Multi Level Marketing MLM – Shqip

Multi Level Marketing, MLM – Shqip

MLM eshte shkurtese e fjales angleze Multi Level Marketing dhe bazohet ne nje struktur biznesi mbrenda rrjeteve te marketingut. 

Rrjetet e marketingut ne anen tjeter (Network Marketing) eshte nje term qe perdoret mbrenda MLM dhe do te thote  krijim biznesi nepermes krijimeve te rrjeteve.

Krijimi i rrjeteve referohet tek njerezit qe i blejne produktet dhe i rekomendojne ato duke krijuar rrjete distribuimi ne mes njerezve. Kur te rekomendohet nje produkt nga nje person tek personi tjeter dhe konsumohet, ai person i cili e ka rekomenuar kete kompenzohet nga kompania me provizion. (Perqindja mvaret prej kompanise, jo te gjitha kompanite e kane perqindjen e njejte).

Kjo strukture eshte nje model biznesi dhe bazohet ne shitje direkte pra, prej prodhuesit direkt tek konsumuesi pa ndermjetesimin e agjenturave, stershitesave apo shitesave. 

Ky model kontribon qe cmimi te jete me i volitshem dhe produktet qe prodhohen nga kompanite MLM jane me kvalitative se ato qe nuk jane ne MLM. Pse? Sepse prodhuesi koncentrohet ne produkt e jo ne marketingun e produktit. Marketingun e bejne vet njerezit qe veq e kane provuar dhe konsumuar produktin.

Cfare jane cmimet mbrenda MLM-it?

Produket jane zakonisht me cmim te volitshem sepse nuk jane shku nepermes agjenturave, stershitesave apo shitesave. Te gjithe keta zakonisht paguhen para se te arrin produkti te konsumenti.

Sic e kam shpjeguar ne artikullin e kaluar, te jemi distributor brenda MLM do te thote qe e drejta ekskluzive nuk kushton miliona dollar, por zakonisht sa kushton vet produkti. Kliko ketu per te dalur ne artikullin e permendur.

Nese blen produkte qe te duhen per nje shume prej 100€ ti ne fakt mundesh me startu veprimtarine tende te biznesit mbrenda kesaj kompanie. 

Ata te cilet deshirojne te fitojne te ardhura per t’i distribuar produktet duke i rekomenduar duhet trajtuar kete veprimtari si biznes dhe asgje tjeter.

Ata te cilet fitojne jane zakonisht ata te cilet kane punuar shume dhe me mencuri. Me qene agresiv dhe t’i rekomendosh gjerat ”me zorr” eshte keq per veprimatrine tende.Ne Suedi eshte ilegale.  Mos harro se ti je reklama e kompanise tende. Ti je brandi dhe ti je imazhi i kompanise.

Ata te cilet fitojne shume ne kete model (po flasim per miliona euro ne vit) jane ne nivelin e ekspertave. 
Pasi qe jetoj ne Suedi po e marr shembull futbollerin me te mire ne bote nga Suedia. Zlatan Ibrahimovic. Ne Suedi te gjithe qe luajne futoboll deshirojne te behen Zlatan-i? Cka mendon ti a do te behen te gjithe Zlatan?

Natyrisht se jo. 
Keshtu eshte edhe ne kete biznes dhe cdo biznes tjeter. Edhe pse te gjithe hyjne te bejne biznes per t’i  fitu milionat, nuk i bejne ato.

Startsitika mrenda modelit te MLM eshte se prej atyre qe kane konsumu produkte, vetem 5% fillojne ta kene kete si veprimtari biznesi. Ndersa vetem 1% fitojne ne top nivel.

Une e rekomendoj kete model sepse eshet demokratik dhe te gjiteh fitojne, kompania qe i prodhon dhe konsumenti qe i rekomendon dhe qe i shfryetzon produketet.

Nje pjese e veprimtarise sime te biznesit qe e kam eshte mbrenda MLM. Orientimi i ketij aktiviteti eshte shendeti etnobotanik, ose produkteve natyrore.
Operoj ne shtetet e Evropes dhe ne SHBA. Emrin e kompanise tani nuk e publikoj me qellim qe nuk deshiroj te bej reklama per ate kompani apo per kete. Nese te intereson mundesh me me pyt personalisht nepermes emailit.

Nese ke pyetje me te detalshme apo  deshiron te me bashkangjitesh ne veprimtarine time te MLM-it me shkruaj me tek:

elvira@lookfeeldogood.com

Kam punuar me kete model qe nga viti 2009 dhe e kam hulmtuar dhe studijuar strukturen dhe kompanite e ndryshme mbrenda MLM. E kam zgjedh kompanine sipas ketyre fakteve:
– faktit te produktit, se si perpunohet, ku dhe qe eshte 100% natyror.
– faktet e kompanise, sa eshet  e vjeter kompania (te kisha sygjeru mu bashkangjit me kompanite qe jane 10 vite e me te vjetra)
– dokumentet shkencore dhe testet klinike
– Procedurat etike dhe aspekti i biznesit social (Ne kompanine time nga cdo produkt qe shitet 0,50 cent shkojne ne projketet humanitare)
– plani i kompenzimit. Ne sa nivele eshte i thelle dhe sa eshte perqindja. (Kompania ime paguan 42% te fitimit tek distributoret dhe eshte nr.1 ne bote qe paguan me se shumti)

Ne artikujt e radhes do te shkruaj pse duhet menduar per keto kur deshiron me zgjedh me punu brenda nje kompanie te MLM-it. Nese hyn ne biznes vetem per me fitu pare dhe nuk e ke nje qellim tjeter zakonisht nuk do te kesh sukses.

Deshiroj te ceki se kompanite mbrenda MLM-it qe startohen dhe hapen ne Suedi dhe vende tjera te Evropes jane 100% legale dhe punojne sipas ligjeve dhe direktivave te BE-se.
Ketu duhet pasur kujdes kur te zgjedhim ndonje kompani sepse shume firma mundohen te kopijojne kete model dhe kane startu veprimtarite e tyre mbrenda ketij modeli por kane qene ilegale dhe ato ndryshe quhet Lojerat Piramides.

