Vitamini B ne vend te Bensedines

Ne kete video flas per vitaminin psikologjik qe na qetson.

Pasojat e barerave psikologjike qe shkruhen nga mjeket jane aq te rrezikshem qe mund te sjellin pasoja tragjike, nese e humbim kotrollin e perdorimit, qe gje eshte shume e zakonshme.

Bensedini e manipulon trurin me shume se sa qe i ndihmon.
E kam publikuar nej post mbi barerat artificiale qe e shkaterrojen shendetin  nese perdoren nje kohe te gjate. Kliko  ketu per ta lexuar.

Sekuenca e videos se meposhtme ben fjale per efektet pozitive kur te konsumojme vitaminin B. Perndrsyhe ky Vitamin eshte baze e jetes dhe zhvilimit te trupit dhe trurit. Shumica e te rriturve dhe femijve kane mungese te vitamines B qe rezulton ne efekte negative, nje nder to eshte edhe pagjumiesia dhe depresioni.

Omega 3, vaji i peshkut dhe depresioni

Omega 3, vaji i peshkut dhe depresioni

Vaji i peshkut dhe depresioni jane te lidhura ngusht me njera tjetren.

Depresioni eshte nje gjendje qe paraqitet nga faktoret e ndryshem, por edhe nga niveli jo uqshyes ne tru dhe trup.

Ne postet e kaluara kam shkruar per trurin dhe mrekulline e tij. Kliko ketu per te dal tek ai postim.

Omega 3 eshte vaj essencial per kete organ. Eshte baze, prej qe jemi ne bark te nenes.

Kete video ia kam kushtuar shtatezeneve, pasi qe ato hyjne ne nje proces ku duhet ushqyar dy trura. Te foshnjes ne bark dhe te vetin.

Dua te shtoj se kjo yndyrre eshte e dobishme dhe e domosdoshme per te gjithe pa marre parasysh mosha.  Yndyrra e llojit Omega 3 nuk prodhohet vet nga trupi dhe per ate arsyre eshte shume me rendesi qe kjo te konsumohet extra me ane te tabletave.

Eshte shume e zakonshme qe nena te hyj ne depresion pasi qe e ka lind femijun. Kjo mund te ndodh per shkak te mungeses se yndyrres esenciale ne trurin e nenes, pasi qe niveli ushqyes eshte konsumuar edhe nga foshnja. Gjithashtu duhet marrur Omegen 3 edhe pasi qe ka lindur femiju sepse i duhet edhe femijut te zhvillohet, por edhe nenes ta plotesoj nivelin e duhur.

Ne kete sekuence  tregoj se pse eshte vaji i peshkut themel i zhvillimit te trurit.

Cilat jane msheftësitë e industrise se kozmetikes?

Ne kete video ju tregoj se cka permbajne shumica e produkteve te juaja qe i perdorni per ju dhe femijet e juaj. Te gjitha nga sapunet, shamponat, pasta te dhembeve etj.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=t_C86QOG9i4]

Per ta shiquar pjesen e dyte te videos klikoketu.

Nese deshiron qe edhe ti te nashkangjitesh ne grupin e posaformuar ne Facebook “Ta forcojem shendetin shqiptar” kliko ketu.

 

Pse belbëzon femiju?

Perveq se ne tru ndodh nje cregullim tek signalet ku drejtohen te te folurit eksperienca ime shumevjecare dhe studimet e shumta alternative qe jane bere tregojne se femiju fillon me belbezu kur e kupton se nuk mundet me u shpreh lirisht. Ose nese per kete femije ambienti eshte i stresuar, dhe e ben kete te pasigurt te flas.

Cregullimet e te folurit tek disa femije jane te zakonshme. 

  Ne keto raste eshte shume me rendesi t’ja bejme femijut te ditur se cdo gje eshte ne rregull dhe  ti orfojme nje ambient te qete dhe pa konflikte. 

