Eliminoji emocionet toksike (helmuese) – Realeasing Emotion Toxins

by Deepak Chopra again…

Shume efikase dhe me se e rekomenduar…zbatoje kete sa here e ndin vehten qe je “ngujitur” ne emocione te padeshirueshme dhe negative.

Keto emocione quhen edhe helmuese per shkak se nuk kane rol tjeter perveq se te behesh te ndihesh “keq”. Cdo jobalans ne trup eshte rezultat i mendimeve qe sjellin emocione te padeshirueshme dhe  dhembje. Dhembjet jane “jo natyrore” qe shkaktohen nga jobalanci mental apo emocional, qe nese zgjat me kohen e helmon qdo qelize te shendoshe ne tru, trup dhe ne vetedije

Sidoqoqofte sekvenca e vidoes vjen me poshte..

Love as alwyas! 🙂

Fokusohu ne qka deshiron…

…e jo ne qka nuk deshiron…

Pasi qe mendimet tona jane krijuese se kush jemi dhe se qka kemi krijuar ne jete atehere tani eshte momenti me shiqu dhe analizu mendimet tona te perditshme…edhe me ne fund te jemi te vetedijshem se qka mendojme…qfre mendime mendojme qdo dite..dite e nate…edh eper qka flasim..dite e nate…tane jeten..

Sigurisht se e keni pyet vetveten shume here se pse ata qe kane pas gjithome shume te holla shume “bijne” tek te hollat ose te hollat “vijne” tek ata gjithome….edhe sigurisht qe thuani “qfare fati”….

….mos mendo me shume se pergjegjjen do ta dhuroj une…TASH!
…ne universin tone asgje nuk veprohet “me fat”…por qdo gje veprohet nga nje vetedije supernatyrore, univerzale dhe kosmike…e edha ata qe gjithmone kane pas te holla edhe prap fitojne ne lloto…PSE?

…SEPSE ATA GJITHMONE KANE QENE DHE JANE TE FOKUSUAR SE SI ME BE ME SHUME TE HOLLA! MENDJA E TYRE ESHTE E FOKUSUAR NE NIVEL ME ATE QE E DESHIROJNE DHE KRIJOJNÊ..

mendimet tona jane ne relacion me vetedijen supernatyrore dhe kozmike..qdo gje ti qka mendon ate e deshiron…univerzi gjithome i pergjigjet mendimeve tuaja….sepse qdo gje eshte energji…mendimet, te hollat, vetedija e universit…te gjitha jane te krijuara nga NJE fushe e NJEJTE e energjise qe nuk permban forme dhe qe egziston kudo..ne toke e ne qiell..

Sigurisht e ki verejt se edhe ate qe flasin per prosperitet arrijne edhe me shume prosperitet ne jete…e ta qe flasim per semundje gjithmone , jane non stop te semuar….ata qe ankohen gjithome gjejne arsye dhe fajtore te ankohen..krejt jeta ankim…well..WRONG FOCUS BABY!….

Aty ku fokusohesh ate do ta krijon….

Top sportistet dhe atletet gjithome e kane aplikuar kete veprim apo krijim…cdo top rezultat i tyre bazohet ne mendimet se si keta e kane pa vehten duke mundur ose jane fokusuar ne momentet kur e kane mundur lojen, ose kur kane arritur ne cak ne mendjen e tyre me se pari e pastaj konkret ne realitet ne gare…

Edhe per ty e njejta vlen…nese don me kriju diqka ne jete fokuso ate qka deshiron e jo ne qka nuk deshiron…nje nder pikat kryesore te procesit krijues eshte te kerkosh qka deshiron..”Ask”…mos ngurro…shkruje nje liste krejt qka deshiron te kesh ne jete…qka ta don loqka…veq shkruaji…hmmm…fokusohu ne qka don…(ushtrim i mire me ndrru fokusin)….

