Intervista ime ne gazeten shqiptare – E verteta shokuese e vetebesimit tone!

Intervista ime ne gazeten shqiptare – E verteta shokuese e vetebesimit tone!

A deshiron t’i dish disa fakte  te vetebesimit tone?

Ne intervisten qe e kam dhene ne gazeten “Intervista” kam nxjerr ne shesh arsyet e vetebesimit tone te ulet si dhe si te veprojme per ta ngritur ate.
Ne kete postim do te shpjegoj me gjere dhe do te zbuloj se cila metod konkretisht me ka ndihmuar mua ta transformoj gjendjen time negative ne lumturi dhe paqe shpirterore.

E falemnderoj gazetarin e “Intervistes” Arlis Alikaj, per nje pune te palodhshme dhe  serioze qe ja ka perkushtuar botimit te intervistes. Per te dal te artikulli kliko ketu.

Pse vetebesimi i ulet?

Vetebesimi i ulet eshte nje nder arsyet me te medha te stagnimit shoqeror dhe individual.
Frika eshte burrimi i vetebesimit te ulet. Me tutje nga kjo lindin: palumturia,depresioni, ankthi dhe pasiguria.

Se pse nuk shkojme perpara dhe nuk ecin gjerat ashtu sic dojme ne nivelin social/ekonomik/edukativ/shendetesor/politik/shkencor/shoqeror jane rezultat i frikes dhe vetebesimit te ulet kolektiv.

Frikat qe do i permendi me poshte mund te zberthehen ne nivelin, individual, ne nivelin e nje organziate apo shoqerie. Ato vijojne me poshte:

Frika per te folur para publikut, apo frika te shiqosh personin ne sy kur te komunikosh, frika me punu me pasionin tend, frika qe ben gabime, frika mos po e lendon dikend me vendimet e tua, frika se cka mendojne te tjeret per ty, frika te jesh e/i paragjykuar nga te tjeret, frika te jesh e/i kritikuar, frika me fol me ze te larte, frika mos me thene te verteten, frika mos po vdes ndonje i aferm, frika mos po ndodh dicka e keqe,frika mos po ndodh dicka e mire,frika nga babai, frika nga mamaja, frika nga shteti, frika nga shefi, frika nga mesuesi, mesuesja, frika nga qeni, frika nga maca, frika nga terri, frika nga e verteta, frika me qajt, frika me qesh, frika me vdek, frika me jetu. Keto ishin vetem disa nga me te zakonshmet.

Vetebesimi i ulet eshet i lidhur ngusht, apo eshet pjese e pandashme e frikes.

Gati te gjitha keto frika i kam takuar te vetja ime prej qe e mbaj ne mend veteteven e deri para 10 vieteve.  Keto frika i takoj ende sot ne seancat e mia terapeutike me klientet e mi.
Nese e llogarisim perioden se sa kemi qene ne frike, te gjithe do te dalim eksperte te frikes. E dijme si te frikohemi, sepse jemi automatikisht te programuar ta ndijme ate.
Une sot punoj si eksperte e zgjedhjeve te frikes. I kam studijuar, hulumtuar dhe aplikuar ato me vite te tera.  Metodat qe me kane ndihmuar mu dhe  kam praktikuar une i ndaj cdo dite me lexuesit dhe me klientet e mi.

E di qe edhe ti i ke disa nga keto frika.  E di qe shumica nga ne, apo me fal..te gjithe ne kemi shume frika.

Nese nuk lirohemi nga frikat qe i kemi ne trup dhe ne tru, ne nuk do te kemi nje jete te shendoshe dhe te lumtur. Rreziku eshte qe te mbetemi viktime pergjithmone dhe ta krijojme nje shoqeri me plot viktima.
Femijeve dhe gjeneratave qe vijne pas nesh do t’ju mbjellet kjo fare e frikes sikurse qe na u kane mbjell neve nga gjeneratat e kaluara. Kete duhet ta ndalim tani.

Me e keqja eshte se kjo do te ndikoj ne shendetin tone, mental, fizik, emocional dhe shpirteror. Me fjale te tjera nuk eshte mire as per trupin e as per trunin.
Kjo ndjenje t’a “han” mbrendesinë tende dalngadal, derisa trupi nuk munde te duroj me.