Dallimi ne mes te nje kompanie te MLM-it dhe asaj ilegale
eshte se ne ate ilegale nuk ka produkte te shiten, por pagesa behet per cdo rekrytim qe personat i kane rekrytuar. Zakonisht keto kolapsojne sepse nuk ka sistem te kompenzimit. Ata te cilet kane hy ne fillim fitojne me shume se ata te cilet jan rekrytu ne fund. Zakonisht mesatarja e egzistences se ketyre kompanive para se te bankrutojne nuk eshte e gjate.

CIlat jane kompanite me te zakonshme te modelit MLM ne trojet shqiptare?
Kompanite me me te zakonshmet ne Kosove, Shqiperi, Maqedoni jane Herbalife, Forever Living, Avon, Oriflame,Amway, tani eshte hapur edhe tregu i LR-it. Keto jane 100% legale. 🙂

 

Keshtu p.sh. duket strukturat shteterore apo nje kompanie ku ne krye eshte pronari, pastaj shefat, nenshefat, punetoret dhe me ne fund konsumentat. Kush fiton me se pakt ketu? Konsumuesi natyrisht!
Struktura  e piramides tipike shteterore Keshtu p.sh. duket strukturat shteterore apo nje kompanie ku ne krye eshte pronari, pastaj shefat, nenshefat, punetoret dhe me ne fund konsumentat. Kush fiton me se pakt ketu? Konsumuesi natyrisht!
Ketu e kemi kthy piramiden dhe konsumenti/distributori eshte trungu i organizates.

 

 

 

 

 

“A deshiron vajza te jete e lumtur me jeten qe e ka zgjedh vet apo e palumtur?”

“A deshiron vajza te jete e lumtur me jeten qe e ka zgjedh vet apo e palumtur?”

…kete pytje ia shtrova nje prindit (babes) qe ishte hy ne nje krize te thelle mentale, sepse vajza e tij e kishte braktisur familjen.  Kriza e tij e kishte be qe krejt familja komplet te jene ne te njejten gjendje.

Historia e kesaj familje fillon keshtu:
Jane me prejardhe shqiptare, kane jetuar ne perendim mbi 20 vite dhe vajza ka vendos te martohet me nje djale qe nuk eshte shqiptar. Prindit kane qene kunder, sidomos baba dhe vajza si shume vajza tjera shqiptare vendos ta braktis familjen. (Ka pas fat pasi qe jeton ne nje shtet demokratik. Ne trojet tona zakonisht kthehet vajza ne shtepi e torturuar fizikisht).

E tere familja pra hyn ne krize e sidomos babai.

Edhe pse kam eksperience te gjate me njerezit qe vuajne nga egoja inferiore dhe krizat tjera emocionale, truri im i shendoshe nuk mund ta kuptoj se si nje prind mund te pergjigjet kur e pyeta
” A ma mire femiu yt te jete i lumtur ashtu sic deshiron vet apo i palumtur sic deshiron ti?” …Ai mu kthye dhe me plot vendosje, fytyra ju kishte skuqur nga presioni dhe agresioni dhe me plot vetebesim me tha ” E palumtur!”
Pasi qe isha profesionale duhesha te ndiej dhimbjen e ketij prindi. Ne fakt truri him hyri ne shok dhe mbeti aty derisa dola nga ai takim. Pastaj kisha kohe ta procesoj kete.
Hyra ne nje konflikt edhe une se kush jam une vet dhe si jane normat e familjes time? (Ky eshte nje artikull tjeter) 🙂

Kur ti je ne dhimbje te madhe shpirterore dhe e/i palumtur gjate, ti e humb kontaktin me emocionet pozitive, me ndjenjen e paster te dashurise me vetveten dhe nuk mundesh me kuptu dashurine.
Ai kanal eshet mbyllur totalisht. Une e kuptoj kete proces shume mire.

Cka me ben te fashionuar eshte si kjo dhembje eshte qaq e thelle, e madhe dhe e fuqishme sa qe i kaplon dhe invadon  shkeljen e vlerat njerezore dhe humane edhe per femijet tane. Nese babai i kesaj vajze e ka zgjedhur jeten e palumtur, ky eshte totalisht i bllokuar ta shef lumturine e vajzes se tij. Dmth per ta verifikuar jo lumturine e babait, vajza ishte duhur te solidarizohej me te dhe ta zgjedhte nje jete te palumtur per te.

Nuk kam deshire ta gjykoj askend. E di shkakun e kesaj gjendje.

Krejt qellimi i ketij artikulli eshte me te  tregu qe derisa je ne kete gjendje te palumtur i shkakton edhe te tjereve dhimbje.
Dhimbja e thelle shpirterore e ka burrimin te palumturia. Ndersa palumturia te frika.
Frika ne kete rast se do te  zdhuket apo njolloset identiteti, nderi, privilexhi, emri, jeta, familja etj.  Ne fakt ketij prindi vetem se i ka humb identiteti. Kete qe deshiron ta mbrronte ishte egoja. (Identitet i huazuar nga programimet dhe vlerat e te tjereve). Me shume per egon kam shkruar ketu.

Ky eshte vetem nje rast.

Nese tradita apo dikush/dicka tjeter e drejton lumturine tende qe ti nuk e ke zgjedhur me 100% vetedije atehere do te jesh ne krize  nje periode te gjate.

Nese cmimi i lumturise eshte braktisja e familjes a ja vlen kjo? Cka mendon ti?

Une mendoj se po. Sepse kur nje person ne familje e vendos dashurine, lumturine dhe sinqeritetin atehere kjo reflektohet ne transformimin e energjise me pzoitive tek anetaret tjere te familjes edhe nese nuk jane ne kontakt.

Cfare do te ishet alternativa tjeter? Trishtimi prap?

Heret apo vone zakonisht pajtohen palet. Edhe ne kete rast tash vajza ka kontakt me pridnerit e tyre dhe jetojne ne respekt dhe dashuri.

Ndoshta ti je prej tyre qe e ke zgjedh vet fatin tend dhe zgejhdjet qe i ben ne jete, karriere, relacione jane vendimet qe burojne nga dashuria e jo obligimi.  Je falemnderues/e per kete, sepse shumica e njerezve tane nuk e bejne kete. E di sepse ne email marr qindra tregime te ndryshme te hidhura nga vajzat apo djemte (shumica vajza) qe jane te detyruar te bejne diqka kunder deshires se tyre sepse pridnerit ashtu deshirojne, apo familja, apo traditat. I kam degjuar keto storie, i shoh keto sa here te jem ne trojet tona, i shof ketu ne perendim. Kjo me ben te ndihem keq sepse e di qe kjo shkakton dhimbje dhe simptome tjera fizike, semundje e ndoshta edhe me keq.

