Elvira Haxhiaga “Live” ne Tetove, Maqedoni me daten 20 Nentor 2012.

Elvira Haxhiaga “Live” ne Tetove, Maqedoni me daten 20 Nentor 2012.

Elvira Haxhiaga, filloi te ligjeroj profesionalisht ne kete event ne Tetove, pastaj vazhdoi ne Kosoven e saj te dashur. Ne Kosove debutoi si “Keynote Speaker”, apo mysafire speciale ku foli per 200 gra farmere dhe minstrise se Agri kultures se Kosoves per rendesine e njohurive bimore (Etno-botanike).

————————————————————————-
Ju informoj juve qe jetoni ne Maqedoni, apo keni miq atje se me daten 20/11 ne Tetove, do te ligjeroj per domethenien e energise pozitive dhe efektet e energjise negative.
Cilat jane konsekuencat dhe si mund ta ndryshojme strukturne e mendimeve qe te kemi me shume rezultate te mira ne karrier, biznes dhe jete. Kete organizim e bej ne bashkepunim me Mimoza Taqi.Mimoza me ka ftuar ta krijoj kete event.

Nese keni deshire te merrni pjese dhe te me degjoni “Live” ju lutem me kontaktoni mua apo Mimoza Taqi-n ne facebook. Cmimi eshte 20 Euro dhe ligjerata zgjat dy ore. Ju qe jeni aty do te keni mudnesi te rezervoni takime individuale. Tash, me trego qka kishe pasur deshire te marr si pike dhe qe eshte me rendesi per ty. Nese kam hapesire do ti marr prasysh, keto sygjerime dhe pyetje. 😉Me shkruaj direkt tek: elvira@lookfeeldogood.com
apo tek Mimoza Taqi tek: mimoza88@yahoo.com
 
 

Tri seancat e premtuara, meditimet me mua!

Tri seancat e premtuara, meditimet me mua!

Meditimet te drejtuara nga une jane bere vetem per nej arsye. Me te ndihmu ty qe ke nevoje me u liru nga stresi i perditshem, depresioni apo ankthi.

Te nderuar mikesha e miq, per ju te cilet ende nuk jeni regjistruar tek kendi i keshillave te mia, ju lajmroj se jam duke i pregatitut nje seri me tri seanca meditimesh. Keto meditime do te mund ti porositni nepermes internetit me nje cmim shume modest.

Per tu regjistruar hyn ne kete faqe, shkuraje emrin dhe email adresen. Pasi qe te regjistrohes shko tek emaili aty te presin dy meditime, qe une ti dhuroj dhe qe te ndihmojne per qetesim dhe pushim psiqiki e fizik. 

Meditmiet jane gjithashtu te mira edhe per ta mirmbajtur energjine ne nivel te larte, por edhe kur deshirojme ta stabilizojme pulsin e githashtu ta qetesojme trurin. Kliko ketu me poshte per te bere porosine.
http://www.lookfeeldogood.com/se/Shqip.html

Detoksifikimi i trupit me R2

Detoksifikimi i trupit me R2

Detoksifikimi eshte i obligueshem per trupin.

Te dashur miq, ose klikoni ne keto foto meposhte majtas ose djathtas do ti gjeni eksperiencat e ndryshme pozitive te dokumentuara nga medikamentet bimore te quajtura R2. (R2=Renew, Recharge ne katror).

Cdo vjet trupi i njeriut mbushet me 4-5 kg pesticide (helm). Tash paramendoni mas 30 apo 40 viteve. Nuk eshte cudi qe edhe trupi nuk duron, dhe semuhet, sepse nuk arrihet te “pastrohet” natyrisht, sepse eshte i sterngarkuar me helme te ndryshme, nga ate qe e hajme, pijme, mbathim, veshim . Per kete arsye edhe imuniteti dobesohet ne menyre kolosale.

Mbajeni ne mend R2, edhe pse tregu nuk eshte i hapur ne trojet tona, R2 do ta sjellim edhe ne Kosove e Shqiperi, Mal t e Zi e Maqedoni.
R2 ka dal ne tregjet e Azise vitin e kaluar. Eksperiencat jane te ndryshme. Fotot dokumentojne keto referenca.
Ky vitamin eshte i sigurt sipas kodeve dhe proceseve ligjore, eshte 100% natyror, dhe permban ekstrakte te Fares se Broccolit, Portokallit te Kuq dhe ekstrakte te farrave te rrushit te bardhe! R2 ben detoksimin dhe “rimbushjen” totae te qelizave me energji ne cdo organ te trupit,…
Dituria e vjeter e medicines se lashte Lindore ne bashkepunim me top teknologjine moderne Perendimore sjell rezulatte mahnitese tek njerezit me probleme shendetesore.
R2 ju rekomendohet gjithashtu edhe te shendoshve per mirembajtjen e shendetit.
Klikoni ketu per ti shiquar fotot.