Nese mendon “Eh..kjo qe po e shkrun kete blog veq pallavra po shkrun athere kjo eshte shenja e pare qe ti reziston me ndru fokusin apo mendjen, negativiteti yt te ka kapluar ne cdo neuron te trurit, apo qelize te trurit”….nese je e menqur dhe e ndin se don me ndrru krijimin tend ne nje nivel me te larte apo me te sofistikuar athere kerko qka deshiron,….shkruaj..krijoj mendimet nje nje liste..hapi i pare..

Pastaj…hapi i dyte dhe shume i rendesishem ne kete Krijim eshet falednerimi…te falenderohesh se qka ki…shiqo pereth..krejt qka ki…JO QKA SKI!…PO QKA KI!…shkruaje ne liste edhe filloje cdo here ne prezent..apo “Kohen e tashme”..
“Jam e falenderuar tani kur ka ardh rryma dhe mund te shoh se qka po krijoj” :)…apo “Jam e falenderuar tani kur jam shprengulur ne shtepi te re” apo “jam e falenderuar tani kur e kam fitu kete pune te re dhe me te mire”, “jam i falenderuar qe gruja me rrin ne jete edhe pse jam qysh jam.”…e per juve grate nese keni burra “jam e falenderuar tani kur e kam nje burre qe me kupton cdo dite dhe me ndihmon me fshi e pastru qdo te shtunde”…:)….(Shembull a, mendo ti vet qka po ki qef ti)…falenderohu per sendet qe i ke dhe qe i kerkon e qe don me i pas….

Hapi trete eshte edhe me i forte…VIZUALIZIMI….vizualizoje ne mendje ate qe e ke shkruar..perjetoje ate…shiqoje vehten ne cdo situate qe e krijon dhe ndije kenaqesine e krijimit…

Shiqoje pastaj shkrimet dhe falenderimet e tuaja rregullisht…edhe mbas nje kohe ki me pa rezultat..edhe te garantaj qe rezultati nuk eshte i bazuar qe ke “pas fat” por qe vet e ke kriju ate.

Edhe me ne fund po them se cdo “nuk kam” dhe “nuk jam” eshte krijim i yt personal.

P.s. Te kesh te holla nuk dmth me qene e/i pasure (wealthy)…sepse pasuria eshte e bazuar ne cdo aspekt te jetes…shendet, vetedijshmeri, relacione dhe baza e pasurise eshe dashuria…ndaj vetvtes dhe te tjerve. Nese je krijese apo njeri i mire edhe nese ki te holla athere ti do te besh sende te mira me te holla…thjeshte…

ilanepare

hehhehe…ignoroji cigaret…fokusohu ne money money…:)…

Mrekullia yte by Deepak Chopra

Se sa e /i mrekullushme je ti dhe se ti krijimi yt eshte pasqyra e kosmosit dhe universit mund ta shohish ne nje sekuence te shkurter ku Deepak Chopra, si shkencetar, dijetar dhe mjek e shpjegon ne nje menyre te thjeshte dhe te kuptushme krijimin dhe perfekcionin e trupit tend dhe cdo qeliza te trupit tend.

Kisha porpozuar qe te shiqosh edhe me shume vido me Deepak Chopra ne youtube. Ky person eshte nje nder favoritat e mi nder dijetaret modern te Zhvillimit personal dhe shkences.

Shiqoje disa here nese eshte e nevojshme..:)….sepse edhe ketu behet fjale per “vetedijen”..por ne nivelin qelizor…I love it!

Fëmiju dhe pergjegjesia e tij

Ky post te dedikohet ty qe nuk tu ka dite vlera kur ke qene femije dhe gjithashtu ty qe nuk ja din vleren e femijut tend sot dhe e merr egzistencen e tij apo tyre per se koti.