Qe te shpetojme si individe dhe  popull nga kriza dhe dhimbja kolektive na duhet liruar nga egoja dhe dhimjet dhe frikat tona qe i kemi te regjistruara ne trup dhe tru. Duhet be diqka ndryshe. Duhet kthyer nga vetja jone dhe te pyesim veten “Kush jam une dhe jeten e kujt e jetoj?”.

Ne librin tim te ardhshem do te shkruaj mu per kete.

Nese ke me shume pyetje apo deshiron te flasesh per kete ceshtje me shkruaj tek:
elvira@lookfeeldogood.com

Lumturia

Si e shfrytezon fuqine tende dhe pse mendimi pozitiv?

 

Si e shfrytezon fuqine tende dhe pse mendimi pozitiv?

Mendimi pozitiv  lidhet ngushte me identitetin e fituesit dhe zakonisht aplikohet cdo dite nga njerezit pozitiv. Mendimi pozitiv eshte me veshtire te aplikohet me ata te cilet identifikohen si viktima.

Viktime eshte personi qe fuqine  e vet ia dhuron dikujt tjeter per me vendos per jeten e tij apo saj.

Signalet e viktimes jane:
– Ankesat konstante

– Fajesimet, te tjerat apo vetja fajesohet

– Mendon negativ

Signalet e fituesit jane:
– Fokusohet ne zgjedhje te problemit me shume se ne problem

– Pergjegjeisne e gabimeve i merr mbi vete, dhe askush tjeter nuk i ka faj

– Mendon pozitiv

Ne ligjeraten e Presheves kam folur per viktimizem dhe si te lirohemi nga ky identitet.

Tja shpjegosh nje vitkimes mendimin pozitiv eshte njejte sikur ti tregosh te verberit si duket ngjyra e bardhe.
Nje klip i vogel nga Seminari en Presheve, 16 maj 2013

Elvira Haxhiaga ne Presheve – A mjafton mendimi pozitiv?

Elvira Haxhiaga ne Presheve – A mjafton mendimi pozitiv?

Mendimi pozitiv nuk ndihmon, nese jemi te rrethuar me negativitet jashte nesh dhe emocione negative mrenda nesh.

Sado qe fjala “mendimi pozitiv” tingellon shume bukur dhe eshte afirmacion i mire, kur nuk dijme si te lirohemi nga mendimet dhe emocionet negative, keto pozitive nuk do te luajne shume rol, ndonjehere mund te jene edhe manipulim i vetes tone.

Ne seminarin e Presheves me forumin e grave te PDSh-se e pata rastin te ligjeroj per kete fakt. Nuk mjafton te lexojme libra apo te degjojme afirmacione me mendime pozitive ne qofte se nuk e kuptojme esencen e mendimit pozitiv. Ne kete seminar kam treguar se cka na ben te mendojme negativisht si dhe si mund te lirohemi nga emocionet negative.

Kur ndihemi keq mendojme keq. Keshtu qe per te menduar mire me se pari duhet ndi mire.

Per kete askush nga flet. Flasin vetem se duhet te mendojme pozitiv.

Si mund ta dish se ndihesh keq? Ja ketu poshte vijojne disa signale:

– Gjithmone dikush tjeter te ka faj per gabimet

– Dikush tjeter ka faj per mos suksesin tend

– Ti behesh fajtore nag te tjeret

– Ankohesh per cdo gje

– Je e/ i lodhur konstant je ne depresion apo ke ankth.

Keto jane vetem disa. Per te lexuar me shume per kete kliko ketu.

Behu edhe ti pjese e keshillave te mia. Plotesoje emrin mbiemrin dhe email adresen ne te djathte dhe ti do t’i pranosh keshillat e mia qe jane te bazuara nga puna ime me njerezit qe jane ndi keq dhe si t’ja besh per tu ndi mire.

 

 

 

Sa je e/i sigurt tek vetebesimi yt?

Vetebesimi eshte celesi i arritjes tone.

Kur e kemi vetebesimin e ulet ndihemi keq, te pasigurt, kemi frike, ankthe etj. Kur jemi ne frike dhe ankthe konstante edhe shendetin nuk do ta kemi mire.

Suksesi  dhe shendeti i mire mvaret pra nga sa besojme ne aftesite dhe kapacitetet tona.

Te kesh nje vetebesim te ulet eshte njejte sikur te them qe je viktime. Sepse me vetebesim te ulet asgje nuk guxon te besh, por perkundrazi fuqine tende krijuese ia jep dikujt tjeter. Zgjedhjet dhe vendimet e tua ne jete dhe karriere i merr dikush tjeter.

Kur shumica nga ne kemi vetebesim te ulet, behemi te gjithe viktima. Nje shoqeri me plot viktima e kollapson cdo sistem shoqeror. Prandaj edhe politikanet dhe udheheqesit e larte kane fuqi te korruptohen sepse askush nuk guxon tju thote JO. As shumica e njeerzve.

Per ta rikthyer fuqine ne duart tona dhe diturine qe e kemi ne ta shfrytezojme ne per veti duhet me se pari te jemi te vetedijshem se e kemi vetebesimin e ulet dhe per arsyen se pse e kemi vetebesimin e ulet.

Kritikat dhe paragjykimet kontribojne ne vetebesim te ulet

Nje nder faktet themelore qe kontribojne ne vetebesimin e ulet  jane kritikat dhe paragjykimet qe i kemi marre sa kemi qene te vegjel dhe te rritur. Nga pridnerit, familja, mesuesja, arsimatret, profesoret, shoqeria etj. Por baza e vetebesimit eshte dashuria dhe hapesira e gjere e mendjes tek pridnerit qe kane per ne. Baza e vetebesimit te ulet dhe fundamentet qe jane vene jane kritikat e prinderve tane. Aty jane ngritur shtyllat e para te vetebesimit tone.