Eshte fakt i dhimbshem se askush nuk na ka mesuar per vetebesimin, as ne shkolle, e as ne shoqeri  dhe ne familjet tona gati kurre nuk flitet per kete.
Nese jemi te vetedijshem qe e kemi vetebesimin e ulet, kurre nuk eshte vone per ta ndryshuar kete. Nuk kemi arsye ta fajesojme askend. Mjafton te dijme pse ndihemi ashtu sic ndihemi.

Pasojat e nje shoqerie me vetebesim te ulet sjellin pra degradim shoqeror, ne familje dhe tek vet individi.

Ne punen time 12 vjecare me nejrez  kam arritur ta hulumtoj dhe konstatoj nje fakt shume te rendesishem. Vetebesimi i ulet egziston edhe te ata te cilet i kane postet e larta ne nje shoqeri dhe ata te cilet jane ne hierarkin me te ulet te shoqerise. Nuk ka lidhje se a je shef i policise apo kriminel. Politikan, psikolog apo mesues.  Amvise apo pronare e biznesit. VIP apo gazetar.

Si mund ta ngrisim nivelin e vetebesimit!

Vetebesimin e larte e arrin vetem atehere kur te lirohesh nga frika, brengat, stresi i perditshem dhe ankthi.

Meditimet jane ato te cilat me kane ndihmuar mua me se shumti dhe me kane qetesuar nga shqetesimet me te medha qe i kam pas. Me fjale te tjera me kane shpetuar nga lodhja konstante dhe nga ankthi. Kohen qe e kam kalu ne ankth e kam transferu ne kohen per me kriju dicka te mire. Eshte humbje jete te jesh ne ankth dhe frike konstante.

Msheftesite e meditimeve

Sekretin e meditimeve i kam zbuluar ne keto tri seanca qe i gjen me poshte.

Kjo teknike te ben te lirohesh nga mendimet dhe te “riprogramohesh” ne nivelin e nenvetedijes. Te kontribon ne clodhje mentale dhe fizike. Gjithashtu te ndihmon te kesh me shume kontakt me trupin tend i cili eshte instrumenti kryesor qe te tregon kur dicka eshte mire apo keq.

Seancat e meditimt jane te krijuara per ty qe e vlereson veten

Kur te vlereson veten ti do te jesh ne qetesi mentale dhe paqe shpirterore.
Keto seanca jane te krijuara per t’a “pastruar” energjine, friken dhe stresin e perditshem. Meditimet jane te dizajnuara te punojne ne nenvetedijen tende, aty ku eshte vendi nga te cilat burrojne te gjitha zgjedhjet dhe vendimet qe ti i merr cdo dite ne jete dhe karriere.
Temat te cilat i kam zgjedhur jane shume aktuale dhe te bazuara nga e perditshmja e secilit nga ne. Eshte e verteta e jote dhe e imja.
Skärmavbild 2013-07-28 kl. 01.37.53

Ti do te trajtohesh me respekt

Pasi qe i kam perjetuar ato qe ti i perjeton sot cdo metode e imja e punes rrjedh nga respekti qe e kam per problemin tend. E di cka do te thote te jesh ne frike dhe e di domethenien e lirise mentale dhe emoiconale.
Keto meditime i kam kriju per ndihmuar ty qe deshirojn ta ngrisesh nivelin e vetebesimit dhe te lirohesh nga gjendja kritike e depresionit, ankthit apo frikes.
E di qe je duke e pritur ate dite kur te perjeton lirine e te qenurit ti ne vetebesim te larte dhe duke perjetu momentin e kenaqesise pa menduar ne frike.

Kur t’i degjon keto meditime ti do ta ndish se keto jane te krijuara per ty.

Kliko ne pullen “BUY NOW”

Kam krijuar  dy meditime gratis dhe ato mund ti gjesh ne Youtube.

Keto me poshte  jane te dizajnuara special per ta “riprogramuar” nenvetedijen dhe mund te porositen vetem per 10€.
Cmimi eshte zbritur nga 15€. SHfrytezoje rastin dhe nese ke mundesi t’i investosh 10€ qe te lirohesh nga frika qe te kaplon cdo dite beje ate.
Ky cmim do te jete vetem gjate muajit korrik dhe gusht dhe pastaj prap do te ngritet ne 15€.
Shtype pullen BUY NOW tani sepse e vetmja gje qe mund te humb eshte eventualisht frika.

