkruhet, e kuptojme atehere kur e ndijme, nese e  kemi fatin ta ndijme ndonjehere. Eshte sikur te pershkruash eren e trendafilit per dikend qe kur se ka ndi ate arome.

Me kete post une sot ja kushtoj kesaj dashurie vemendje dhe falenderoj ate qe me ka be te mundur ta perjetoj  kete senzacion dhe asaj fuqie qe me mban qe edhe une te dashuroje pa ego dhe kushte.

Kur dashurojme me ego dhe paketa te ndryshme ne kufizojme. Kur dashurojme me ego shkaktojme dhimbje. Kur nga ne pritet diqka ose kur ne e kemi obligim “diqkafin” atehere na kufizohen mudnesite edhe kur kemi kufi ne as qe mund te kemi hapsire te krijojme. Nese nuk krijojme deshtojme. Kur deshtojme mbesim ne depresion dhe te hidheruar, edhe e gjithe energjia e krijim shkon ne hidherim dhe mendime qe nuk na duhe as ne as te tjerve, e besa as universit.  Hidherimi i gjate shkakton stresse interne ne organizem edhe semundje.

Dashurine e paster dhe te pakushtezuar mund ta marrim me se shumti nga femijet e vegjel.  Per femijet ska lidhje si dukesh, nga vjen, apo nga rrjedh, qafre historie ke, qfare eksperience apo edukimi..femiju te dhuron vemendje 100% ne ate moment kur te shiqon. Kur kjo qenie e vogel ty  te qesh ty te qesh krejt trupi edhe en ate moment edhe ti e dhuron nje vibracion dashurie.

Diqka ndodh kur femiju fillon te rritet. Ne moshen kur femiju fillon te “kupton”  ne ja fillojme “te mesojme” femjun si te veproje qka te bej si te sillet et etj. Ai vepron ashtu si i rrituri.  Ne te shumten e rasteve femijut i ngushtohet hapsira te jete ashtu sic femiju ka deshire. (Keto nuk po flas per edukim elementar), po flas per gjerat tjera qe “programohen” tek femijet. Prej asaj moshe na mbyllet “kanali” i dashurise se pakushtezushme dhe e lire nga egoja.

Kjo eshte experienca ime dhe kjo eksperience eshte e rendesishme. Sjelle vemendjen sa here ti i thua femijut diqka…si i thua dhe mos harro ti thuash se “ti mendon” se ashtu eshte, ajo nuk dmth se eshte e verteta absolute.  Ka shume te verteta, edhe femiju e ka te verteten e vet. Mos ia resisto apo moho! Pranoje ate!

Dashuria e pakufizushme sjell harmoni, qetesi shpirterore edhe shoqerore. Te sjell edhe perspektive edhe hapsire per te krijuar gjera madheshtore.

Dashuria e pakushtezuar sjell paqe brenda dhe jashte nesh!

“Normaliteti” – mundësi apo kurth?

A ke mendu ndonjehre apo je ndal me ndi kuptimin rreth definicionit “Normalitet”.

TI e din se je normal? Nuk ki pas nevoj ndonjehre me mendu apo be ate pyetje vetvetes sepse e ke pa se ti ben sic bejne te tjeret, edhe per kete arsye ti “e din” se je normal edhe pse kur nuk ke menduar.

Edhe po vazhdoj po te bej pyetje…Ku e din ti se je normal?

Tani po te detyroj te mendosh pak:

– Cka te ben TY normal?

🙂

Menndo…….

A ndihesh ti normal vetem se vepron dhe jeton njejte sikur te tjeret?

Shume lehte eshte me qene normal…edhe pa rreziqe..APo jo?

Me qene normal per ty eshte te ben te ndihesh qe i takonj atij komuniteti/bashkesie nga ti vjen/rjedh.

Do ta zbuloj nje fshehtesi qe nuk e ke ditur deri ne kete moment:

– Te jesh normal cdo minut, ore, dite, muaj, vit, eshte TEPER MONOTON! Apo jo?

Me cka e ke thy monotonin heren e fundit?

Me lejo t’ja qëlloj se nuk eshet fare vështire.

– Studime?

– Fejesa?

– Martesa?

– Femiju i pare, apo ne disa raste vazhdimi i studimeve….?

– Femiju i dyte……nga studimet pauze…?