Pra te jesh i vetedisjhem per symptomin e shkakut, eshte hapi i pare.

Hapi i dyte eshte me ju fal prinderve kete gabim qe e kane be, sepse ata skane dite me mire. Edhe ata kane qene te paraxhykuar dhe kitikuar nga prinderit e tyre.
Tjeter cka eshte ti edukosh femijet e tjeter cka eshte ti paragjykosh e kritikosh e t’ju fusish friken ne thelb te qenies. Ti thuash femijes “budall” njehere mjafton. Ti thuash “Koketrash” apo ” Ti asgje nuk din” mjafton. Mjafton edhe kur ta qorton non stop. Kur ti thuash “Mos e ben kete” non stop.
Kur nuk i jep femijut hapesire te mesohet nga gabimet e veta, apo kur nuk i jep hapesire qe femiju vet t’i definoj gjerat dhe deshirat pa paragjykime aty kemi be dicka te mrekullueshme per femijun.

Hapi i trete per me e ngrit vetebesimin eshte me qene te vetedijshem per shumicen e zgjdhjeve qe i bejme. Mire eshte te mendojme “Nga sot e observoj vehten se cka dhe kush eshte baza e vendimit tim.” A eshte frika apo dashuria? A jane paragjykimet, streset, apo jane deshirat, zemergjersia, mirenjohja, falemnderimi etj.

Ketu me poshte eshte e postuar nje video mbi vetebesimin.

Me shkruaj nese ke pyetje apo mendime mbi kete qeshtje.
elvira@lookfeeldogood.com

Kur e takova ankthin e vdekjes, ne mes te Malezise dhe Australise

Kur e takova ankthin e vdekjes

Ankthin e dijme shumica nga ne, ndersa shumica tjeter do te perjetoj ate ndonjehere ne jete dhe nuk do ta kuptoj qe ishte ankthi. Eshte e zakonshme te kemi ankth kur dicka nuk eshte ne rregull ne jeten tone. Kur dicka duhet ndryshu.

Ne rastin tim ndryshimi kishte te bente me zgjedhjet e mia ne jete. Me identitetin tim se kush jam dhe me pranimin e vetes ashtu sic jam. Kishte te bente edhe me faljen e disa gabimeve te miat dhe te tjerve qe kishin gabuar dhe qe keto gabime kane shkaktuar dhimbje, frike, pasiguri, depresion, apati emocionale, agresivitet etj.
Rezultati i te gjitha ketyre kane qu deri te perjetimi i ankthit.

Jam e vetedijshme se ky artikull eshte shume personal. Po e zgjedhi me nda me ty qe e lexon sespe ndoshta te ndihmon ty apo dikujt tjeter qe ti e njeh qe eshte ne ankth apo ka depresion si rezultat i ankthit.

Pra, ankthi eshte rezultat i frikes se shkaktuar ne menyra te ndryshme dhe perioda te ndryshme te jetes sone, e sidomos kur kemi qene femije, por edhe kur jemi te rritur.

Une paniken e ankthit me se shumti e perjetojsha edhe kur udhetoja me aeroplan. Ankthi nuk eshte njejte si paniku i ankthit. Per me shume per symptomet e panikes se ankthit shiqoje kete video. Ankthi eshte ndjenje e nje frike konstante qe e ke latent ne trupin tend dhe qe “flen” e pret vetem te zgjohet atehere kur dicka te pengon ty. Kjo pengese eshte nje signal i shendetshem ne nje gjendje jo te shendtshme. Trupi te jep ALARM se dicka duhesh te veprosh dhe te ndryshosh.

Ne rastin tim ndryshimi filloj kur  e pranova qe kam ankth dhe deshiroja ndihme. Deshiroja dikush te me degjonte dhe te me tregonte se cdo gje eshte ne rregull me mua. E kuptova se duhet ndryshu edhe ambientin me cfare njerez e ndajsha jeten. Cfare filma shiqojsha. Cfare libra lexojsha. Cfare jete jetojsha. Cfare ushqimi konsumojsha.
Ne stres, ne destruktivitet, ne vrapim. Gjithmone dikush tjeter apo dicka tjeter ishte me e rendesishme se une. E kisha harruar Elviren dhe ankthi per mua ka qene qe ta perkujtoj se Elvira egziston dhe per te jetuar duhet rikontaktu Elviren. ( E di qe po tingellon pak jo zakonshem, por shpresoj qe do te me kupton).
Pra i kam pejetu te gjithat qe nga femijeria.  Friken, traumat, abuzimet e ndryshme emocionale, mentale e besa edhe fizike ,abuzimet verbale nga fjalet, kritikat, paragjykimet.  Me ne fund e per depresionin, ankthin dhe paniken e ankthit. (Shumica nga ne nese jo 99,9% qe flasim shqip i kemi perjetu te gjitha keto).

Me pranu kete dhe t’ja fillojme te flasim per kete eshte hapi i pare drejt sherimit!

Po rikthehem tani te aeroplani. Ne ate kohe kur kisha ankth e kisha shume veshtire te udhetoja me aeroplan. Ishte tmerr. Zemra me rrihte non stop, djerrsitesha, dridhesha nga frika, tmerohesha,hutohesha, shume here edhe qajsha.
Gjate transformimit  tim te ri te jetes qe kishte filluar qe nga viti 2003, e vendosa te udhetoj per ne Zelande te Re.
Viti ishte 2006. Muaji korrik. Ai vend me ka interesuar gjithmone. Dhe pse jo ta vizitoja?. Askend nuk e njifsha atje, e disha se atje mund ta takoj veten time ashtu sic jam pa me njofte askush dhe e disha gjithashtu se e vetmja menyre me e largu ankthin e fluturimit eshte te takoja ankthin e vdekjes ne aeroplan. 🙂

KOPENHAGEN – WIEN – KUALA LUMPUR – SYDNEY – AUCKLAND

Keshtu dukej nga brenda aeroplani. Ishte i tipit Airbus a310 apo me i madh.
Keshtu dukej nga brenda aeroplani. Ishte i tipit Airbus a310 apo me i madh.