Nese keni pyetje me shkurani tek elvira@lookfeeldogood.com

Nese keni problem ti shiqoni fotot apo nuk dalin ju lutem me tregoni.

Meditimi “Falemnderim” qe mund ta shkarkosh edhe ne celular apo kompjuter

Meditimi “Falemnderim” qe mund ta shkarkosh edhe ne celular apo kompjuter

Kesaj here e krijova nje zgjedhje me te lehte per ju.

Ne postet e kaluara kam shkruar per efektet e meditimit. Perveq se te ndihmojne te qetesohesh ato edhe ta pastrojne energjine ne nivele te ndryshme, por edhe fizikisht e rreullojne, pulsin, frymarjen, tensionin e gjakut etj.

Meditimi
Kur e ndin prezencen tende largohehs nga mendimet e ankthit

Kjo metode perdoret shume edhe me pacienta qe kane probleme shendetesore por edhe enjerezit e shendosh meditojen qe ta mirmbajen shendetin fizik dhe psiqik.

Meditimi nuk eshte teknik e re. Eshte perdorur nga te gjitha kulturat e botes e edhe ne religjion si ne forme lutje. Ne boten moderne dhe ne stilin e jetes qe e jtojme sot na duhet ta gjejme nje “kend” pushimi apo vend pushimi qe taqetesojme vetveten dhe te rikontaktohemi me vetedijen tone.

Ne kete video flas pak me shume per Meditimin dhe si mund ta shkarkosh ate ne celularin tend.

Kliko ketu per te arritur te videoja ne Youtube. 

Medito e qetsoje vehten nga brengat e mendimet qe nuk te bejne asgje perveq se te ndalin ne nje vend.

Nese klikon ketu do te del direkt te faqja e regjistrimit.

Afirmacionet pozitive jane elementare per nje jete te qete dhe inspiruese

Afirmacionet pozitive jane elementare per nje jete te qete dhe inspiruese


Cka jane afi
rmacionet pozitive?

Nese e kisha pershkru shume shkurt do te kisha thene se ato jane fjalet me fuqi pozitive.

Në fakt cdo mendim dhe cdo fjale qe e thua eshte afirmacion. Cdo dialog i  yti i mbrendshem ne koken tende me vetveten, eshte nje “rryme” afirmacionesh te ndryshme.
Ne jemi vazhdimisht duke afirmuar ne nivelin e nenvetedijes me mendimet, fjalet dhe kjo rrjedh e afirmacioneve krijon cdo eksperience tonen ne cdo moment.Dashte e padashte. Me vetedije apo pavetedije.  Pse?

Pasi qe keto jane fjalet me fuqi dhe rrjedhin nga mendimet e dijme se mendimet na krijojne dhe dizajojne jeten. Dje e lexova me nje artikull se 90% te mendimeve tona jane negative cdo dite. A eshte atehere e cuditshme se edhe eksperienca jone e perditshme dhe perjetimet na behen negative?

Ky artikull nuk eshte per ta shpjeguar se si mendimet e krijojne perjetimin e jetes, por  se se si mund ta ndryshosh kete perjetim negativ ne perjetim pozitiv me ane te afirmacioeneve pozitive.

Kjo metode nuk eshte e re. Eshte perdore nje kohe te gjate ne kultura te ndryshme, sidomos ato te lashta kineze te drejtimit Zen.

Afrimacionet perdoren si teknike per ta permiresuar jeten ne pergjithesi ne cdo lami. Nuk ka lidhje a flasim per karieren, per relacionet, per dashurine, per problemet me peshen, apo edhe jeten si udhetim, keto kane efekt pozitiv nese e dijme se si ti perdorim.

Si mund ti perdori afirmacionet?
Afirmacionet pozitive  jane zakonisht pohime te shkurtra qe ju drejtohen”programimeve” speciale tek vetedija dhe nenvetedija jone. Ato duhen te perseriten cdo dite disa here ne dite per qellimet specifike qe i kemi.

