99% te frikave nuk jane tonat..

..por te tjerve..qe na i kane “mbjell” ne qelizat dhe trurin tonë..

Eshte fakt i studiuar, perjetuar dhe i vertete.

Keshtu qe sa here te heziton apo “ke frike” mendo dhe ndije se ate emocion qe te vjen nuk te takon ty. Dergoje ate frike mbrapa prej nga e ke marre. Ndoshta tingellon pak quditshem por fakti eshte se te gjitha qelizat tona jane te programuara ne nivele te ndryshme dhe koha te ndryshme te zhvillimit tone.  Ketu mund te flasim edhe per  struktura sociale, koda gjenetike edhe kuant fizikë, po edhe spiritualitet dhe shendet.

Keshtu qe nese nuk ke punuar me vetveten mjaft dhe ke qene non stop e/i “bombarduar” apo rrethuar nga njerezit qe kane frike dhe dhembje non stop atehere edhe ti do te jesh sikur ata.

Menyra si te largohesh nga ai qendrim eshte te jesh e/i veteidjshme se kur te vjen frika, ta pranosh ate qashtu siq eshte dhe te konkludosh me gjithe trupin e trurin se kjo apo ajo frike nuk te takon ty.
Mendo se frika ka “udhetuar” gjenerate mbas gjenerate, qelize mbas  qelize…ketu flasim per nje perspektive te thelle univerzale dhe gjithenjerezore qe rezulton ne .frike kolektive neper cdo strukture sociale!…

Frika sjell konflikte, semundje, dhunime, luftera, keqperdorime edhe degjenerime te ndryshme te popullesise. Ne ate vend apo shoqeri ku ka shume konflikte te niveleve te ndryshme dhe ku nuk ka paqe aty ka frike.

Frika nuk eshet semundje por eshte simptom i josigurise dhe mungeses se dashurise dhe vetbesimit.
Frika MUND te sjell semundje, depresion, ankth!

Friken mund ta zhdukim kur te kemi dituri dhe vetedije te larte dhe qe eshte me kryesorja ajo qe na duket me e veshtira: ti falim gabimet e te tjereve. . Frika largohet atehere kur jemi te kycur me fuqine Univerzale, te ashtuquajtur Zot.
Ajo mund te largohet dhe te zvogelohet edhe kur jemi te falenderuar per diqka ne jete, apo me se mirti per cdo gje qe kemi perreth nesh. (perveq fakteve qe nuk na pelqejne).

Le te sjellim vetedijen te frika, dhe te konstatojme se kjo frike nuk eshte  e jona, por eshte e mbjellur nga te tjeret, dhe kur e ndiejme kete fakt ne krejt trupin brenda dhe jashte athere ti sigurisht do te me shkruash mail dhe do te me infromosh! 🙂


“Druri  Benit”

E treta vërteta

Edhe njehere e verteta deshmon faktin e realitetit te se perditshmes sone ne shoqerine shqiptare.
Diversiteti dhe akseptimi i tij nga shoqeria eshte e vetmja menyre per tu transformuar nga primitivizmi ne nje nivel me te civilizuar.

Ne kete sekuence per here te pare paraqitet nje  e vertete e  nje transpersoni, shqipetar, Nikoletes. Nikoleta nuk eshte e vetmja. Por sa me shume te verteta qe tregohen aq me shume  diversiteti to te “dal” ne shesh. Ta tregosh te verteten ne te shumten e rasteve dmth rrezik, edhe i jetes.

SHumica prej nesh e zgjedhim ta tregojme te verteten tone, cfardo qe te jete ajo. Ate  rrezik  e “marrim” cdo dite, dhe e dijme se e verteta eshe menyra e vetme ta transformojme primitivizmin ne civilizim dhe humanizem.

Formula e suksesit – gjeje nje arsye te forte PSE!

Me e dite pse nuk eshte lehte, por shume e logjikshme..

Pse e ben ate qe e ben ne karrieren apo biznesin tend?

Suksesi dmth 100% devotshmeri dhe lojalitet ndaj punes/passionit/jetes qe e krijon dhe vepron ashtu sic ti e deshiron, e jo dikush tjeter.

Per njerez te sukseshmem te dorezohesh nuk eshte opcion. Edhe deshtimet dhe gabimet nuk i shtyejne te dorezohen por perkundrazi t’ja vazhdojne. Formula e suksesit eshte edhe dituria per pasionin dhe vetveten. Njerezit e sukseshem e dijne PSE duan sukses. PSE-ja tyre eshte qelesi.

Sa me e madhe PSE-ja edhe devotshmeria aq je me afer qellimit te jetes. Cdo kush nga ne e ka nje qellim dhe nje rol ne jete. Shumcia e njerezve fatekeqesisht kurre nuk e gjejne apo jetojne ate. Shpresoj se edhe kjo do te ndryshoj.