Keto ishin destinacionet per te arritur  me ne fund ne anen tjeter te globit, ne Auckland. Udhetimi do te zgjaste 27 ore.
Momentet kur reagojsha me ankth gjate fluturimit ishin turbulencat. Edhe pse i kam hulumtu, shiqu e studiu faktet, bile bile edhe kam bisedu me personat adekuat qe i kane ndertu aeroplanat e disha se nga turbulencat nuk rrezohet aeroplani. Por ndjenja e dridhjes edhe presionit te ajrit e bente qe une frikohesha se aeroplani do te rrezohet. Asht e perjetojke truri im.

Ankthin e vdekjes e kam perjetu edhe mund te them taku ne mes Kuala Lumpur dhe Sydney. Deri ne Malezi e mbiejtova disi me frike aty ketu, por turbulencat gjigante te aeroplanit ishin ne mes te Malezise dhe Australise. Ishin aq te medha turbulencat sa qe i shihsha kokat e njerezve duke i godit uleset. Per koken time nuk e di, por mendoja se nese nuk marr tronditje te trurit tani kurre sdo te marr. 🙂
Nuk kisha fjetur fare gjate 12 oreve fluturimi dhe ishte nate,. Ishet qetesi, kokat tronditeshin, aeroplani tingellonte dhe dridhej. Keto turbulenca kane zgjat 5 ore (Pese).
Ne ato caste kur i degjova pjeset e aeroplanit duke bere zhurme nga levizja e madhe tronditese e aeroplanit, une aty e takova vdekjen, apo me mire te them ankthin se do te vdes.  Kishim bere 2 ore ne turbulenca te medha, une isha e sterlodhur nga mos gjumi por edhe nga ankthi. Me kujtohen dridhjet, ndjeresitjet, mallkimet e mia se si e mora kete rruge. Me kujtohet edhe casti kur u pajtova se nese vdes vdes. Skam cfare te bej. U dorezova!….
Ne ate cast kur jam dorezu, mu me duket se ankthi me ka liru. Ai dorezim ishte simbol i pranimit e jo i rezistences!
Paralelisht me dorezimin tim se “skam qka te bej”, “skam si t’i iki vdekjes”, e vura doren larte dritares, e prekja pjesen laret dritares e prekja aeroplanin dhe ne mbrendesine time “kontaktova” me te duke i thene se “Ti do te me dergon deri ne Sydney”. Nese rrezohej une e vendosa te jem ne gjume. Dhe me kishte marr gjumi. Kur u zgjova kemi qene afer Sydney…ishte mengjes dhe pastaj e kuptova se turbulencat kishin zgjat 5 ore te tera.

Pas ketij udhetimi ankthin ne aeroplan me nuk e kam ndi. Kthimi nga Zelanda e Re ne Suedi ka zgjat 32 ore dhe turbulencat tani jane pjese e imja trupit. Normal qe nuk jane te komforte kur ndodhin, por ankth dhe frike nuk kam.

Mbrapa meje: Oqeani Pacifik takohet me detim Tasman te Zelandes.
Mbrapa meje: Oqeani Pacifik takohet me detim Tasman te Zelandes.

Ne Zelande kam qendruar plot 6 jave, atje e kam njoftu Elviren per here te pare sepse skam pasur askend tjeter. E kam vizitu krejt pjesen veriore te Zelandes dhe disa pjese te saj jane totalisht magnifike.
Si perfundim dua te them se skemi nevoje te gjithe te udhetojme ne Zeland te Re per ta gjetur veten, por burrimi i ankthit dhe frikes eshte se je e/i shkeputur nga vetja jote. Ne ate cast kur e kam kontaktuar aeroplanin une  e kam kontaktuar veten, e kam prekur mbrendesine time dhe ankthin tim. U lidha me Elviren per te mos shkeputur me kurre! 🙂

Edhe ti nese deshiron te lirohesh nga ankthi ti duhesh prekur mbrendesine tende.
Shumica nuk kane guxim. Shpresoj se ti ke!
Deshiroj ta ceki ketu se ne lirimin dhe eliminimin tim te ankthit te vdekjes ne aeroplan apo ne vendet tjera kane kontribuar gjithashtu disa vite  seanca terapeutike me terapiste te ndryshem skandinav dhe amerikan. Pra, jo vetem undhetimi 27 respektivisht 32 ooresh ne aeroplan.

Per mua ankthi i vdekjes ka qene fillimi i nje jete ne liri totale!

A e meriton ti lirine, apo deshiron te mbetesh pergjithmone e/i mbyllur ne kafazin e ankthit dhe frikes?

Nese deshiron me rezervu seanca individuale per t’u liruar nga ankthi apo panikat e ankthit edhe ti kliko ketu.

Nese deshiron keshilla shendetesore te vijne rregullisht nga une  dhe nese nuk je e/i regjistruar ende kliko ketu

 

Kemoterapija nuk eshte gjithmone zgjedhje ultimate per kancerin

Kemeoterapija nuk eshte gjithmone zgjedhje ultimate per kancerin.

Dhe prap se prap te e vetmja alternative per kancerin eshte kemoterapija, ne te shumten e rasteve.

Ne kete artikull me poshte qe eshte ne origjinal ne gjuhen angleze mund te lexosh, per nje studim 11 vjecar qe eshte be ne SHBA dhe Australi me pacientet e semure nga kanceri.

Ne artikull eshte edhe nje video qe une ketu do ta ndaj me ty. Ky artikull dhe kjo video jane  ne gjuhen angleze, por ne kete postim une do te shkruaj pak a shume se cka thuhet ne video.

Sipas ketij studimi (ka edhe mjaft te tjere) 97% rasteve kemoterapija nuk ndihmon per sherimin kunder kancerit. Kete e kam degju dhe lexu plot here edhe nga burrimet tjera.

Kam degju dhe lexu gjithashtu se shumica e pacienteve qe vdesin nuk vdesin nga vet kanceri por nga barrerat dhe kemoterapija qe ka rezultu ne helmim te organizmit.

Per fat te keq terapite e kemoterapise jane be pjese e industrise farmaceutike ku mjeket jane bere stershitesa te ketyre terapive. Sipas kesaj video ne SHBA nese nje pacient me kancer kerkon ndihme te nje mjeke atehere ky pacient gjithsesi duhet ta blej kete terapi nga mjeku. Mjeku e blen kete me lire dhe ja shet pacientit me shtrejte dhe mjeku jo vetem qe fiton nga diferenca por  eshte  e mundur qe te fitoj provizion per cdo terapi te shitur nga kompania farmaceutike.