Qellimi eshte qe ti  largojme dhe zhdukim dalengadal programimet, besimet negative dhe ti zevendesojme ato me programime dhe mendime te fresketa, pozitive dhe qe jane si nutricion ushqyes per jeten, per trupin, trurin dhe jeten ne pergjithesi.
Eshte nje lloj “shperlamje” e trurit nga negativja ne pozitive.

Afirmacionet pozitive jane pra nje rryme e re e ndryshimit qe perdoren edhe ne frontet e karrieres. Kompanite e ndryshme boterore i aplikojne afirmacionet cdo dite dhe keto behen pjese e natyrshme per cdo punonjes ne kompani. Kompania krijon nje kulture pozitive qe sjell efektivitet me te madh tek punonjesit dhe kjo natyrisht qe sjell shitje me te medha.

Shembuj te afirmacioneve:

Afirmacionet mbi shendetin:
Trupi me sherohet me lehtesi dhe ne paqe
Cdo qelize ne trupin tim gjeneron shendet dhe energji
Kur e dua vehten me sherohet jeta. E pranoj dhe e fali cdo gabim.

Afirmacionet per dashuri
 Une dhuroj dashuri dhe ajo me kthehet shumefishe me shume
Une terheqi ne jeten time vetem relacione te shendosha
– E di qe e meritoj dashurine dhe e pranoj ate kur jam e gatshme

Afirmacionet per kariere
– Une jam kreativ/e, e/i talentuar, dhe e/i sukseshme
– Puna ime ideale eshte duke hyre ne jetem time me lehtesi dhe dashuri
– Une jam e/i forte dhe cfardo qellimi qe e bej ate do ta arrij.

Afirmacionet mbi vetebesimin
– Kur une i besoj vetvetes mua me besojne edhe te tjeret
– Une i shprehi nevojat dhe ndjenjat e mia ne paqe
– Jam unik/e si cdo krijese tjeter dhe i kam kvalitetet e mia me vlere humane

Afirmacionet nuk perdoren per ta manipuluar trurin por per ta balancuar ate nga jo vetebesimi dhe mendimet, kritikat qe janete regjistruara ne cdo qelize te trurit dhe trupit prej vogjelise. Per te pas afirmacioni efekt duhet ta ndish fuqine e fjales ne krejt trupin dhe qenien tende. Nuk e thu ate vetem per sa me thone nese nuk i beson fuqise se fjales dhe mendimit.

Nese deshiron ta ndryshosh jeten ta besh ate me inspiruese qe ti e mund te motivohesh te jetosh e jo vetem mbijetosh duhet te gjesh zgjidhje tjera se ato qe i ke bere deri em sot. Perdore dhe shfrytezoje kete blog timin dhe shkrimet e mija apo te tjereve per ta ndryshuar jeten qe ti te behesh me e/i lumtur dhe te jesh ne harmoni me vetveten dhe te tjeret.

Cdo ndryshim fillon prej teje!

Filmi “You can heal your life” me Louise L Hay

Filmi “You can heal your life” me Louise L Hay

Louise L Hay eshte autore dhe terapiste qe ju ka ndihmuar qindra mijera njerezve. Ne kete film me poshte do te kesh rastin te shohesh se si fuqia e mendimit dhe fjales mund ta ndryshoje jeten.

Nese po atehere shiqoje kete film me poshte.  Per tu inspiruar dhe motivuar ky material eshte i mrekullueshem. Mund ta shiqosh disa here dhe do te mesosh gjera te reja.

Filmi quhet ” You can heal your life” i bere nga Louise L Hay.  (“Ti mund ta sherosh jeten tende”), dhe eshte ne gjuhen angleze, me perkthim kroat.
 
 Filmi duhet shikuar nga te gjithe. Une e kam shiquar kete film disa here, dhe prap mund ta shiqoj edhe plot here.

Louise L Hay eshte nje nder femrat me inspiruese e viteve 80 e deri me sot. Libri i saj eshet bibla ime. Mundeni me google mbi historine e kesaj krijese, ndersa tash do te ndaj me ju kete film qe i ka ndryshuar jeterat e shume njerezve ne bote.

Shiqoje kete film me kenaqesi edhe rekomendoju te tjereve nese te pelqen. Shperndaje lirisht linkun me tutje. Edhe te rrinjet eshte mire me shiqu kete film.