Skärmavbild 2013-07-28 kl. 01.33.34 Skärmavbild 2013-07-28 kl. 01.37.53P.s Nese ke meditu cdo dite brenda 3 jave dhe asnje nga temat e meditimeve nuk te ka ndihmuar per ta permiresu situaten ty do te kthehen te hollat.

Nese ke pyetje me shkruaj tek:
elvira@lookfeeldogood.com

Humbja e peshes apo fitimi i peshes se deshiruar?

Humbja e peshes apo fitimi i peshes se deshiruar – Teknika EFT.

Humbja e peshes themi te gjithe, pa menduar.

Ne kete video e shpjegoj se pse nuk ben te fokusohemi qe te humbim peshe, por te fokusohemi qe te fitojme peshen e deshiruar.

Mbipesha eshte rezultat sic e dijme i konsumimit te ushqimit te tepert, mos levizjes, metabolizmit te ngadalsuar, por eshte edhe qeshtje emocionale. Per kete te fundit gati askush nuk flet.

Gjendja emocionale e ynja ndikon te metabolizmi i ushqimit. Sa me te stersuar, sa me keq ndihemi aq me shume do te ngadalsohet metabolizmi dhe  do te fitojme peshe.

Ne kete video e kam marre parasysh gjendjen emocionale dhe vleresimin e trupit tone. Nese nuk e dijme vleren e trupit dhe nuk e vleresojme ate, gjendja emocionale do te keqesohet edhe me shume.

Eshte i verifikuar fakti se vetebesimi jone i ulet qe e kemi ndaj vetes dhe trupit tone e ngadalson metabolizmin edhe me shume. Prandaj hapi i pare para se te hyjme ne proces se fitimit te peshes se deshiruar eshte ta dojme trupin tone ashtu sic eshte dhe te ndijme mrekulline e trupit.

Se si ti ndihesh e ashtu si vepron ashtu do te reagoj trupi.
Mbipesha eshte nje reagim i emocioneve dhe veprimeve tona.

Ne videon e meposhtme e kam demonstru tekniken e EFT-se per tu liruar nga mbipesha. E kam marre pra aspesktin emocional me shume se ushqimin.

Disa keshilla do t’i dhuroj tani qe te ndihmoj te ndihesh mire dhe te fitosh peshen e deshiruar. Duhesh pasur parasysh se cdo zakon i ri merr kohe derisa tregon rezultat. Zvogelimi i peshes ne menyre te shpejte nuk eshte i rekomenduar nga une.
Me poshte vijojne disa nga keshillat e mia:
– Zvogeloje masen e karbohidrateve ne ushqim (Buken, pasten, brumat, orizin, potataten, sheqerin). Nese konsumon tri here ne dite karbohidrate atehere zvogloje kete mas ne nje here ne dite.
– Rrite nivelin e proteinave dhe yndyrrnave natyrore si p.sh gjalpen, vajin e ullirit te parafinuar, omega 3(vajin e peshkut). Gjithashtu ha me shume, arra, lejthia, badema, fara te lulediellit, kungullit…
– Ne vend te embelsires, ha me shume cokollate te mbyllte me 70% chokolade apo me shume.

– Yndyrra dhe karbohidratet nuk ben fare te perzihen.

– Nivelin e ushqimit ne trup duhesh ta kesh te lart,e kete e ploteson me ane te vitaminave dhe mineraleve. Kjo e ndihmon balancimin e metabolizmit dhe dalengdala dobesimin e trupit. Une i rekomendoj Lifepak dhe Omega 3. Mbipsha nuk dmth qe ke nivel ushqyes te madh. (Mund te konsultohesh me mu per kete gjithashtu edhe nese vuan nga nenpesha, anorexia, bulemia etj)

Eshte fantastike fakti se ha sa te duash yndyrre pa karbohidrate fare, por vetem me proteina dhe ti do te dobesohesh. Kete e kam apliku edhe vet.

– Nese i ke ngrene 3-5 peme ne dite, zvogeloje ne 1 peme e zevendesoji pemet  me me shume perime. (Derisa e arrin peshen e deshiruar)

– Ec 30 min ne dite, ose bashkangjitju ndonje grupit te aerobise. (Me leviz trupi rregullisht jo vetem qe e rregullon metabolizmin por edhe energjia transformohet, nga negativja ne pozitive. Kjo do te thote shume per peshen.