Ne disa raste femiju i cregullohet te te folurit kur ai ose ajo nuk guxojne te qajne apo ti shprehin ndenjat se cka i mbren. Edhe pse ne te rriturve kjo na duket e cuditshme duhet ta dijme se femiju i sheh gjerat nga perspektivat tjera. Per ata cdo gje eshte ashtu sic duket dhe shpesh here nuk ka hapsire te manipulohet asgje.

Edhe pse femiju nuk tregon se cka e mundon nuk domethene se ate nuk e mbren asgje.

Zakonisht te belbezuarit paraqitet te mosha dy e gjysme deri ne shtate vjecare. Gjate kesaj periudhe mire eshte te flasim  me femijun ngadale, ti shprehim fjalet me kujdes dhe tja bejme femijut te ditur se cdo gje do te rregullohet.  Dhe mire eshte qe kete ta marrim si serioze dhe ketu duhet prinderit ose te rriturit rreth femijes te ndryshojne diqka qe nuk eshet ne rregull.

Ne disa raste belbezimi nuk zhduket edhe kur femiju rritet. Ne te shumtat e rasteve femiju fillon te flet pa cregullime ne moshen para se tia filloj shkolles, por ka edhe raste qe edhe ne moshuen madhore nese ka ndodhur diqka radikale tek personi te folurit eshet rregulluar. 

Mos harroni se femiju i kupton ngjarjet me shume se qe te rriturve ju merr mendja. Edhe mos u mundoni me genjy apo manipulu per ta bere situaten me te lehte. Pa marre parasysh se per cka behet fjale. Sinqeriteti eshte gjeja me e mire per femijun. Edhe femiju kupton ckado qe i thojme, nese i flasim me besim qe i besojme femijut. Kete femiju e ndin!

Te kemi besim tek femiju, mos te trajtojme si femije por sic nje qenie qe i kupton gjerat. Nese ndiheni te brengosur dhe nese e keni ndonje anetare ne familje qe ka belbezuar ose belbezon atehere  eshte mire qe femiju te flas me logoped. (Pedagog i te folurit). Sa me heret aq me mire. 

Krijoja femijut nje ambient te qete  ku femiju ndihet i sigurt dhe i respektuar. 

Aparati SPA kunder rudhave, celulitave dhe dhimbjeve ne trup

                                                                     Galvanic Spa System
Aparati galvanic  (SPA aparat) i ndihmon yndyrres ne trup me u shpernda edhe i ndihmon lekuren ta kete  elasticitet me te mire. . Ky aparat gjithashtu  e stimulon qarkullimin e gjakut.
Dy funksionet e tij jane:  nese deshiron te kesh lekure me te re por edhe nese ke dhimbje.
Geli qe aplikohet me aparat permban vetem supstanca natyrore dhe asgje nuk ndin pasi qe tretmani ndodh ne nivelin e qelizave. Rezultati zakonisht shihet mbrenda 30 minuta dhe efekti eshte disa dite.

Tretmani nuk eshte fare i rrezikshem pasi qe behet ne menyre natyrore dhe nuk e manipulon trupin as qelizat e trupit. Gjat eprocesit ajo qe ndodh eshte “freskimi” i qelizave qe jane te lodhura, atyre u jipet me shume energji dhe “ushqim” dhe me kete edhe lekura “sjellet” ne menyre me flexibile, pasi qe i merr ato qe i duhen.

Aparati funkcionon sipas nje  teknologji te patentume qe eshte duke bere revulucion ne industrine e shendetit dhe quhet metode  Galvanike. Lexo me shume ne Google per “Galvanic Method”.

Ky aparat mund te konsumohet vetem ne Evrope dhe USA.

Disa foto me rezultate kliko ketu,  Personat qe i kane be fotot jane vet ata te cilet e kane trajtuar nje pjese apo e gjithe pjesen e trupit. Ne Facebook gjinden disa faqe nga perdoruesit e kesaj metode. Edhe une e perdori kete aparat ne fytyre dhe jam shume  e kenaqur. Lekura me duket sikurse eshte pertrire, gjithashtu edhe ngjyra e lekures eshte me e shendoshe dhe rrezatimi i lekures eshte me i fresket.