Une asgje skam kunder fitimeve nese njerezit punojne me nder, dhe asgje skam kunder nese keto metoda ju ndihmojne njerezve. Por cka me nervozon dhe me ben te cmendem eshte se si keta njerez e keqperdorin fuqine e vet.

Kanceri nuk “lind” pernjehere, qe themi ne “tap rap”. Symptomi i kancerit e kam fjalen tek te rriturit,  eshte nje proces i gjate qe ka ndodh ne trup gjate tere jetes ne shume aspekte (qe nga femijeria). Te ushqimit, perjetimeve emocionale e mentale, ne cfare ambienti je rrit, ke jetu, pirja e duhanit, alkoholit, ushqimit jo ushqyes, stresit, traumave, etj.

Tash kur deshirojme te sherohemi nga kanceri nuk mundemi vetem te shiqojme te likvidojme kancerin si nje fakt te vetem sepse ky eshte vetem symptom i dickafit tjeter qe ka ndodh ne trup, por duhet edhe te shiqojme ne ato gjera qe e kane shkaktuar kancerin, pra ne nje menyre me holistike te pergjithshme.

Jam e priviligjuar qe jetoj ne nje vend ku informacionit gjithmone i kerkohet e hulumtohet burrimi. Jam e privilugjuar qe jetoj ne nje vend ku gjerat vihen ne siperfaqe, ku mediat dhe organet tjera bejne kontrollime e hulumtime kur dicka nuk eshte ne rregull.

Ne kete shoqeri ku jetoj une, individi interesohet per shendetin e vet. E hulumton cdo gje dhe shendeti eshte pjese personale e ketij personi. Jetoj ne nje shoqeri ku pacienti mund ta ven ne pyetje mjekun.

Sa i perket kemoterapise kjo eshte be nje industri e tregut profit ne gjithe boten, jo vetem ne SHBA. Kjo po shifet qarte. Sdi sa me shume studime e fakte e konkludime e tregojne kete. Heren e fundit e kam degju neurokirurgun suedez Nisse SImensen ku flet per korupcion. Ku vet mjeket korptohen pa ditur se jane te koruptuar, e lere me ata qe koruptohen me vetedije.

Cfare ndergjegjje kane keta njerez?

Me e keqja eshte se perhapja e kesaj metode dhe keqperodrimi eshte qaq i madh sa qe duhet cdo njeri te marrim pergjegjesi per veten tone dhe ti shiqojme edhe alternativat tjera. Une personalisht e rekomendoj ushqimin e ushqyeshem ku jo vetem hidratet e karbonit konsumohen, embelesirat hahen pa fund, pemet e perimet nuk jane gjithmone te popullarizuara, ku duhani pihet para femijeve pa kontroll. Personalisht rekomendoj qe shendetin me mirembajt me vitamina e minerale natyrore. Margarina te hudhet, te perdoret vetem gjalpa. Nuk eshte shtrenjte me ngrene gjalpe, dhe vitamina natyrore. Me shtrenjte eshte me e ble pastaj terapine e kemoterapise dhe te gjitha barrerat qe me ne fund te mbysin.

Jeta eshte ne pytje, jo vetem cmimi!

Kam takuar mjaft njerez ketu en Suedi e edhe ne SHBA, qe e kane perjetu kancerin dhe mbijetu. Kam takuar njerez qe e kane mbijetu kancerin edhe pa kemoterapi. Ne disa kultura semundja e kancerit eshte shenje qe SHUME GJERA duhet ndryshu ne jete, e jo dorezu.

Ne qofte se 97% te rasteve sipas ketij studimit nuk ndihmohen nga kemoterapija atehere pse kjo eshte e vetmja alternative qe mjeket dijne te rekomedojne?

Ne videon me poshte Dr. Peter Glidden intervisthet dhe  jep mendimin e vet per kete fakt dhe vet tregon se si keqperdorin mjeket fuqine e tyre en SHBA.


Kliko ketu per te dalur tek artikulli origjinal ne gjuhen angleze. 

Nese deshiron te kehs me shume info per mirembajtjen e shendeit me vitamina natyrore me kontakto tek:
elvira@lookfeeldogood.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Modelet e biznesit dhe pamevaresia ekonomike

Modeli i biznesit – pamevaresia ekonomike

Biznesi ne tregjet shqiptare  ne pergjithesi e kane vetem nje model biznesi. Ai i shitjes se drejteperdrejte. Apo shitjes direkte, pra shites-bleres. Ketu mundesite per pamevaresine ekonomike jane te vogla.

Nuk ka lidhje a eshte fjala per produkte apo per sherbime, modeli krijon profit vetem ne NJE nivel, pra personi A i shet personit B. Eshte modeli me i lashte qe ka egzsistu ne bote. Ky model ka egzistu prej qe ka egzistuar njeriu ne fakt. Babilonet, egjiptianet, indianet me karavent e tyre duke shkuar nga nje vend ne tjetrin pa marre parasysh barrierat gjeografike.
Duke ju falemnderuar ketyre shitesve me vone krijohen rruget dhe hekurudhat, qe te behet transportimi me i lehte i mallrave. Ky model do te egzistoje gjithmone por ne forma te ndryshme dhe me moderne.  Sot nuk kemi karavane por kemi dyqane. Nuk i ndrojme mallrat me njeri tjetrin, sot e blejme nje produkt me lire dhe e shesim me shtrenjte.  Malli qe blehet sot shkon neper agjentat e shteteve te ndryshme, neper agjentet vendas, stershitesit, shitesit dhe ne fund konsumatori. Fitimi eshte i vogel dhe te behesh ekonomikisht i pamevarur nuk mundesh kurre me kete model, pasi qe bazohet ne nje nivel A-ja i shet B:se dhe aty kryhet biznesi.

Ne shtetet perendimore e sidomos ne SHBA ky model ka marr forma tjera.

Ne vitet e ´50-a e ’60-a  ka filluar nje rryme e re ne tregun amerikan. Gjeneratat e viteve te  ’20-a, e ’30-a dhe ’40-a kane filluar te kerkojne dhe formojne alternativa tjera te modeleve te biznesit, per nje qellim: QE TE PAMEVARESOHEN EKONOMIKISHT dhe ta decentralizojne fuqine e tregut shites.