– Demonstroje kete video cdo dite se bashku me te gjitha keto qe i permenda dhe ke durim.

Fokusohu me shume ne diameter sesa ne peshore. Duhesh te marresh vendim dhe te kesh diciplin cdo dite, pa mendu shume ne te ardhmen, por duke u fokusuar vetem ne te tashmen.

Per t’u konsultuar me mu per mbipeshen me shkruaj tek: elvira@lookfeeldogood.com

Pese arsye se pse ti qe punon me biznesin MLM duhesh me pas nje blog

Pese arsyet se pse ti qe punon me biznesin MLM duhesh me pas nje blog

Marketingu Online eshte pjese e industrise se blogjeve.

Blogu eshte nje platform qe e ka qellimin e krijimit te opinionit, informimit, krijimit te publikut dhe interagimit me te.

Arsyeja  kryesore qe ta kesh nje blog ti qe mirresh me  modelin e biznesit MLM apo modelit tradicional eshet te promovosh biznesin tend, terhjek publikun dhe shendru publikun ne klient dhe distributor potencial.

Kjo eshte vetem njera nga arsyet. Arsyet tjera jane me kriju me shume relacione dhe tregje “te ngrohta”.

Gjithashtu merre ne konsiderate se ti me blogun dhe me artikujt e tu e edukon plublikun tend, e informon per lemit e tuaja, sepse atyre kjo ju intereson. Nese e angazhon publikun me permbatje kualitative atehere publiku do te reagon. Reagimi ne kete rast eshte me u intersu me ble produktin tend.

Do te kisha sygjeru qe t’ju shmangesh reklamimeve manike te produkteve tuaja dhe qe informata e publikimeve tuaja  te kete vlere qe lexuesit apo publiku te interesohet me shume.

Mund t’i permendi pese arsye te medha per ty qe je profesional dhe mirresh me biznes.Duhesh  te kesh blog per tregun tend ne internet dhe jashte internetit

Pese arsyet pse blogu!

ARSYEJA E PARE. Blogu eshte lehte te startohet dhe mirembahet. Nuk ka menyre me te lehte se sa me dhuru mesazhin tend dhe me kriju prezence ne internet se menyra e blogut. Si t’ja fillon te prodhosh materiale je ne rrugen e krijimit te imigjit tend si zgjedhes problemi. Blogu yt eshet pasuria jote e biznesit. Ajo me e mira qe une e rekomendoj eshet ta krijosh nje llogari tek www.wordpress.com

ARSYEJA E DYTE: Mund te krijosh “trafik” apo audience tek blogu yt nga p.sh.Google. Kjo nuk do te ndodh menjehere, por kur te ke me shume artikuj
te publikuar njerezit do tja fillojne te vijne tek blogu yt si rezultat i kerkesave qe i kane be ne Google apo dikund tjeter. Kete blog mund ta integrosh gjithashtu edhe me faqen tende te Facebook-ut nese e ke nje, dhe nga aty do te vijne njeerzit edhe ne blog.

ARSYEJA E TRETE: Blogu yt mund te integrohet shume lehte me kanalet tjera sociale si p.sh Twitter Youtube, Facebook etj. Ne kete menyre mund te krijosh efekte te ndryshme per me terhjek publikun tek publikimet e tua.

ARSYEJA E KATERT: Me ane te kesaj platforme mundesh te fitosh me shume besim nga njerezit. Blogjet zakonisht jane me atraktive per njerezit sesa reklamat apo dokumentet tjera shitese. Kjo do te thote se njerezit do te presin per ate qe do ta publikosh, informosh, krijosh, dhe ofrosh. Natyrisht se duhesh te pozicionohesh aty ku e ke piblikun.
Mire eshte ta dish se kush je ti ne relacion me kush eshet klienti yt. Pa e ditur kete nuk mund te pozicionohesh qe klienti te gjej vet pa ju imponuar ti. Ti pra duhesh ta njohesh publikun tend dhe ta flasesh gjuhen e perbashket me te.