 Filmin shikojeni kur keni kohe dhe kur jene te qete dhe jo te stresuar. :)…

Cdokush deshiron ta kete me mire, por ralle kush ndryshon

Sot do te shkruaj per Epoken e Re, ate te Informacionit.

…qe dmth strukturat e shoqerise se vjeter te epokes se Industrializmit jane duke u zhdukur, shkaterruar apo ndryshuar totalisht.

Cdo revulucion ndodh njehere. Ashtu edhe revulucioni i internetit dhe strukturave te informacioneve. Ky revlulucion eshte duke ndodhur mu tani ne kete cast perderisa je duke e lexuar kete post.  Nese deshiron te jesh ne casje te rjedhave dhe te jesh ne kete vale bashkangjitu tani.  Jo neser as masnaser por tash. Lexo, hulumto edhe percjelli edhe artikujt e mi edhe ato te ngjajshme si te miat.

Cka do te thote ky ndryshim ne te perditshmen tone?

Ne boten perendimore ky ndryshim eshte duke ndikuar ne jeten e njerezve ne menyre kolosale. Ne ate te karrieres e besa edhe shendetit, pasi qe shendeti eshte i lidhur me stilin e jetes qe e jetojme.

Perderisa ne epoken e Industrializmit puna te ka mbajtur ty, kjo epoke e re e ketij shekullit eshte ndryshe. Ti do ta mbash punen. Ate nese je e zoja apo i zoti. Nese je ne rrethana.
Nese jo, do te ngelesh jashte sistemit.Kjo ere kekron ndryshime masive te te menduarit dhe krijuarit. Ne shekullin e kaluar shteti dhe punedhenjesi ka qene pronari i jetes tende. Ti ke shkuar ne pune, jeten aty e ke kalu edhe si kompenzim e ke marr nje shuem te hollave qe zakonisht quhet rroge dhe qe te ka te ndihmu te mbijetosh e jo jetosh. E ke pas te caktuar  deri ne cilen moshe te punosh qe do te kishe mundur ta marresh pensionin pastaj.

Edhe ky fakt i fundit, pensioni eshte teprice e epokes se kaluar.Historia e saj gjindet ne Gjermani ne fund te viteve 1800, kur edhe jane krijuar pension. Punoni deri ne 65 vjeq qe te kompenzoheni pastaj kur nuk jeni ne gjendje te punoni me.
Por a e dini cka?….ne ate kohe njerezit kane jetuar vetem deri ne moshen 45 vjecare..Kjo ka qene mesatarja e moshes tek burrat sidomos.  Keshtu qe te gjitha te hollat qe jane krijuar duke ju falenderuar ketyre nejerzve qe e kane dhane jeten ne pune ato ju kane mbetur shtetit.

Strukturat e atehereshme ende jane sot..puna ku ti e kalon afer mesatarisht 80.000 ore ne vite nese punon 5 dite ne jave nga 8 ore afer 40 jave. Nese punon me shume atehere natyrisht qe i kalon dhe i dhuron punedhenesit tend me diturine tende sigurisht 90.000 ore ne vite. Shumica prej nesh punojme me shume. Punedhenesi, shefi apo pronari, perfiton prej teje edhe ty te takon nje perqindje shume e vogel e rroges. Nuk krahasohet ne fakt se cka ki kontribu me jeten, diturine tende.Kjo dmth shkurt, se ti e shet vehten, krijimin tend dhe jeten tende ne fakt per nje kompenzim te vogel edhe ne fund nuk dihet se a do te marresh pension sepse fondet jane hargjuar, njerezit jetojne me gjate sot e besa edhe jemi shumuar mjaft.
Te hollat qe jane “kursyer” ne fondet e pensioneve  tregojne prognozat qe do te hargjohen nga ata qe jane lundur ne vitet e 40-ta edhe pse veq kane qene te hargjuara nga qeveritaret e bankat boterore.

Cka do te bejne ne te tjeret?

Fakti tjeter…plot kompani jane duke u zhdukur e duke shkuar ne bankrupt e korrupt.  Te hollat jane atje tek njerezit qe dijne te krijojne mundesi te reja.