Aparati eshet ekskluziv dhe mund te perdoret edhe nga personat privat e jo vetem nga salonet e bukurise. Cmimi eshte shume i volitshem dhe une mund tju ndihmoj nese ju intereson me shume.

Edhe ne Hollywood interesi per metoda natyrore eshte rrit,  Perdoruest lojal te Galvanikut jane Brat Pit, Jenifer Lopez,  Nicole Kidman etj.

Nese ju intereson me shume per kete mund te me kontaktoni me poshte
“Elvira Haxhiaga – Per Vitalitet dhe Perndritje”

Shëndeti i mirë domethënë ti kemi qëndrimet me vlera etike

Ky post i dedikohet atyre qe ende mendojne se femra eshte krijuar vetem per ta kenaqur mashkullin dhe per asgje tjeter.

Ne çdo reklam gati, neper shume spote muzikore e filma femra “paktohet” si objekt qe ti sherbej mashkullit, edhe ate ne seks.

Kjo sekuence e videos eshte marre nga nje dokumentar i bere ne ShBA qe ben fjale per femijet, te rrinjet dhe ata te rriturit se si i paraqesin femrat.
Femiju sot ne SHBA, por edhe ne vendet tjera i kalon ore te tera duke shiquar TV, kompjuter( Facebook), Exbox, playstation dhe truri i ty eshte i bombarduar me qendrime se femra eshte objekt seksi dhe mashkulli paraqitet i forte i fuqishem dhe ai i cili gjithmone kenaqet nga femra.

Shiqoje kete video edhe mendo se si ti vet mund te jesh nje shembull me vlera korrekte se si ta shiqosh, trajtosh dhe respektosh femren. Pa marre parasysh a e ke dashnore, moter apo vajze.

Edhe ti nese je femer mendo se pse mashkulli mendon qe ti je bere qe vetem ti sherbesh atij, e per asgje tjeter.

Edhe pse jo te gjithe mendojne keshtu qendrimi ne pergjithesi eshte i tille. Perndryshe filmat dhe spotet e muzikave kishin pas permbajtje tjeter.

Si te humbesh peshe dhe te balancosh atë pa ndihmën e dietave

20120116-160623.jpg

Siq e kam permend ne postin e kaluar nese deshiron ta shkaterrosh trupin dhe sistemin e metabolizmit atehere merru me dieta.

Ky post te drejtohet ty qe deshiron ta mirembash ose ta zvogelosh peshen pa ndihmen e dietave.

Heren e kaluar e kam permendur gjithashtu qe pesha dhe trupi eshte si nje kulete e te hollave. Ashtu eshte edhe trupi, nese vetem hyn asgje nuk del ai trashet, nese veq del asgje nuk hyn ai bjen ne kollaps. Rreziku qe i kanoset trupit me dieta nuk eshte vetem kolapsi i sistemit te perpunimit te ushqimit por edhe rreziku qe te jesh ne depresion, kjo si rezultate i mungeses se vitamineve qe i ke humb per shkak te dietes. Kur je ne depresion eshte njejte sikur te mos jetosh. Te humb vullneti i jetes.

Menyra me e mire me e mirembajt peshen eshte ta shikosh ate si stil te jetes, sikurse edhe trendat e modat e ndryshme. Kur je me kohen apo moden, atehere e percjell ate kostant dhe i permbahash asaj konstant. Ashtu eshte edhe pesha. Duhesh te kesh vemendje konstant se sa konsumon e sa hargjon.

Trupit dhe trurit i nevojitet qe te konsumon nje here ne dite me se paku ushqim te ngrohte te permbajtur med karbonhidrate, proteina, yndyrre, vitamine dhe minerale. Kjo mase duhet te jete e balancuar.

Perpunimi i ushqimit dhe “djegëja” e yndyrrnave me se mirti behet me ane te levizjeve apo ushtrimeve. Per ta perpunuar ate qe e ke ngrene ne dreke thjesht duhesh ta perpunosh kete nese ec me se paku 30 deri ne 60 min. me tempo te shpejte.