Nese ki mendu se ti ke pergjegjesi per femijun pajtohem me ty, deri dikund. Kur bjen fjala per  pergjegjesite biologjike dhe elementare, ndersa sa i perket aspekteve tjera me te thella ne jete, femiju e mban pergjegjesine, si psh.  qe ti te jesh e /i lumtur ose te kesh jete me intersante.

Femiju bile mban edhe pergjegjesite tjera. Te gjitha mosukseset e dites apo nervoziteti qe ti e ki marre dikun tjeter ti i “shfryhesh” femiut tend me ne fund nese nuk ki kujt tjeter. Femiju eshte aty per ty kurdohere!

Mendo pakes….si e ke pas jeten dhe si ke mendu per jeten para se te vjen femiju?…a te bjen ne mend jeta para femijut? :)…

Te gjitha konfliktet ne jeten tende bashkeshortore dhe ate jashte bashkeshortesisie femiu yt i “regjistron” dhe to ti mbaj tane jeten. Bagazhi do te jete i madh me ne fund edhe i rende, nese nuk zbrazet apo “pastrohet”.

Shume femij jane te mbajtur si “pengje” ne jete. Po tingellon katastrofe a?..Edhe une pajtohem.

Shume femije i kane shpetu nenat dhe babat e tyre qe familja mos te ndahet dhe te “shkatrohet”. Femiju bile e mban pergjegjesine qe te mbroje perinderin e vet edhe kur prindi e ka gabim. Nganjehere edhe gabime fatale. Femiju eshet gjithmone aty per ty. Femiju nuk t egjykon per zgjedhjjet qe i ke be ne jete, para se nuk te rritet dhe e kupton (nese ka fat) kuptimin e jetes. Femiju e ka prinderin “idol” dhe e adhuron madheshtine e mamit ose babit, pa marre parasysh si mendon dhe vepron mami dhe babi. Femiju eshte i perkushtuar.

Nje gabim i vogel dhe femiu kritikohet, gjykohet apo edhe rrihet. Kur nje i rritur e rrah nje te rritur tjeter athere ai do te gjykohet dhe denohet.

Pse kurre nuk dalin ne gjyxh ata qe i rrahin femijet?….

Mos me thuaj te luten sepse ata jane prinderit dhe kane te drejte. ASKUSH nuk ka te drejte ta rrah nje femije, apo te rritur. Femiju as qe mund te mbrohet dhe nuk i ka resurset e njejta sikur nje i rritur ta mbroj vetveten.

Ne qofte se kishte qene ashtu..burgjet kishin qene plot..baba edhe nana…

Ky post i kushtohet femijve qe i “flijojne ” vitet e jetes se tyre per prinderit e qe nuk kane guxuar te jetojne jeten qe kane dashte. Ky post i kushtohet te gjithe femijve qe kane “honger dajak” vetem pse prinderit kane qene nervoz dhe te te pakenaqur ose jo te lumtur me jditen, punen,jeten.

Ky post te kushotohet edhe TY kur ke qene femije….

Nese je e/i vetedijshem qka te gjykuarit, te gjitha kritikat qe i ke marre qdo here, te rrahurat emocionale dhe ato fizike kane shkaktuar  mos e be gabimin e njejte.

Shkepute “zingirin” e ndryshkur qe nga mijra vite te gjeneratave prej parardhsve te tu deri sot.

Thuaj po dashurise, ngrohtesise dhe kenaqu me prezencen e nje dhurate te Zotit, Universit apo perendeshe tjeter qe te ka dhuruar  nje apo disa qenie te mrekullushme ne jete dhe ta ka pasuruar jeten. Rruaje kete dhurate sikurse dhe i rruan unazat, zingjirte, dukatat, dijamnatat whatever..shpine, tepihin, muret e lyera, piktutrat e varura, rrobat e veshura….adhuroje femijun, spse pa femijun tend jeta yte kishte qene BAJAT! 🙂

Potenciali i cdo njeriut eshte ta ben jeten intersant dhe te lumtur edhe pa femije. Ky potencial askush gati nuk e sheh dhe veren. Krejt qka femju mund te dhuroj ty ti muhdesh tja dhurosh vetvetes, bile edhe me shume! Pergjegjesia per lumturin tende eshte VETEM edhe VETEM tek TI. Nese nuk me kupton qka po mendoj..me vjen keq…shpresoj qe nje dite do te kuptosh.