ARSYEJA E PESTE: Blogu eshte interaktiv. Kjo dmth mundesh me kriju relacione dhe komunikime te reja me njerez nepermes komenteve qe ata i bejne tek artikujt.
Eshte nje platform dinamike qe duhet mbajtur e fresket duke publikuar gjithmone materiale te reja dhe relevante per publikun tend. Artikujt duhet te jene aq te mire dhe me vlere sa qe njerezit deshirojne me shume nga ti.
Me publikime kvalitative nese nje vizitor te ka vizitu per here te pare, ai do te kthehet prap te informohet tek blogu yt.

 

Be edhe ti cka ben eksperti i internetit

Ann Sieg eshte legjende e gjalle e Industrise se Marketingut ne Internet.
Pasi une jam nxenese e kesaj trajnere e kam nderin ta posedoj librin e saj qe ka be “boom” ne industrine e biznesit online.
Kete liber tani ta dhuroj edhe ty
Lexoje dhe hulumtoje. Ate qe e ka be Ann Sieg ne biznesin e saj eshte ne kete liber.
Libri quhet ” 7  great lies about Network Marketing”, qe ne perkthim do te ishte “7 rrena te medha  te Marketingut te Rrjeatve apo MLM-it”.
Kliko poshte librit dhe do te del direkt te faqja e Ann’s. Aty mundesh me shkru emrin dhe email adresen dhe libri do te vij direkt ne email.

Skärmavbild 2013-07-28 kl. 21.52.17

7-great-lies-of-network-marketing

 

Multi Level Marketing dhe zhvillimi ekonomik

Multi Level Marketing dhe zhvillimi ekonomik

Zhvillimi ekonomik te modeli i Multi Level Marketing(MLM) eshte global dhe gjigant.  MLM eshte nje model i biznesit qe referohet tek shitja direkte ne mes prodhuesit dhe konsumentit nepermes personit qe e perfaqeson kompanine, qe zakonisht quhet konsulent apo distributor i pamvarur.

Me shume per kete model kam shkruar ketu.

Ne kete artikull do te shkruaj per kontributin qe industria e MLM-it sjell ne ekonomine globale si dhe ne vendet Evropiane. Statistika eshte marre nga organizata boterore e shitjes direkte www.wfdsa.org

Kompanite e MLM-it jane kryesisht te bazuara ne SHBA, por ka edhe prejt kompanive qe startohen edhe ne Evrope. Egzistojne mijera kompani mbrenda MLM dhe kategorite jane te ndryshme, si psh. kozmetike, veshembathje, komerciale, libra, gastronomi,sigurime, banka, sport, rekreacion, shendet, SPA etj.

Sipas statsitikave te vitit 2012 ne bote teresisht jane angazhuar mbi 89 milion njerez ne shitje direkte dhe kane kontribuar me gjithsejt 166 miliard dollare ne ekonomine globale.

Ata te cilet regjistrohen te distribuojne produkte apo sherbime e bejne kete per te fituar ekstra te ardhura apo edhe ka prej atyre qe deshirojne edhe ta krijojne tregje me te medha.

Statsitika per trojet tona shqiptare nuk ka ende, me siguri sepse tregjet jane shume te vogla ende. Nga Evropa Lindore ka statistika vetem per Soveni e Kroaci.l Ajo figure do te vijon me poshte.

Tregjet me te medha jane SHBA, Kina, Japani, Korea e Jugut, ndersa Evropa e ka vetem 16% te tregut. Ketu mund te shofim se tregu ka potenical edhe me te madh te rritet. Vetem SHBA-ja e ka mbi 40% te tregut.
Ketu poshte vijon imazhi qe i ilustron tregjet me te medha dhe top 10 tregjet ne bote.

Statistikat globale te industrise se shitjes direkte
Statistikat globale te industrise se shitjes direkte

SHBA ka kontribu ne ekonomine globale me 31 miliard, ndersa ajo e Evropes me 25 miliard.

Me kete artikull deshiroj te tregoj se industria e MLM-it eshte e madhe dhe ka potenical te rritet edhe me shume, sidomos neper trojet tona.

Cka duhet ditur distributoret tane aq sa e kam pa une eshte te fokusohen ne qellime pse e bejne kete, ne produkte se cfare kvaliteti jane dhe si duket plani i kompenzimit. Poashtu edhe ne modelin e MLM-it dhe te kompansie qe punojne. Dhe natyrisht te mos jene agresiv ne shitjen e produktit.

Qellimi nuk eshte me fitu miliona edhe pse shumica mendojne qe kjo do te ndodh. Qellimi eshte cka me be me milionat e fituara.