Mbasi qe han cdo dite atehhere duhesh edhe te ecesh cdo dite me se paku 30 min. Per 30 min me tempo mesatarisht te shpejt non stop pa u ndalur fare i ben afer 2km e gjyse. Dhe gjate kesaj tempoje ti ke djegur mesatarisht (mvaret prej peshes) afer 170 kalori. 170 kalori nuk jane shume. Nje porcion i pijates shqiptare mund te permbaje me se paku 1.000 kalori.

Nese don ta mirembash peshen atehere duhet ta dish se cdo 100 gr qe e han sa kalori i permban. Kjo zakonisht shkruan ne paketim te ushqimit. Kete stil te jetes duhesh ta ndryshosh e jo dietat, nese deshiron me pas nje trup dhe tru te shendosh.

Bere nje orar dhe percjelle ate. Planifikoje mirembajtjen e peshes cdo dite, bene kete si qellim i dites derisa ky sistem te behet pjese natyrore e stilit tend te jetes.

Tri here ne dite duhesh te hash me mase e edhe mbrenda ketyre tri hereve te hash peme apo perime qe metabolizmi te jete ne pune pa u ndalur. Puna e meteabolizmit perveqesohet kur ka ushqim te balancuar non stop. Edhe puna e metabolizmit eshte si puna e muskujve. Nese nuk ushtrohen ato atehre do te zvogelohet ede efekti dhe funkcioni i tyre.

Filloja me kete ndrimme nje muaj deri ne gjashte muaj per me hy nje tempo. Nese ke konsumu mu shume ne mengjes atehere konsumo me pak ne dreke e keshtu me radhe. Nese nuk ke ecure nje dite atehere kompenzoje kete ne diten tjeter. Dhesh te kesh dicipline dhe te jesh konsekvente cdo dite.
As sheqeri mos te zevendesohet me asgje tjeter e as me produkte “light” se veq e manipulon trupin. Trupit i duhet edhe sheqeri e jo molekula qe duket si sheqer.

Nese ke pytje apo deshiron me shume inspirim mos hezito e me kontakto.

elvira@lookfeeldogood.com ose bashkangjitju edhe ti grupit “Ta forcojme shendetin shqiptar” ne Facebook. .

Margarina eshte e demshme!

Prej qe ka fillu masivisht te prodhohet  margarina ne treg ne mes te luftes se pare e te dyte  boterore edhe semundjet e zemres dhe infraktet kane filluar te rriten masivisht.

Gjate asaj kohe margarina ka qene e demshme e lire dhe eshte konsumuar me masa te medha. Sot margarina eshte helm, faktikisht!

Nese ke margarine ne shtepi hudhe menjehere. Hiq pa mendu.  Margarina ta pengon qarkullimin e gjakkut dhe e ndryshon  essencen e gjakut.

Margarina perdoret si yndyrre pa qene yndyrre. Eshte yndyrre e hidrogjeinizuar , shkurt e shqip, artificiale. Industria e margarines egziston veq per qeshtje ekonomike, me fitu. Sa i perket aspektit etik kjo e industri  sipas mej vlen te denohet.

Asnje qeleize e trupit nuk do ta “njef” margarinen si pjese natyrore te saj por do ta shfrytezoj ate sikur te jete yndyre natyrore qe i takon trupit.  Figurativisht qeliza manipulohet dhe me ne fund nuk din qka te bej me te edhe e vendos aty ku vendoset yndyrra natyrore. Edhe efekti do te jete pasojat ne gjak, zemer, tru, e sipas kesaj pasojat tjera negative.

Gjalpa dhe vajrat jo te rafinuara siq eshet ajo e ullirit rekomendohet. Yndyrra e peshkut Omega 3) eshte baze e krijimit dhe zhvillit te trurit dhe trupit prej qe jemi foshnje ne bark te nenes e deri kur te vdesim.  Ne Youtube e kam be nje sekuence te videos vetem per grate shtatezene dhe Omega 3.  Sekuencen mund ta shiqosh ketu. Nese je shtatezene nuk ben assesi ta konsumosh margarinen ne asnje mase, as pak as shume.  Do ta demtosh vehten dhe foshnjen.