– Gjate ekesaj kohe ti e jeton jeten e njejte….dimrit vjen sezona e turshijave, ndersa veres e lyn, apo meremeton shtepine….

– Gjate kesaj kohe ose e keni ble nje veture te re, apo jeni shprengule ne nje shtepi te re apo banese…apo e keni nise femijun e trete….ose nese keni qene te logjkshem..ia keni vazhdo studimeve apo punes…apo ndoshat edhe vendosni te leshoni vendlindjen per ta gjete lumturine ne “perendim”…

Keshtu e “mbysin” njerezit normal monotonine e tyre. Disa prej tyre edhe hjne rreziqeve me te medha..nese jane te martuar..mas tri vieteve e mbysin montonie duke e gjete nje dashnore te re…apo dashnorë..nje “ferrari te ri”…pastaj femijet rriten…..edhe ata vazhdojne me jetu per femijet sepse roli i tyre eshte tju tregojne dhe mesojne femijet se si duhet me qene normal….

Disa prej tyre edhe e mbysin montonine duke e krijuar ndonje semundje fizike..(simtomet fizike paraqiten athere kur monotnija ka zgjate hsume dhe trupi me nuk e perballon ate dhe na ben te vetedisjhem te ndryshojme diqka)…nese nuk ndryshon asgje…mbaron ne me te keqen….apo te miren..nuk i dihet…

Dhe cikli i jetes tone sillet…edhe vazhdon neper gjenerata te reja..perderisa nje individ e then akullin dhe shkeputet nga ky cikel edhe mendon dhe vepron si UNË. :)…edhe TI ndoshta?

Une e kam thy cdo ligj te “normalitetit” ne shume aspekte. Edhe prej kendit tim une dukem me e lumtura..sepse nuk i takoj normes. Per shumicen e njerezve normal une jam problem.

Njerezit normal me bejne te brengosem…dhe shume njerezve normal ju kam shpetuar jeten, perderisa une qendroj te jem “problem” dhe “gabim”.

Kuptimi im i jetes ka nje domethenie! Jeta ime nuk sillet ne nje cikel te njejte sikurse shumices te njerezve qe jane te njejte…

Identitetin tim e kam (ri)ndertuar une..nuk eshte ndertuar automatikisht sikurse i shumices se tjereve.

Fakti qe nuk jam normal me ka ndihmu ta krijoj jeten time me vetedije dhe duke u bazuar nga nevojat e mia personale. Diqka qe me ben MUA te gezuar.

Shembujt e mi normal kan qene edhe ende jane viktima. Jane njerez pasiv qe presin dikush tjeter ti gezoj. Femijet e tyra jane pengje te lumturise se tyre. Shembujt normal rreth meje kane genjyer , kritikuar, paraxhykuar edhe tradhtuar. Por kane qene edhe te tradhtuar, kane vuajtur dhe jane te zhgenjyer. Literaturat qe i kam lexuar kane qene me plot njerez normal. Nuk i lexoj me!

Njerezit normal me kane be te ditur se une nuk jam normal.

Une jam pertej normalitetit!

Ne cfare cikli gjindesh ti? Sa normal je ti? Si e ke mbytur monotonin e jetes deri me tash? Apo ndoshat as nuk e ndin monotonine fare sepse nuk ndin.

Nese nuk reagon ne ndonje menyre mbasi qe e ke lexuar kete post, ti je normal. 🙂

Nese je e/i lumtur te jesh normal, vazhdoja jetes normale dhe asgje mos ndrysho.

Ndalu! E kam nje perkujtim te vogël me ta thanë!

Nëse ja ka vrapon pa u ndal edhe nese je ka kerkon pa u ndal, tash te them ndalu!

Ato qe je ka e krekon ate e ki!

Nese ke vrapuar si e/i mahnitur me ndjek lumturinë ndalu! Lumturine e ke aty, nese nuk e sheh nuk dmth qe ajo nuk egziston. Te gjithe qe i ke krijuar deri tash eshte lumturia yte qe e ki kerku. Ndalu edhe ndije!