Ne vitet e ’50 dhe ’60ta  kane fillu krijimet e modelit te ri ne Texas, SHBA duke ja fillu nga McDOnald’s, pastaj Kentucky Fried CHicken, ne Kentucky, Seven Eleven, Avis etj. Ky model u quajt FRANCHAISE. (Lexo frenqajz), dhe termi i ketij koncepti u huzau nga fjala latine franco qe do te thote, e drejte, apo privilegj.

Cka do te thote ky model ne treg?

Ky model bazohet pra ne te drejten ekskluzive te shitjes se mallrave apo sherbimeve te nje koncepti qe veq eshte i provuar.  Modeli pra nuk bazohet ne shitje te vetem NJE niveli por te shume niveleve.
Kete model nuk mundet cdo kush ta startoj sepse zakonisht per te marre te drjeten ekskluzive te shitjes se mallrave apo sherbimeve te ketij lloj koncepti duhet pagu miliona. Keto miliona paguhen vetem per me e mujt me e perdoren firmen apo emrin e kompanise nga e kemi ble te drejten per me i shit produktet.
Per me e startu p.sh. nje McDonalds duhet me pagu 2 milion e me shume dollare, vetem per ta perdor emrin “McDonalds”. Plus mandej vijne blerja e mallrave, interiorit etj. Pastaj McDOnaldsi e kerkon nje perqindje te caktuar te fitimit per cdo hamburger te shitur apo pije qe blehet ne dyqanin tend.
As ky model nuk e garanton pamevaresine ekonomike, pasi qe per te arritur ate duhet pasur 100 persona dyqane te tilla. Nese mundesh me i startu 100 restaurante te McDonaldsit atehere e ardhmja eshte  e ytja.
SHembujt tjere te konceptit Franchise ne Kosove/SHqiperi/Maqedoni jane Jysk, Western Union, Distributoret e oreve Omega, Zara, Mango, H&M, etj. Te gjitha keto kushtojn multum miliona per ta stratuar veprimtarine. Sigurisht qe ka edhe firma apo kompani shqiptare  me kete model qe jane startuar neper trojet tona. Per kete nuk e di. Nese ti e din me trego te lutem.

Ne Suedi modeli i franchise-it ka arrit ne vitet e ’70ta. Ne Fillim Suedia e ka gjyku kete model te jete model piramide dhe jo ilegale.

Cdo ndryshim eshte pak dramatik dhe traumatik ne cdo lami te jetes. 🙂
Sot ky model ne Suedi sjell miliarda krona cdo vit dhe mbi 20 mije njerez jane te punesuar neper dyqane te ndryshme te firmave te ndryshme te ketij model. Nga shitjet e ktij modeli ekonomia e Suedise rritet me qindra mijera miliarda krona, me saktesisht mbi 20 milion Euro, vetem ne vitin 2010. Cdo vit rritet ky numer.

Nje aspekt negativ eshte se firmat e medha te franchazit i “mbysin” dyqanet lokale sepse bleresit zakonisht shkojne te firmat e njohura. Dyqanet lokale duhen te mbyllen apo bankrotojne.

MLM
Multi Level Marketing ne ekonomine e Suedise kontribon me miliona krona

Modeli i trete i biznesit qe gjithashtu eshte kriju ne SHBA eshte e ashtuquajtura ne anglisht MLM (Multi Level Marketing apo Network Marketing. Ne shqip do te kisha perkthy marketingu ne nivele te shumta apo Marketingu i krijimit te rrjetave shitese.
Kompania e pare ne SHBA eshet quajtur AMway (American Way) qe ka shitur pordukte te kozmetikes, vitamina, produkte te higjienes etj. Kjo kompani egziston ende dhe operon ne mbi 200 vende te ndryshme te botes.
MLM eshte nje kombinim i shitjes direkte dhe franchaise. Dallimi me i madh eshte se ketu ta marresh te drejten ekskluzive me i shit produktet e nje kompanie nuk kushtojne miliona dollar por aq sa kushton produkti.
Ky model bazohet ne rekomendim te shitjes se produkteve dhe sa here te rekomendon kete produkt ti do te merr provizion apo kompenzim. Ky eshte nje model shume demokratik, pasi qe cdokush ne rrjet mundet me u kompenzu. Ne kete model shume njeerzit jane be multi milionera, por edhe shume njerez jane mashtruar nga kompanite jo serioze qe e kane shfrytezu kete model qe te pasurohen ne menyure te shpejte. Kjo ka ndodh edhe ne SHqiperi  ne vitet e ’90-ta e mbaj ne mend loja e Piramides.

Shembuj te kompanive  te modelit MLM qe jane duke operuar ne Kosovem Shqiperi e Maqedoni jane Herbalife, Oriflame, tani ka eksploduar LR. eshte edhe Amway etj.

Me kete model nderton rrjet ku i shet produktet dhe sa me i thelle eshte niveli i rrjetit aq me i madh kompenzimi.

Une e rekomendoj kete model, por me kompani serioze. Zakonisht nuk te duhet kapital i madh per ta startu kete biznes, por duhet me pas kujdes se kush ta prezenton kete model, a jane produktet e sigurta, sa vite ka egzistuar kompania dhe si duket kompenzimi ekonomik.

Ne artikujt e mi te ardhshem do te shkruaj me shume per modelin e biznesit MLM apo Network Marketing, sepse ky eshte model i te se ardhmes.

Me shkruaj apo me kontakto nese ke deshire me dite me shume per modelet e biznesit tek:
elvira@lookfeeldogood.com

Gabimet me antibiotikun

Gabimet me antibiotikun

Per antibiotikun kemi mesu dhe kemi harru. Antibiotiku eshte kriju vetem per nje arsye. Me e mbyt dhe e luftu bakterien.

Shume here ne trojet tona perdoret antibiotiku si vitamin. Ne kete video me poshte e shpjegoj shume mire dhe thjesht dallimin ne mes te virusit dhe bakteries. Virusin nuk e mbytim me antibiotik.  Shumica kur te semuhen ne Kosove, prej gripit apo ftofjes semuhen nga infektimi i virusit.

antibiotiku
ANtibiotiku rrjedh nga fjala greke Anti=kunder, Bios=jeta. (Bakteriet jane forme te gjalla qe jetojne). Interesant me duket perkthimi bukval, antijetesor.