Me shkruaj nese ke pyetje. Do te jem mese e gezuar te ndihmoj dhe rekomendoj edhe tableta te vajit te peshkut qe faktikisht duhen te konsumohen cdo dite nga secili prej nesh e sidomos nga shtatezenet.

Email: elvira@lookfeeldogood.com

Ne Facebook mund te na gjehs edhe tek “Ta Forcojme shendetin shqiptar”. Kliko ketu. 

Truri dhe marifeti i tij

20120110-174413.jpg

Truri eshte organ qe ta drejton jeten. Ate e dijme te gjithe!

Aftësia  se qka mund te krijon truri i shendoshe i njeriut eshte magjeps. Jo vetem te krijimeve ne shkence dhe zgjdhjeve te problemit por edhe signalet qe truri ia dergon cdo organi te trupit pa e perseritur apo bere asnje gabim. Pastaj mendimet dhe aftesia e trurit te perpunoje kujtesen dhe te lidh ate automatikisht me ndjenjen fizike qe mund ta ndish me krejt trupin eshte krijim ne veti. Truri na punon edhe kur trupi na pushon. Ai punon ne disa frekuenca dhe dy dimenzione te vetedijes. Mjafton veq te mendosh se cfare ngjyre e ka pas vetura e pare e babit dhe vetura te del para ftyres. Apo edhe edhe me ane te hypnozes truri mund ta paraqet ndjenjen e ndonje perjjetimi specifik prej kur ke qene ne bark ta nanes.

Per trurin dhe marifetin e tij jane shkruar miliona libra dhe bere shume filma, edhe ende njeriu behet i magjepsur edhe zbulon sende te reja se cka mund te arrij ky organ qe permban 60% yndyrre dhe peshon vetem 1200 gram.

Sa ta merr mendja ty qe njeriu e shfrytezon kapacitetin e trurit?

Studimet tregojne se njeriu mesatarisht ne dite i mendon 65.000 mendime! Ajo qe me mahnit mu eshte se deri  98% te mendimeve jane te njejta!!!

Cdo dite mendojme njejte edhe presim zgjidhje te reja!!! Ky ekuacion eshte i pamundur. Ne postet e ardhshme do te shkruaj si ta ushtrojme kreativitetin e ketij organi magjeps qe veq “ndryshket” ne kokat e njeriut e edhe si ta “mirembajme” te shendosh. Aftesia e tij mund te arrij sende qe nuk mund te paramendohen dhe pershkruhen. A nuk eshte gjynah qe veq te rrin ne koke e te “blun” sende te njejta cdo dite, tere jeten.

Eshte koha te mendojme mendime te reja dhe ta e sjellim kreativitetin tone prap ne jeten tone. Sipas nje studimi ne USA kur jemi ne meshon 2-7 vjecare niveli i kativitetit tone eshte ne maximum. Kur te rritemi zvogelohet me pak se 10%. A e din pse? Nese jo atehere prit deri ne heren tjeter se atehere do te tregoj.

Trurin edhe pse nuk e shfrytezojme per sende te reja edhe kreative ai prap na punon. Nuk ndalet.

Ju lutem filloja ta shfrytezosh trurin me vetedije. Kushtoji rendesi edhe mundohu te mendosh mendime te reja, te lexosh me shume se te shiqosh TV apo Te jesh ne Facebook vetem per te humbur kohen.

E ki nje send ne koken tende qe ta ben te mundur te flasesh, shikosh, degjosh, ecesh,shkruash,dashurosh,punosh,krijosh e edhe te shkosh ne hene e te kthehesh. Shfrytezoje ate!

Bashkangjitju grupit tone te ri ne Facebook . Kliko “Ta forcojme shendetin shqiptar!. 

Pse dieta te ben te hyp ne peshe e jo te humbesh peshe?