Ketu hyn Epoka e Informatikes, ndryshimit. ajo moderne. Ku njerezit i krijojne punet e tyre. Eshte epoka e krijimt te rrjetave ku te gjithe se bashku gejenrojme te holla se bashku.  Natyrisht qe edhe ketu na duhet nje sistem. Ato veq egzistojne, jane te testuara qe nga vitet e 6ota dhe ne veprim e siper. Ne librin e expertit te biznesit dhe financave “The Business of the 21th Century” shkruan Robet Kiyosaki mu per kete fakt. Network Marketing!…Marketing i Rrjetave. Nuk me del ky postim te shkuraj aq sa deshiroj une por ky artikull eshte vetem sa per ta zgjuar nje qelize te trurit qe eshet koha te ndryshojme. Te ecim me zhvillimin.

Koha eshte veq duke ecur, pyetja eshte a po ec edhe ti me ate?

Apo duash te mbetesh ne vitet 1800 ende? Ate vetem ti e zgjedh! Ja ku e ke informacionin dhe kanalin nga  mund te ja fillosh hulumtimeve.

Deri ne postimet e ardhshme te deshiroj nje dite efikase dhe krijuese.

Me percjell edhe tek faqja ne Facebook.

Mrekullia e trurit tend

Mrekullia e trurit tend

Trurit tend i duhet qetesi dhe ushqim korrekt.


 

 

 

Fig. 1. Fuqia e trurit tend te mrekullueshem

Ky ilustrim eshte fantastik per ta paraqitur trurin tend,  qka ndodh ne kete organ me te sofistikuar ne trupin tend dhe si ta mirembash ate.

Nese e veshtron me vemendje e shef  vendin se ku ndodhin mendimet me vemendje. (ngjyra e kalter e qele). Vetedija yte e kontrollon vetem 5% te trurit tend dhe mendimeve tuaja, kurse 95% te mendimeve dhe veprimeve tua vijne nga nenvetedija. (Ngjyra e kalter e mbyllte).
Ti i mendon rreth 70.000 mendime ne dite. Mesatarisht 90% te mendimeve jane te njejta qe i ke bere ne diten e kaluar. Nese je e/i vetedijshem per kete atehere vetem ti mund at ndryshosh ate fakt.

66,6% e trurit permban yndyrre. Kjo siperfae e mbrron neuronet e tua (lidhjet/rrjeta e ndryshme  ne tru, ku vetedija dhe nenveteija jane te regjistruara dhe regjsitrohen cdo dite). Keto rrjeta permbajne 70% yndyrre. Prandaj eshte me se e rendesishme te hash vaj peshku, perime, vaj ulliri, avokado, arra, lejthia, etj. Por me kryesorja dhe esenciale eshte vaji i peshkut, Omega 3.  Cdo dite, vere apo dimer.
Humbja apo mungesa  e kesaj yndyrra eshe e lidhur me depresion, semundjen Parkinson dhe Alzheimer, te gjitha keto te lidhura direkt apo indirekt  me sistemin nervor te trurit.

Qe ta mirembash shendetin e nje truri vital dhe te shendosh duhesh natyrisht ta trajtosh ate duke i dhuruar energji. Ate mund ta besh me meditime te ndryshme. Eshte e pranuar dhe aprovuuar se meditimet e rrisin nivelin e IQ, pastaj te relakson, ta largon stresin nga trupi dhe truri, dhe e promovon trurin me nivele me te larta te mesimit te gjerave te reja.

Ndegjoje muziken, sidomos ate qe te ben te relaksohesh dhe te ben te ndihesh mire e qe ta ngrit nivelin e energjise.  Eshte e pranuar ne rrethet shkencore nga studimet e shumta qe muzika e ndryshon dhe e forcon strukturen e trurit.

Mendimet jane te verteta, dhe cdo mendim krijon efekte biologjike dhe fizike ne trupin tend. Trupi yt i pergjigjet ketyre mendimeve dhe i pranon ato sikurse te jene fizikisht te vereteta. Shembull ketu mund ta jap limonin. Nese e mendon se je duke e prere limonin me thike, ne copa te medha apo vogla, ja mendon lengun qe rrjedh nga keto prerja atehere trupi yt kesaj i pergjigjet duke prodhuar saliv ne nivlel me te larte ne goje. Popullorqe themi “me del langu prej gojes”.
Keto efekte ne trupin tend i kane edhe mendimet tjera qe i mendon cdo dite.

Per ta shiquar videon ne gjuhen shqipe mbi rendesine e vajit te Peshkut, apo Omega 3 shiqoje ketu. 

Edhe ne Facebook eshte faqja zyrtare qe permban keshilla te shumta si ta mirembajme dhe forcojme shendetin tone. KLiko ketu qe te arrish atje.