Keshtu qe nese deshiron te krijosh nje pune apo jete te suksesshme atehere filloja ta kuptosh se cka eshet suksesi per ty? Per dikend suksesi eshte krijimi i familjes. Per dikend eshte tju ndihmoje te varfereve. Per dikend ti inspiroj. Per dikend eshte ti kenaq njrezit me ushqim te mire. sheroj, ndihmoj, etj etj.

Thjeshte, ndoshta edhe jo..njerezit te cilet jane “dorezuar” nga jeta per arsye te ndryshme dhe negativiteti i ka kapluar ne cdo aspekt te jetes ata njereez do te bejne sikur kur te rrish me njerez qe e kane gripin apo ndonje virus tjeter te demshem…te “ngjitet” edhe ty..sidomos nese e ke “Imunitetin” e dobet..

Nese deshiron te krijosh sukses rri me njerez qe e kane “virusin” e suksesit dhe e dijne pse e bejne ate qe e bejne. 🙂

Njerezt qe flasin me se shumti per dhimbje jane gjithmone te semuar nga “diqkafi”..ata qe flasin me se shumti per friken jane te friksuar..njerezit qe flasin per prosperitet dhe zhvillim, ata e kane kuptuar formulen e suksesit, apo jane rruges ne ate destinacion..

Te fitosh miliona e mos me dite PSE nuk eshte sukses per mua!…suksesi per mua eshte kur e di se PSE une i kam kriju milionat.

Njerezit “e mire” bejen gjera te mira me suksesin dh emilionat e tyre. Njerezit e “keqij” bejne gjera te demshme dhe keqija. Keshtu qe nese je e/i mire e ke obligim te jesh e/i suksesshem.

P.S. Ne kete planet ende ka me shume njerez te mire, por pak te sukseshem.

Thuaj “kam” në vend se “nuk kam”

Videoja e meposhtme eshte mjaft inspiruese, sepse ma verteton faktin se kur ke deshire dhe deshiron diqka ate do ta arrish!

Sa me shume qe fokusohesh ne “nuk kam” aq me shume nuk do te kesh.  Cdo “nuk” te dhuron me shume “nuk”.

Mos me thuaj qe nuk ke mundesi, sepse nese me te vertete je e/ interesuar do ta krijosh mundesine!

Vajza ne video, kurre nuk do te kishte jetuar endren e vet nese kishte thene “nuk kam”.
Shiqoje videon me  Simona Atzori  edhe mendo mire para se te thuash “skam” apo “sjam”.

Kam nevojë apo e zgjedhi?

Dallimi ne mes “kam nevoje”  ( I need to) dhe ” e zgjedhi” ( I choose to)eshte i madh.

E para vjen nja vetedija e mbijeteses, ndersa e dyta nga ajo nga nje vetedije me e larte e kompetences sociale.  Kur njerezit marrin vendime nga shkalla “kam nevoje” aty dihet se vendmi do te jete nga nje shtypje e stresit qe ka zgjat nje kohe te gjate apo et shkurte.

“Kam nevoje” zakonisht eshte nje terminologji qe e kemi perdor shume dhe e kemi ndi shume dhe ate e perdorim pa i kushtuar vemendje. Kur ke nevoje per diqka nuk dmth. se ate vendim e ke be sepse e ke dahsur ti vete, por sepse nevoja e “diqkafit” te ka shtyer ta marresh ate vendim. Nevojat qe jane te lidhura me shkallen “kam nevoje” jane zakonisht te nivelit themelor te jetes. Nevojave fizike dhe atyre te sigurise.

Rralle ne terminologjine e njerezve qe flasin gjuhen shqipe e kam ndi se dikush e perdor “e kam zgjedhe” ta beju kete apo ate.  Kure te zgjedh diqka me vetedije edhe e thua ate athere ajo zgjedhje ka qene vetem pse ti e ke dashur ate vet pa pas kurrfare imponime nga njerezit tjere afer dhe larg teje, apo edhe sepse je e/i  “mvarur” nga diksuh apo diqka.

Shume here vendimet tona ne boten dhe kulturen tone shqipatre bazohen ne faktet se ne “duhet” me i be, e jo sepse ne vet deshirojme ti bejme.

Kur njerezit gjate nje kohe te gjate e zgedhin jeten sepse ata duhet apo kane nevoje mi be per veti apo per dikend tjeter, heret apo vone trupi i tyre do te reagoje fizikisht. Me fjale tjera nuk do te ndihemi mire as fizikisht as mentalisht.

Nje solucion eshte qe ta sjellim vetedijen ne cdo vendim qe e bejme..apo te shumten e vendimeve..a e bejme sepse kemi nevoj e na apo sepse vet e zgjedhim.
Ketu nuk e kam fjalen per nevojat elementare, me ngrene, pi por e kam fjalen per zgedhjet tjera qe i bejme ne jete…si psh. zgjedhja e shoqerise, partnerit, kursit, edukimit, karrieres,qendrimeve, pra fronteve me te thella te jetes.