Sa here e kam vizituar Kosoven jam mahnitur nga kreativiteti dhe fantazija e popullit tone kur bjen fjala tek recepti i dietave. Cdo here qe shkoj eshte nje recept i ri. Me e popullarizuara eshte ende ajo qe ben te hash proteine dhe yndyrre por jo karbonidrade. Vjet ishte ne mode dieta me uje. Nje here ne jave vetem uje pine e asgje nuk hane e pine gjate tere dites, as nates e gjate tere javes mund te hash si zakonisht. Pastaj eshte edhe nje gjithashtu e famshme, smund pa e permend ajo me peme e perime e mish.

A po mundeni me ndi se sa paradoksale edhe e ç’mendur ideja te humbesh peshe duke e shkaterru sistemin e metabolizmit. Edhe diqka qka eshte edhe ma interesant eshte se ata persona qe cdo vite po i ndrojne receptat sa here qe te shkoj jane ne pesh te njejte apo edhe me shume kane bere pesh!!!!

Prandaj ky post ju kushtohet juve qe i ndrroni receptat shpesh. Edhe nje gje dua te ndaje me ju para se mjeku tju thote stop! Atehere eshte vone!
Ndalu tash ma mire para se te kolapson organizmi apo pjeset e tij. Je duke ia cregulluar trupit edhe trurit nje sistemi te programuar qe 100.000 vjeteve. (Ketu e kam fjalen se si trupi dhe truri jane te “programuar” per ushqim). Nuk mu ta ndryshosh evulucionin biologjik te trupit me dietat e dimrit dhe veres. Trupi eshte i krijuar qe te punoje dhe funkconoje perfekt kur eshte i ngopur ne balanc e jo i urritur.

Truri 100.000 vjeqar i qenieve te organizmave te mehershme te qenieve njerezore ka qene i mvarur prej yndyrnave te peshkut. Ashtu eshte edhe sot. Per ate arsye edhe vegetarianet ne vendet evropiane edhe hasin ne probleme shendetesore per shkak te mungesave te yndyrnave te proteinave ne trup. Edhe pse i kane zevendesuar me yndyrrna bimore nuk ju ndihmon. Yndyrra e peshkut ka efekt tjeter se sa ajo e arrave edhe pse te dyjat jane te llojit Omega. Gjithashtu edhte trashesia dhe masa teper e yndyrnave ben qe njeerzit te semuhen..dmth ketu eshte fjala per JOBALNC.  Peshkun e morra si shembull .

Duhesh ta kesh parasysh se BALANCI i cdo sendi qe e fut ne goje dhe trup dhe balanci se cka perpunon dhe e qet jashte trupi eshte baza e mbajtjes se njepeshe konstante qe e deshiron. Edhe pesha eshte njejte sikur kuleta e cdo shtepie. Nese veq e mbush me para kuleta trashet,nese asgje nuk hin vetem del atehere bijme ne bakrupt. 

Dietet nuk funkcionojne sepse ti po e manipulon trupin. Trupi bjen ne stres edhe ti konsumon “rezervat” qe i ka per te mbijetuar e nuk ta largon yndyrren dhe trashesine. Po i hek diqka e po ja shton diqka me shume.

Arsyeja pse hyp ne peshe shpesh eshte stresi mental dhe emocional. Pastaj eshte depresioni qe sjell cregullime edh ehormoniale, te gjitha jane te lidhura me njera tjetren cdo organ dhe cdo efekt.  Pastaj eshte mosha. Kur te behemi me me mosh cdo gje ngadalsohet e edhe metabolizmi.

Vitamini B e ndihmon trupin ta balanzoj perpunimin  e ushqimit.

Pse te rrinjet hypin ne peshe? Experienca ime thote stresi, dertet dhe kur nuk ndihen mire. Nese nuk ndihesh mire per nje kohe te gjate apo te shkurte kjo ndikon edhe te perpunimi i ushqimit. Tek shume njerez pesha eshte indikatori me i zakonshem qe tregon se nuk ndihesh mire.

Ne postin e ardhshem do te tregoj se si ti ndihmosh trupit ta perpunoj ushqimin ne menyre konstante dhe te kenaqur PA DIETA.

Vizitona per me shume keshilla edhe ne grupin e posa formuar ne Facebook. “Ta forcojme shendetin shqiptar”.  Kliko ketu.