Nese vrapon edhe mendon se lumturine e ki “atje” vetem nese e arrin kete, apo vetem nese e blen ate, apo vetem nese ate apo kete, harroje…ajo lumturi eshe e krijuar qe ti mos me pa ate qe e ke krijuar tash edhe mos te kenaqesh me ate qe e ke kriju deri tash! E pse nuk e lejojme vetem te kenaqen, ajo eshte pytje me vend? Ja ku po te vjen pergjegjja
– Sepse pereth nesh askush nuk eshte i kenaqur, apo falenderuar. Te gjithe ankohen edhe vrapojne. Nuk kemi pasqyra apo shembuj te njerezve qe jane kenaqur. Nuk e dijme si eshte te jemi te kenaqur dhe qka na ben te kenaqur.

Pyete vehten tash edhe qka te duhet ne jete qe ti te behesh e/kenaqur?
Pergjegjjen qe e mendon eshte gabim!
Pergjegjja e sakte eshte qe ti i ke sot te gjitha qe te bejne te kenqur ne ate pike te jetes ku gjendesh mu tani. Puna eshte se ti nuk e sheh ate, edhe njehere po e perserise…edhe pse nuk e sheh kenaqesine tende nuk do te thote se ajo faktikisht nuk egziston.
Te kisha propozuar qe te gjesh diqka ne te perditshmen tende qe te ben te buzeqesh dhe te ben te gezohesh. Diqka! Apo Dikush! Cdo dite gjeji tri sende qe te bejne te kenaqur!

Edhe ndalu! Lumturine nuk e ki “atje”…lumturia eshte ka ndodh ketu ne kete moment, perderisa toka sillet, dielli lind…edhe yjet ndriqojne..perderisa femijet rriten..qeshin…perderisa ti qesh edhe ben diqka qe te pelqen!

Lumturia eshte ketu! Lumturia dhe mrekullia je ti! Krijimi yt eshte lumturia edhe mrekullia! ese askush nuk ta ka thene kete nuk domethene se ajo nuk egziston! Une e di! Une po ta them tash!

Hapi syte dhe veshte apo ndroji “syzat” nese i ke i perdore nje kohe te gjate….

Ti je lumturia!

Ti je krijimi qe krijon!

 

 

Intervista ne kommunitetin gay shqipëtar ne Gayalbania

Kjo eshte intervista ime e dyte qe e bej per lexuesit apo degjuesit shqipetar.

Qellimi im me intervistat e mia eshte qe t’ju bej te ditur atyre qe nuk ndihen mire me seksualitetin e tyre gay, se ata jane totalisht normal dhe asgje nuk eshte gabim me ata.

E di se shume te rrinje, reja, apo te moshuar vuajne nga fakti se jane gay dhe nuk munden asgje te bejne per te permiresuar situaten por prekundrazi vuajne me luften e tyre te mbrendshme dhe ate te jashtme . Procesi i gay njerezve sidomas atyer qe nuk mund te tregojne se kush jane ne te shumten e rasteve eshte i gjate tere jetes, edhe ne disa raste perfundon tragjikisht pasi qe durimi dhe shpresat humbin dhe nuk eshte e vlefshme te jetohet si qenie “e gabuar” qe te shumten e rasteve edhe na referohet.

Me kete interviste dhe te tjerat qe vijne dua tju tregoj te gjithe atyre qe ndihen vete se nuk jane vet.

Nuk jemi vet dhe e vetmja menyre qe te egzistojme eshte te tregojme se kush jeni dhe te jemi te sinqerte ndaj vetvetes dhe te tjereve.

Intervisten mund ta lexoni ketu.

Nese je gay, pa mare parasysh gjininë dhe nuk ndihesh mire atehre mund te me kontaktosh ne kete email elvira@obrutenmark.se

Dashuri dhe vetem dashuri!

P.S Ata te cilet me xhykojne se kush jam dhe qka jam i lus ta mbyllin kete blog dhe te lexojne material tjeter qe i inspiron ata. D.S

Kush jam une nëse nuk jam historia ime?

Kush je ti nese nuk je mendimet, idejat, perjetimet, deshtimet, sukseset, historia yte?

Po i rikthehem egos ne kete post pasi qe tema eshte e gjere dhe shume e rendesishme, mendoj une.

Qellimi im i ketij posti eshte me e shpjegu dhe e qartesu faktin se ti nuk je egoja yte apo historia, perjetimet e te gjitha keto..berthama yte vazhdon dhe eshte pertej egos dhe historise tende.