Xhykimet dhe kritikat e kane pas kohen e tyre. Tash eshet koha e pranimit, faljes dhe akseptimit. Koha ta pranosh, adhurosh dhe admirosh vetveten dhe falesh vehten per te gjitha “gabimet” qe i ke be ne jete.

Askush ne bote nuk eshte me e/i mire, bukur, menqur, adhurushem se TI…

…..apo femiu yt!

9 prill 2009 – Ende tek e tashmja

Mbas nje pauze te shkurter te cilen e kam be me vetedije sot po ia filloj postit tim te rri. Sa i perket temave momenti i se tashmes 1 dhe 2 mire eshte qe ju ketu meditime ti zbatoni rregullisht, tema nr 3 dhe 4 do te vijne mbas nje kohe dhe arsyeja se po pres me temen 3 dhe 4 eshte se kisha pas deshire qe TI ta perveqeson 1 dhe 2 para se tja vazhdoj me tutje.

Momenti i se tashmes dhe aktivizimi i vetedijes eshte pika e fillimit s e “rruges” tende ne jetë.

Dje kam vendos per qka te shkruj sot keshtu qe posti im i ri do ti kushtohet te gjithe femijve ne bote kudo qe jane, me femij mendoj femij te moshave 0 deri ne 18 . Ndersa femijve te moshave 18+, 30+, 40+, 50+, 60+ 70+ do te shkruaj heren tjeter.

Te lutem lexo dhe mundohu te jesh e/i vetedijshme per te miren tende, cdo here, cdo moment dhe cdo dite, tere jeten, prej sotit.

Dashuri! Dhe vetem dashuri!

Momenti i se tashmes 2- Present moment 2

Ky meditim rekomendohet 10 deri en 15 minuta dhe ka te sikusre edhe meditimi i djeshit me momnetin e tashem. Tash. Tani. Now! 🙂

Para se tja fillosh meditimit ndiju fizikisht mire (comfortable), dmth ulu mire ne karrike, fotele apo ne toke , jastek kembekryq (kjo e fundit eshte pozita tradicionale e meditimit..ma e mira, por nese nuk mundesh mu ule gjate athere ulu si ndihesh me se miri).

* * * * * * * * ** * * * * ** ** * * * * ** ** * * * * * * * * * ***** * * *** ** * ** * ** *

Ulu drjete, ndiju mire dhe mbylli sytë (si rrushi :))..

Filloja ta sjellesh vetedijen mbrenda teje dhe beju e vetijshme per frymarjen

Mos mendo per sa gjate merr fryme…vetem beju e vetijshme si merr fryme tash momentalisht

Mbsai je e vetijshme per frymmarjen, ajo ndrohet automatikisht dhe behet me e thelle

Ndije frymen qe te hyne mbrenda ne trup dhe del jashte trupit

Ndije se si gjyksi te qohen kur te merr fryme dhe ulen kur te del fryma

Nese mendja te shkon dikund tjeter observoje ate dhe kthehu prap tek vetedija..

Nese je e humbur ne mendime, ne momentin kur je e veteijshme qe je e humbur ne vetedije…me nuk je e humbur..thjeshte..lejoji mendimet te shkojne dhe ktheu prap tek vetedijshmeria e frymarjes…

Vazhdoja te meditosh 10 deri ne 15 minuta…apo sa ke durim…sa me shume ta besh kete ushtrim me shume ki me pas durim…

Kur te kryn meditim hapi syte dhe rri e ulur edhe 2 deri ne 3 minuta para se te ngritesh ne kembe….