Kur e bombardojme trupin me antibiotika cdo vjet atehere imuniteti do te dobesohet dukshem gje qe do te rezulton ne inflamimin e organeve ne trup.

Depresioni p.sh eshte rezultat i inflamimit, kjo duke u bazu ne ligjeraten e neurokirurgut te njohur suedez me fame boterore Nisse Simenssen. Gjithashtu edhe kanceri eshte si rezultat i inflamimit ne trup. Me fjale tjera, kur trupi nuk ka nivel ushqyes te mjaftueshem ne trup si psh vitamina dhe minerale atehere rreziku per t’u inflamuar eshte me i madh.

Kur te infektohemi nga virusi sistemi i imunitetit duhet ushtru dhe e zhvillu veten duke e mbyt vet virusin. Jane mbi 600 infektime te virusit dhe shumicen nga keto trupi vet i mbyt. Kur antibiotika hyn ne trup ajo nuk e lejon imunitetin dhe trupin ta bej punen e vet, pra mbyt virusin. Perkundrazi antibiotiku e mbulon problemin dhe mbyt bakteriet tjera qe nuk jane te demshme per trupin.

Une e them shume here se kur te jetojme shpejt vdesim shpejt. Pra kur deshirojme te sherohemi shpejt me antibiotika apo barrera te tjera te demshme atehere trupi do te na dobesohet me shume dhe ne nje period te gjate nuk do te qendroj me.

E kam pa shuem here se kur po semuhen njerezit ne Kosove nuk po kane kohe me ja leju vetes me u sheru vet.
Duhet me e len trupin me e sheru vetveten,  e jo te konsumojme antibiotika non stop. Kur jemi te ftofur apo kemi influnece, atehere jemi te lodhur. Ajo eshte krejt normal dhe per kete arsye duhet vetem me pushu, me pi langje dhe me qene te qete.

Shiqo videon me poshte dhe nga sot vendos ndryshe.

 

Nese ke nevoj me u konsuktu per Vitamina me kontakto dhe shkruaj tek: elvira@lookfeeldogood.com

Per te dalur tek artikulli tjeter qe kam shkruar per perdorimin massiv te barnave kliko ketu.

 

 

 

Biznesi qe mvaresh apo biznes qe te sjell pamevaresi?

A ke biznes qe mvaresh apo biznes qe te sjell pamevaresi?

E di qe fjala pamevaresi perdoret ne nje kontekst tjeter te perditshem e jo ne boten e biznesit. Ne tregjet shqiptare ende jo. Sidoqofte mire eshte t’ja fillojme me kete terminologji sepse bizneset e sukseshme jane ato te cilat e bejne personin qe e drejton biznesin financiarisht te pamevarur.

Ketu poshte  ekam ilustru personin qe ka biznes qe e ben te jete i mvarur tere jeten dhe personin ku modeli i biznesit e ben te pamevarur.

Personi i mvarur:                                                                  Personii pamvarur:
Punon vet                                                                             – Punon zakonisht ne grupe/ekip       


Eshte zakonisht specialist (mjek, advokat,                    – Nuk menaxhon vete, por e drejton   

automekanik, kepuctar, etj)                                                 punen se bashku me te tjeret

– Vete menaxhon dhe nuk i jep                                          – Nuk eshte perfeksionist/e, por ky       
askujt te ben punen e saj/tij sepse ky person                    model bazohet ne kontribut te gjithve           
eshte perfeksionist. (askush nuk din me be                      Ketu nuk ka menaxher por drejtues te
punen si kjo apo ky)                                                         punes                                       

– Punon non stop vetem per te mbijetuar                         – Punon per te jetuar nuk eshte ne kufi te
                                                                                             bankrutit
– Modeli i punes bazohet vetem ne nje nivel                   – Modeli i punes bazohet ne disa nivele me
qe qe e ben kete person te mvaret nga klientet                qindra/mijera konsumatore & bashkpuntore   
non stop.

– Zakonisht ky person e udheheq vetem kete biznes           – Ne kete model ka me shume udheheqes

– Nivelin e kontrolles e ka ne nivel te larte                          – Ketu i besohet punes se perbashket

– Zakonisht eshte biznes i vogel me nje apo                       – Zakonisht eshte biznes i madh me min.   
disa puentore ku vetem nje menaxhon                                 100 punetor/bashkepunetor

– Ky person punon per te holla                                            – Te hollat punojne per kete person

Me keto krahasime nuk eshte qellimi me tregu apo thene se njera eshte me e mire se tjetra, por se ka dallim modeli i majte prej se djathtes. Specialistat do te na nevojiten gjithmone dhe falemnderohem qe jane perfekt dhe deshirojne ta bejne punen perfekt. Nuk kisha pas deshire qe nje advokat apo mjek mos te ma kryej punen si duhet.

Modeli i biznesit eshte qelesi i pamevaresise. Nese advokati e ka kriju modelin e punes qe 100 advokate te punojne per te dhe me te ku te gjithe se bashku fitojne atehere ky advokat do te jete i pamevarur gjate. Modelin e pamevaresise krijohet duke dizajnuar sistemin e marketingut dhe ate te kompenzimit ekonomik.

Ne tregjet kosovare apo ne pergjithesi ne trojet tona shqiptare kryesisht egziston vetem nje model. Ky i majti.

Ne kete blog do te bej shkrime dhe do ti prezentoj modelet e biznesit qe kane potencial me te madh te bejne personin qe e udheheq biznesin te pamvarur financiarisht.
Pamvarur finanaciarisht dmth. qe mos te kete nevoj te punoj asnje dite, ndersa te hollat te gjenerohen nga produktet apo sherbimet qe sistemi i rrjetit apo marketingut i gjeneron. Pra personi ska nevoj me qene aty fizikisht por sistemi qe u kriju e drejton punen automatiksiht. Me shume per kete ne postimet e ardhshme.

Ndaj me poshte komentet apo pyetjet qe i ke.

advokat                     Versus                         modelet e rrjetit