Natyrisht se eshte me rendesi me pas dituri se kush je dhe kujt i takon dhe me qene pjese e ckado qe i takon. Ne ate moment kur ti nuk e din dallimin e vehtes dhe se me qka ti identifikohesh, aty fillon problemi.

E vetmja menyrë me ndi burrimin e vetvetes eshte mu “nda” apo shkeput nga EGOJA!

Menyra e vetme e shkeputjes apo ndarjes eshte te lidhesh dhe ta ndish te TASHMEN, vetem momentin e tashem. Lidhu med perjetimin qe e perjeton tash.

Nese e lexon kete post tash perjetoje senzacionin e te lexuarjes e mos i qo mendimet ne anen tjeter te botes apo en te ardhmen.
Nese je tu pregatit ushqimin lidhu me perjetimin e pregatitjes se ushqimit..ndiji aromat, ngjyrat, ngrohtesine, djegesimen apo qfardo qe inkludohet ne pregatitjen e ushqimit.
Nese je duke luajtur me femijet e tu sjelle vetedijen tek aty kur je duke luajtur me femije..dnije qastin me cdo shqise qe e ke dhe ndije kenaqesine dhe mos e lejo EGON ta nderpreje kenaqesine duke filluar te mendoj per diqka tjeter.

Egoja ka deshire vetem te planifikoje ne te ardhmen dhe te mendoj perjetimet e te kaluares.

Egoja nuk te ben te ndihesh e/i kenaqur me jeten apo cdo gje qe e ki zgjedh ne jete. Sa me e madhe eshte egoja aq me e/i paknaqur je ti me jeten apo me cfardo. Sa here ta degjon vehten duke u ankuar dije qe egoja po ankohet.

Ti je vetedija mbas egos, keshtu qe sjelle ate para egos dhe rikontaktoje vetveten me vetedijen tende.

Sa here te thote egoja du me ble kepuce te reja apo rroba te reja apo unaza te reja apo piktura, nese ti veq i ke te gjitha ketu atehere ndale egon.

Gjeje kenaqesine duke e larguar egon nga ti. Perjetoje te tashmen tash!

Filloja “ushtrimeve” per me ndi te tashmen, mu tani ne kete sekond. Leshoje ndonje muzike apo diqka qka te gezon dhe perjetoje cdo qastte kenaqesise. Ose vetem ulu dhe ndije qetesine pa menduar asgje.

Ti je pertej historise tende, ti je vetedija e perhershme qe je transformuar ne nje form fizike .

Fuqia yte eshte krijuese dhe e bekuar. Sjelle ate ne jeten tende.

Asgje ska rendesi perveq qe te ndihesh mire dhe ta ndish kenaqesine e fuqise krijuese qe eshte pereth teje cdo sekund, minut ore, dite, jave, muaj, vite.

Ketu mund ta degjosh meditim qe te ndihmon te fokusohesh ne prezencen tende tash. 

Postin qe e pershkruan egon me detalisht mund ta gjesh ketu. 

Thuaj lamturie egos dhe uroja mirseardhjen e vetedijes tende ne jeten dhe familjen tende, shoqerine, shtetin, kontinentin, planetin tend.

Cka eshte egoja?…Koha per mua, ty dhe egon tone

Cka eshte egoja?…Koha per mua, ty dhe egon tone

Egoja jone!

Jam munduar ta gjejë perkthimin me te pershtatshem per fjalen “ego” dhe perveq se qe gjeta rezultate “egoja”, “uni”, “vetja” “egoizem” do te mundohem qe ne kete post ta pershkruaj egon dhe ti jap nje shpjegim qe te ben te kuptosh dallimin ne mes egos tende dhe teje.

Unë, vetja ime, egoja –> eshte nje koncept qe i takon dhe referon tek historia/tregimi yne se kush jemi ne, te cilet kemi qene dhe do te jemi.

Egoja referon tek historia yne qe ne e identifikojme si NE. Une dhe hstoria ime= NE.

Me fjalen histori ne kete aspekt mendoj, sukseset tona, deshtimet tona, puna jone, familja jone, perjetimet tona dhe jeta yne ne pergjithesi..dmth nje permbledhje “tregimesh”.

Egoja eshte nje nje fantazme, iluzion i mendimeve per NEVE dhe historise TONE, eshte nje imazh/figure mentale ne koken tone qe ne e referojme si UNE, NE.