* * * * * * * * ** * * * * ** ** * * * * ** ** * * * * * * * * * ***** * * *** ** * ** * ** * * * * * * * *

Mire eshet qe ky ushtri te behet kur je ne stres te madh apo mbas stresit te madh..ose gjithashtu para se te bish ne gjume…:)…leje trupi le te relaxohet in peace…:)…

4132807

Love and gratitude as usual! 🙂

Momenti i se tashmës! 1 – The present moment 1

Nese e ke lexuar positn e dites se djeshme “vetedija dhe ti” athere do ta kuptosh edhe kete post..

Sepse edhe ky post e ka per qellim me aktivizu vetedijen edhe bile bile me ngrit pak…posti i sotshem ka te beje me ushtrimin nr2…apo pirja, me pi, shuarja e etjes.

Qellimi i ketij ushtrimi/meditimi eshet ta ndish te tashmen, momentin e se tashmes…edhe te jesh aktiv ne te tashmen….sepse krejt qellimi i jetes faktikisht eshte te jesh i vetedijshem per te tanishmen dhe konsekvencat qe sjell e tashmja….e cila edhe krijon te ardhmen…

ok..here we go…

Merre nje gote apo filxhan te madh uje, lang peme apo qaj…diqka qe te pihet dhe qe nuk eshte alkiholike..:)..vendose ne tavoline edhe meditimi i ujrit te pijes ia fillon tash..mos harro te ndish dhe ti ndish te gjitha detalet..vetedija eshte ne top!

1 zgjate doren dhe merre goten…ndije kur dora a ka mbrrin goten..ndije se a ashte gota e ftohte, e nxehte, e lemuar, detalet e gotes apo filzhanit, formen apo detale tjera..
…..ndije senzacionin e gotes, filxhanit kur te ngrit nga tavolina..mbaje goten dhe ndija peshen…

2. ndiji muskujt e gishtave dhe dores kur e ngrisin goten..

3. bile ndoshta edhe mundesh me ndi se si saliva (lengun) te krijohet ne goje para se buzet ta prekin goten…

4. ndije shijën kur buzet e takojne goten dhe ti e pine pijen…e ftohte, e nxehte, e butE (smooth)ne permbajtje, apo e ithtë, e tharpte, e embel apo e gazuar…ndije pijen ne goje, ndije shijen dhe ndije kur e perbin dhe si liquidi apo lengu te kalon neper fyt dhe te arrin ne bark..

5. Vazhdoja te pish edhe kur te pish sjelle vetedijen ne momentin e tashem dhe ndiji te gjitha levizjet, ndjenjat apo senzacionet e perjetimit te pirjes se ujit apo lengut.

6. Perjetoje kenaqesine e momentit te tanishem (the present moment) dhe kenaqu me pijen.

Nuk ke veshtire apo?….Edhe perderisa jemi te vetedija une po du me cek faktin se jam e vetedisjhme se “shqipja” ime nuk eshte perfekt edhe nese nuk kuptoni me vjen keq…e kam kuptu qe shumica po ma kupton gjuhen..

Ky shembull me ujin ishte lehte me ilustru….ti mund te gjesh ushtrime tjera per ta sjellur vetedijen ne qastin kur ti vet don…sa me shume ushtron me shume eksperte behesh…e kur te arrin nivelin e topekspertes, ose topvetedjes athere e kupton se qka te ben e tashmja..ose qfare reakcione te sjell te tashmje ne jete, ne tru, emocione, psiqikë..ne TY dhe ne rrethin tend…

juice

Loqkë! 🙂

P.s. Thanx Lola for ure files!