Kompania ime qe une e kam te drejten ekskluzive te distribuoje eshte e bazuar ne medicinen e gjenetikes si dhe ne barerat e lashta etnobotanike. Kompania Nu Skin, gjindet ne Kursin e akcioenve te New York-ut  (origjinal: New York stock market), gje qe tregon se cdo profit eshte transparent dhe dihet se ku investohen te hollat e fituara. Per te regjistruar ne Tregun e Akcioneve te New Yorkut duhet kompania te kete fitime mbi 1 miliard dollar. Nga mijera kompani brenda MLM-it vetem disa jane te regjistruara ne kete treg. Edhe kete fakt duhet shiqu dhe hulumtu para se te regjistrohehs ne ndonje kompani.
Kontributi i Nu Skini-it ne tregun boteror ka qene ne vitin e kaluar 1.7 miliard dollare. Eshte shume shume e madhe qe shume pak kompani arrijne ta bejne. Kjo dmth se produktet jane te mira dhe shiten.

Poshte eshte figura qe ilustron tregun Evropian dhe ate lindor. te industrise se shitjes direkte .Aty figuron gjithashtu edhe Slovenia dhe Kroacia.
AtopSlovenia dhe Kroacia, se bashku me Turqine dhe Bulgarine
Slovenia ne vitin 2012 i ka pasur 16.642 persona qe kane distribu produkte apo sherbime nepermes MLM-it me fitim 14 milion dollar, ndersa Kroacia 32.650 persona qe kane kontribuar ne zhvillimin e ekonomise se vendit me 261 milion dollar.

Keto jane para te medha! Apo jo?

Per te ditur me shume per MLM dhe shitjen direkte me shkruaj tek:
elvira@lookfeeldogood.com

Synetija si traume dhe emocionet negative

Synetija si traume dhe emocionet negative

Traumat dhe emocionet negative jane ngushte te lidhura njera me tjetren. Synetija eshte nje nder traumat me te medha dhe te thella te femijerise.

Edhe sot do te shkruaj nga perspektiva ime profesionale dhe do te marr parasysh vetem specialitetin tim, traumen.

Nuk deshiroj te argumentoj kunder ritualeve religjioze apo thenieve te ndryshme, si e pse, por deshiroj te koncentrohem se cka ndodh me femijun kur dikush i panjohur i hyn ne trup dhe ja merr nje pjese te trupit pa pas fuqi me e mbrojt vetveten.

Kjo ndodh cdo vere, dhe dhjetera mijera djem te vegjel hyjne ne traumen e pare te jetes se tyre.. Te tjerat trauma pervec synetise jane abuzimet fizike, psiqike dhe seksuale.
Synetija sipas meje hyn ne kategorine e abuzimit fizik dhe te integritetit personal te femiut.

E di qe kjo  teme eshte tabu te flitet apo te diskutohet. Sot po e zgjedhi te flas ne emer te djemeve qe hyjne ne shokun me te madh te femijerise se tyre. Ky shok mund te zgjat disa dite, jave apo edhe muaj…ne disa raste tere jeten.

Trauma qe ju shkaktohet ketyre voglushave, mbulohet thelle ne mbrendesine e tyre, duke mos pasur guxim kurre te flasin per kete dhe duke mos e trajtuar kete ngjarje. Kjo traume e regjistruar ne trup nje kohe te gjate mund te shkaktoje edhe frika tjera, depresione, ankthe me vone.

Baballaret e djemeve te vegjel e perjetojne kete traume perseri kur jane te detyruar vet te jene prezent ne momentin kur femijut apo femiejeve te tij ju behet ky trajtim.

Perspektiva e nje terapisti  apo cdo kujt qe eshte liruar nga traumat e veta e shikon kete trajtim keshtu: “femiut i mirret e drejta me vendos per trupin e vet dhe trupi i tij eshte ne disponim te dikujt tjeter per momentin. Kjo eshte e padrjete dhe shkelje e te drejtes elementare te femiut.”

Jam e vetedijshme qe keto rreshta qe po i shkruaj nuk jane lehte te lexohen, ndoshta jane edhe provokuese.
Per disa te tjere, e ndoshta per ty, do te jete si verifikim i nje infromate qe e ke dite dhe ndier por qe ske guxuar ta diskutosh, sepse nuk ja vlen. Une mendoj se ja vlen, sidomos nese eshte tabu te diskutohet.