“Kush jam une nese nuk jam historia ime? – Kesaj pytje do ti kthehem prap.

Pra, egoja eshte nje prembledhje e mendimeve tona, idejave tona se kush jemi ne dhe egoja “jeton” ne proceset e mendimeve tona, jeton ne mendimet tona. Mendimet indentifikohen me ne.

Po e marre nje shembull. Femiju i vogel e identifikon vehten me ndonje loder. Nese ti ja merr lodren ai fillon me qajte, sepse ti e ki marre nje pjese te femijut qe ai e ka identifiku me vetveten.
Kur te rritemi lodrat tona shendrohen ne gjera, persona, perjetime ndjenja. Ne identifikohemi me te gjitha keto dhe egoja yne eshte vigane dhe e pamase.

Egoja eshte diqka qe qdokush prej nesh e ka, ne permasa te ndryshme. Perderisa jemi te vetedijshem per egon tone dhe si egoja na e drejton jeten tone nuk eshte problem. Problemi eshte kur ne identifikohemi me egon tone. Ne jemi profesioni yne, ne jemi dhembja jone, ne jemi religjioni, ne jemi nacionaliteti yne, ne jemi prinderit tane, ne jemi femijet tone.. kultura, historia etj etj. Edhe perderisa ne jemi idejat tona dhe mendimet/ndjenjat tona ne në të njëjten kohe shtrohet pytja ku eshte esenca e krijeses ne nje nivel me te thelle dhe pertej mendime, idejave, tregimeve, historiave dhe te kaluares apo ardhems tone.

A mundemi ta sjellim vemendjen tek burrimi i egzistences tone pertej egos tone? Pergjegja eshte e qarte PO!

Tani po i rikthehem pytjes “Kush jam une nese nuk jam historia ime, mendimet dhe idejat e mia?

Pergjegjjen e ke aty nese nuk mundohesh me e gjete ate ne koken tende dhe mendimet e tua.

Mbylli syte dhe kur ti mbylll syte ndije “jeten e mberndshme” ne ty. Fillija ta ndish trupin tend, vibracionin e mbrendshem te trupit.
SJelle fokusin tek duarte dhe ndije mbrendesine dhe jeten qe zhvillohet ne duarte e tua mbrenda likures tende…sjella pastaj vetedijen tek mushkerite e tua..ndiji ato kur te merr fryme dhe kur te liron frymen..ndije si hapen dhe mbyllen ato..fokusohu ne krahroret kur te merr fryme ato ngriten dhe e liron frymen ato leshohen poshte…e keshtu me radhe tek cdo organ e sjell vetedijen tende.

Vetedija yte eshte “observatori” yt. Vetedija yte eshte burrimi i egzistences tende.
Ti je ne fakt PREZENCA E VETEDIJSHME! Kur e ke vetedijen aktive egoja te zvogelohet. Me vetedijen aktive arrin me shume se me egon aktive. Me vetedije aktive je ne kontakt me fuqine superiore ose qe shume njerez e quajne Zotin, ndersa me ego aktive je larg kontaktit me Zotin.
Burrimi i egzistences tende nuk eshte egoja por vetedija yte qe gjithmone eshte ne kontakt me fuqine supernatyroe dhe kozmike te universit tone, Zotin.

Mendimet e tua nuk jane vetedija yte. Vetedija yte ndodh mbas mendime tua.
TI JE “SIPERFAQJA” KU MENDIMET; IDEJAT; NDJENJAT; EMOCIONET; PERJETIMET KANE MARRE PJESE.

TI; UNE; NE JEMI PREZENCA E VETEDIJSHME!

Sa here te mendon apo ndin diqka sjelle vetedijen tek mendimi dhe obsrvoje mendimin.

Sjelle vetedijen mbas cdo mendje dhe ideje tende, dhe egos tende.

TI; UNE; NE JEMI PREZENCA E VETEDIJSHME!

Berthama dhe burrimi yt eshte gjithmone ne kohen e tashme. Tash momentalisht, e jo ne te kaluaren apo te ardhmen.