Vetedija dhe ti

Te dyjat jane te lidhura me njera tjetren dhe jane pjese e jotja..dhe nese ndalesh e mendon se se hare ne dite i ben/kryen punet me vetedija e sheh se jane te pakta apo fare.
Shumica prej nesh jemi te “programuar” te bejme pune apo te marrim vendime “automatikisht” pa menduar..sepse ose qashtu “duhet” ose “ashtu kemi be deri me tash”…edhe pse te dy aryset jane te njejta ska lidhje…you get my point.
Vetem nje shembull…sa here je e apo i vetedijshem se po merr fryme. Ose sa here e ndin aktivisht se je ka merr fryme?
Une prej sotit te kisha propozuar qe me se pakti 3 here ne dite tjua kushtosh frymarjes..nje ushtrim i thjeshte qe ta ngrit nivelin e vetedijes..Kur te ndin se merr fryme ndalu mos merr fryme…dhe pastaj filloja tri here te marresh fryme te thella nga barku jo nga gjoksi…dhe pastaj me vetedije leshoje frymen jashte….
Ushtrimi tjeter i ngritjes se nivelit te diturise vjen neser…
So long..
Momentalisht jam ne bibloteken e qytetit te Malmös dhe jam ka e pres nje takim…veq thash ta shkruj nje “Post” shpejt e shpejt e le ti bej ty te ditur se je ka merre fryme..:)

LOVE!

P.s. Mos harro me qesh nime.  🙂

Edhe nje video inspiruese….

Qe mu personalisht ma ka rregullu diten, javen….

Kjo video ka te bej me te sotshmen..qe eshte gjithmone aktuale dhe simbol i se vertetes tende/timen…qfare vibracione i terhjekim ne jeten tone dhe qfare i leshojme mbrapa..

Kete video e kam marre.apo gjete te nje blog qe eshte nje nder favoritet e mia…fatkeqesisht te gjitha tekstet ne kete blog jan ne gjuhen suedeze.

Enjoy with love..

E mërkurë 1 prill 2009

Sot sigurisht qe njerezit kane me na bo “Aprillllillliii” apo qashu diqka….mos u mashtro! :)..une jam mashtru pak mbreme..pak…kryesorja mos mu mashtru sot…:)….

Sot une do tja kushtoj kete post nje fakti qe ka qene shume aktual ne jeten time koheve te fundit…vendimet dhe zgjedhjet e mia ne jete. Ky fakt eshte aktual edhe per ty, pa marre parasysh ne cilin front, privat apo profesional.

Vendimet dhe zgjedhjet e mia/tuat/tonat. Pauzo dhe ndalu edhe mendo pak….ne baze te qkafit i ben ti zgjedhjet e tua ne jete dhe kush vendos qe ti ki me vendos per diqka ne jeten tende…mendo…pse ja ke fillu me studijo ose pse bash qate drejtim…qfare profesioni e ke zgjedh…pse bash qate profesion…qfare partneri (ose partnera, mashkuj ose femra) e ke zgjedh pse bash ate partner ose ata ose ato.. qafre partneri nuk e ke zgjedh..qfare shoqnie..qfare relacione…bere nje permbledhje te vogel dhe benu e/i sinqerte e vetveten.

Se di a ke degjuar per Maslow, nje psykolog (i menqur :))  qe eshte i njohur per teorine e tij te famshe te motivacionit tek njerezit. Ose qka i motivon njerezit te zgjedhin apo mos ete zgjedhin. Maslowi eshte i njohur per nje teori qe ne anglisht e quajne “Hiearchy of Needs” apo hierarkia e nevojave. Ku shkurt mund te pembledhi se vendimet tona mvaren prej nevojave tona. Apo qka kemi nevoj te plotesojme ne ate moment kur e marrim nje vendim. Nevojat jane te renditura sipas nje hierarkie duke filluar nga nevojat baze, s.psh. biologjike, te hahet te pihet te flehet te dashurohet etj, deri te ajo me e larta nevoja e ngritja dhe zhvillit personal apo si Maslow e quan “Self actualization”. (Ne kete shkalle te hierarkise ralle dikush guxon me marre vendime. Sepse kjo shkalle eshte shkalle ku dashuria dhe e verteta eshte baze e jetes. Eshte faktikisht aspekt univerzal dhe hyjnor.)