Para se te vendosesh diqka mendo me se pari se pse e ben ate. Nuk eshte gabim me zgjedh diqka edhe pse nuk eshte OK per te tjeret apo ty. Cdo experience e jetes eshte mesim.

Kur ti perejtojme eksperiencat me vetedije atehere rezultati do te jete me pozitiv se ato te cilat i bejme pa vetedije, apo sespe jemi “te programuar” ti bejme ato, sepse “duhet” apo sepse jemi te mvarur.

Filloja qe nga ky moment! Hapi yt i ardhshem mbasi qe e lexon kete fjali qfare do te jete?

A je ti ajo ose ai te cilet i kerkoj?


 

 

Momentalisht jam duke krijuar mundesite per hapjen e nje tregu te rri ne industrine e “Wellnes-it” ne Kosove, Shqiperi dhe Maqedoni.

Ky treg ka potenciale te pafudshme te zhvillimit edhe ne aspektin ekonomik. Industria e “wellness-it” apo e te qenurit te shendosh eshte nje nder industrite me profite me te medha globale momentalisht. Njerezit jane duke u bere me shume te vetedijshem per shendetin dhe te pamurit e tyre. Njerez te cilet duan te jetojne te shendoshe deri ne fund te jetes, dhe jo te vdesin te semuar nga nje, dy apo tri semundje te ndryshme..

Qëllimi im nuk eshet vetem te krijoj nje treg qe ende nuk egziston neper trojet tona shiqptare por edhe t’ju krijoj individeve,  sidomos grave dh ete rrinjve mundesi te behen te pamvarur ekonomikisht, dhe njekohesisht te ngris nivelin e vetedijes per shendetin mbrenda dhe jashte trupit tone.

Hapja e tregut nuk eshte nje proces i shkurte. Por perkundrazi, eshte nje proces i i gjate dhe i pafundshem. Keshtu qe me duhet nje “TOP” grup me nje vetdije te larte te menagjmit dhe biznesit qe zgjerohet dhe rrtitet me kohen. Edhe ata te cilet nuk i frikohen kontakteve jane te mireseardhur.

Jam duke kerkuar persona qe kane kane aftesi t’i shfaqin potencialet ne rEZULATTE KONKRETE.

Te kerkoj ty qe:

E ke nje qëllim me te madh me jeten se ta marresh nje rroge sa per te mbijetuar. Me kontakto nese e ke kuptuar kete gje tani. 🙂

– Ke atribute  te nje udheheqese dhe  me udheheq punen drejt nje qellim vet edhe ne grup eshte e natyrshme per ty.

– E beson aftesine tende dhe i beson vetvetes per te hyre ne nje “projekt” qe ka potenciale te mira ekonomike dhe shoqerore. 

– Ke kompetence sociale qe do te thote i din kodet e te sjellurit.

– E ke vetiedijen e larte ne aspektin e  etikes dhe moralit, te drejtave te njeriut, mbrojtjes se ambietit etj..

– E zoteron me se paku gjuhen angleze, ne shkrim, lexim edhe komunikim.

Personat te cilet lajmrohen do t’ju jipet materiali i duhur per prezentimin e ketij projekti dhe pastaj ata do te intervistohen per bashkepunim te metutjeshem.

Pasi qe ky projekt e ka drejtimin shqiptar dhe global komunikimi ne mes personave ne rrjetin e biznesit qe do te krijohet dhe do te jete nepermes kanaleve te ndryshme te komunikimit ne internet.

Me rendesi eshte te permendet se ky post nuk eshte oferte pune por nje prezentim i nje mundesie per bashkepunim te krijimit te nje rrjeti te biznesit shqiptaro-boteror  mbrenda nje industrie te popullarizuar dhe te kohes. Mundesite e profitit ekonomik mvaret nga ambicioni yt dhe efekti i punes tende.

Nese e ndin qe kjo eshte diqka per ty mos ngurro dhe me shkruaj ne:

elvira@lookfeeldogood.com

Per te shiquar se per qka eshte fjala kliko me poshte:

Zgjedhe nje gjuhe qe e kupton .

http://lookfeeldogood.nsedreams.com


Shqipëria para Maqedonisë!

Me daten 4/2 parlamenti i Shqiperise e ka aprovu njezerit ligjin kunder diskriminimit te personave Homoseksual, Bisekusal edhe Transgjinorë .

Hapi i pare drejt nje shoqerie me te shendosh dhe akseptuese. 🙂
Pa marre parasysh se si praktizohet ky ligj ne realitet, civilizimi dhe shkalla e zhvillimit te nje shteti reflektohet ne ligje.

Per te ditur me hollesisht mbi kete ligj kliko ketu.

URIME TE GJITHE SHQIPTARVE HOMO; BI; TRANS KUDO QE  JANÊ!