__________________________________________________
Nje permbledhje e shkurte e EGOS
Ti dhe historia yte –> EGO

EGOJA= SUPERIORE ( EPRORE E LARTE)
EGOJA= INFERIORE ( E DOBET)

EGOJA KUR NUK ESHTE E KENAQUR DHE GJITHMONE DON ME SHUME. MATERIALISHT APO NEPRMES PERJETIMEVE.
EGOJA “KENAQET” KUR VETEM KRITIKON DHE GJYKON TE TJERET.
EGOJA “USHQEHET” ME DEPRESION, NEGATIVITET DHE FRIKE.

EGOJA GJITHMONE DESHIRON TE KRAHASOHET ME TE TJERET:
SUPERIORE= “Une jam me e mire se te tjeret, une jam me e pasur, une jam me e menqur, une e kam veturen me te mire, une di me mire se ti, une i besoj Zotit me shume se ti, une jam nane me e mire se ti, une jam moter me e mire se ti, une e kam me shume te drejte se ti, une une une une…

DHE AJO INFERIORE= ” Une kam vuajtur me shume se ti, une kam deshtu me shume se ti, une jam viktime me e madhe se ti, une jam me e urritur, une jam me a varfer, une jam trajtu me me shume padrjtesi se ti, une une une..”….

EGOJA JETON NEPERMES TE KALUARES DHE TE ARDHMES!

EGOJA NUK JETON NE TE TASHMEN DHE CDO QE QE NDODH MOMENTALISHT!

Kur egoja yte eshe aktive ti nuk e ndine kontaktin me fuqine supernatyrore te univerzit, dmth nuk je ne kontakt me ZOtin,apo me asgje ne fakt…por me mendimet dhe idejat qe ti i krijon per Zotin dhe gjithqka tjeter..

ego
My myself and my EGO!

Fëmijët, vazhdim – Children, still

Mrekulline dhe krijimin e Zotit shifet shume qarte tek femijet.

Qellimi im eshte te krijoj ndryshime qaq sa mundem dhe kur mundem.

Krijimi im i fundit eshte fillimi dhe vazhdimi i konceptit tim te biznesit. Nepermes biznesit tim krijoj ndryshime tek shume femije qe kane nevoje per, NDRYSHIME.

Femijet jane kenaqesia dhe mrekullia. Femijet e bejne jeten te kete domethenie dhe kontext, dhe cdo femije kudo qe eshte ne kete planet e meriton kenqesine dhe nje jete te rrahatshme, te gezueshme dhe te qete. Disa prej femijeve nuk mund ta gezojne jeten e tyre si duhet per shkak te kushteve dhe rezultateve qe te rriturit i krijojne.

Lenku i meposhtem do tjuu “deergoj” te nje faqe ku mund te shihni mundesite se si TI sot mund ta krijosh nje nddryshim per nje femije dikund ne kete bote qe ka nevoje per ndihme primare = Ushqim.

http://elvira.my-ntc.com/cgi-bin/gwpweb/igwp/splash/splashInit.jsp

Perderia femijet tjere kendojne, vallezojne, i tregojne talentet e tyre disa duhet te ushqehen per te mbijetuar.

Ti ke nje domethenie dhe nje qellim ne jete. Tregoje ate!

Fëmijët janë kënaqësia III – Children are the joy III

Po e pranoj se jam  totalisht e mahnitur dhe e zënë me fuqinë e krijimit të femijut. Ne videon e mepotshme do ta shohim 7 vjeqarin Jalen duke kecyer breakdance dhe talenti i tij krijues dhe hyjnor.

Reflektimi im pasi qe i kam shiquar keto lloje videosh qe sa dite me radhe eshte se femiju mund ta shpreh kete talent dhe krijim vetem nese lejohet dhe e ka lirine ta shprehe ate. Per ta shprehur krijimin hyjnor pa marre parasysh se ne qfare forme shprehet ajo femiju (ne kete rast, sepse edhe tek te rriturit shprehet) athere duhet me egzistu “rahati” dhe qetesi ne ate ambient, qetesi shpirteror pa kurrfare stresa qe e pengojne fuqine krijuese te shprehet. Edhe tek keta femije mund ta konstatoj se talenti i tyre mund te shprehet sepse aty ka vend (space) per tu shprehur krijimi i saj apo i tij.

OK..tash kenaqu me krijimin e Jalen-it dhe mirësine e Ellen, si zakonisht, gjithmone me humor dhe dashuri.