E tash ne kete aspekt te plotesimit te nevojave apo marrjes se vendimeve une isha ndal pak edhe te kisha bo te vetedijshme ose vetedijshem qe shumica e vendimeve tuaja jane te bazuara nga nevojat e te tjerve ne jeten tende. Face it! …bone nje pauze te vogel prap dhe mendo..para se me ia fillu me lexu prap..

Gjeje nje vendim apo zgjedhje qe e ke bo koheve te fundit apo ndonjehere ne jeten tende qe ka qene vendimi yt personal. Vetem i yti. Nuk po flas per nivelin bilogjik..qka ki vendos me bo per dreke sot ose qfare rroba i ke shti ne makinen e larjes per tu la. Ketu mendoj per vendime te shkalles me te larte ne “hierarkin e nevojave”. Mendo per arrtitjet e tua ne jete. Per sigurine: Per te drejtat e tua. Per dashurine dhe kujdesjen. Per gruppin e punes. ..Hmmm..shume ki me mendu…

Tash po e perfundoj kete post duke ndare diqka personale me TY. Ty ty ty…vetem ty…:)…

Para disa muajve e kam kuptu se une personalisht ne jeten time te mehershme edhe tash faktikisht nuk kam dite se mund apo kam te drejte te zgjedhi, apo vendosi vet per jeten time. Kur them jeten time mendoj ne te gjitha fushat e jetes. Edhe pse kam mendu qe zgjedhjet dhe vendimet i marr vet une..dhe pergjegjja sot eshet JO. Skam qene une. Sinqerisht!

Kurre kerkush nuk me ka trego se egzistojne mundesite per te zgjedhur dhe une kam te drejte apo mundem me zgjedh. Edhe pse alternativat e zgjedhjes i kam pas te dhanuna dhe duhem ti zgjedh une prap mundem me zgjedh nje alternative tjeter qe vetem  mu me konvenon.  Ketu bej dalim tek dashuria ndaj vetvetes dhe te jesh egoiste. Ti plotesosh nevojat etua personale eshet ta duash dhe kujdesesh per veten. Nese nuk kujdesesh per vehten kur smundesh mu kujdes per te tjeret. Mundesh me i kontrollu..por kjo seshte e njejte sikur mu kujdes.

Ne vend se “to go with flow” apo veq qashtu te shkosh me rrymen ti sot me daten 1 prill 2009 bene nje vendim tendin personal. Zghjedh diqka qe vetem ty te konvenon edhe nese te tjeret nuk e pelqejne. Vendos ne menyre aktive dhe je e/i vetedijshem kur te vendos. Mendo “ok.qyky vendim nuk eshte i imi..ose kjo alternative…a me marre apo jo..qysh po me duket MUA::MU MU MU.”:)… sepse TI je kryesorja apo kryesori ne jeten TENDE..dhe askush tjeter. Jeta jote eshte e drejta jote. Vendimet e tua jane te drejtat e tua. E as partneri/partnerja, gruja burri..whoever..

Ehde diqka…mendo edhe kur te merr vendime per te tjeret..beri te ditur te tjeret se edhe ata kane te drejte te vendosin per veti..alternativat e tua jane te tuajat dhe se ka alternativa tjera qe ata ose ato kush do qe te jete i kane alternativat e tyre…

Edhe perderi sa jemi te ALTERNATIVAT tash do ta shifni nje alternative tjeter dhe nje idol timin qe e kam pas ne vogjeli..nje kengetar(e) qe vendimet i ka marre vet per veti pa marre parasysh se qka te tjeret kane mendu ose thene…Enjoy my friend…:)…the diva and the queen of the Turkish music…:)…

LOVE!