Aspekti tjeter eshte fakti se ky ritual eshte be industri. Industri e banketave, darsmave, e veshembathjes, muzikes, si dhe perfitimeve te kirurgve. Keta te fundit skane shume zgjedhje, vetem se e mirepresin veren.

Keto te ashtuquajtura banketa dhe festa keta femije te vegjel zakonisht nuk i kuptojne edhe pse behen, por jane pjese e tyre sepse s’kane alternative tjeter.

Poshte vijon tregimi i Benjaminit 6 vjecar qe eshte relevant ta tregoj:

Ai ishte ende ne shok kur banekti behej. Djali ka qene ne kete gjendje disa dite,. Ne banket as nuk kishte apetit per ushqim, per pije  apo te vallzonte. Ai ishte ngujitur ne karriken e vet ne gjendjen e tij shokuese dhe i shiqonte njerezit duke vallezuar. Une isha afer tij dhe vellezerve te tij non stop. .Fjalet e tij kurre nuk do ti harroj dhe ate moment Benjamini ma ka dhuru nje perspektive te perjetshme qe do ta ndaj ketu me ty” Ky banket nuk eshte be per neve, por per juve!” Ishte nje signal qe me tingelloj “zgjohu Elvire”.

Benjamini jo vetem qe ishte i shokuar nga organi i tij i masakruar, (ashtu e quante vet) por edhe nga vallezimet e te rriturve.

Kur njeriu eshte ne traume dhe ne shok i ndryshon edhe ngjyra e lekures. Ketyre femijeve dhe baballarve te tyre ngjyra e ftyresh ju ndryshonte nga e verdha ne te gjelber.

Kur babai i femiut alivanoset, apo s’mund te qendroj gjate ketij intervenimi ky eshte nje signal qe dicka nuk eshte ne rregull. Dmth trupi vet e dergon kete signal dhe kjo shenje qe trupi e sinjalizon eshte 100% i shendoshe. Trupi kurre nuk dergon signale te gabuara. Kur diqka eshte tejet e rende per trupin ai “shkeputet” ng vetedija, ne kete menyre e “mbron” veten.

Me kete artikull deshiroj vetem te informoj nga perspektiva e femiut te traumatizuar. Nuk e kam qellim te paragjykoj apo diskutoj pse behet kjo.

E drejta e secilit eshte te vendos per trupin e vet pa marre parasysh mosha. Perndryshe nese dicka i behet pa leje apo kunder lejes, kjo eshte automatikisht shkelje elemnetare e te drejtes se femiut?

Sipas disa ritauleve religjioze dhe te kulturave edhe vajzave te vogla duhet larguar nje pjese te organit intim. (Klitorisin).
A eshte kjo ne rregull sipas teje? Ne keto grupe ku kjo behet eshte 100% e pranueshme dhe poashtu edhe kjo quhet syneti.

Po e perfundoj  me kaq dhe me nje pyetje ne fund.

Shpresoj se heren tjeter do te mendosh dhe veprosh ashtu sic ti dhe zemra jote e ndin e jo normat apo ritualet e dikujt tjeter. Zemra kurre nuk gabon.


Kjo video e demonstron lirimin e traumave me tekniken e EFT-se.

A te ka shku ndonjehere mendja si prind se femiu vet mundet me vendos per organin e vet kur te rritet?

Nese deshiron te ndash dicka me mua per kete te lutem me shkruaj tek:
elvira@lookfeeldogood.com

Pse bizneset duhen te integrohen ne mediat sociale?

Pse bizneset e vogla dhe te mesme duhen te integrohen ne mediat sociale?

Biznest e vogla dhe te mesme duhet te jene ne internet, konkretisht ne mediat sociale sepse ato jane te dizajnuara per te krijuar relacione ne mes njerzve!

Qellimi kryesor i veprimtarise tende nuk eshte vetem me shit, por eshte me kriju relacione te gjata me klientet e tu.

Menyra me e mire, me e lire dhe me e lehte me be kete sot eshte nepermes mediave sociale, si p.sh Facebook-u, blogut, Youtube, LinkedIn, Twitter, Ripple etj.

Nje fakt tjeter i mire se pse duhet integruar ne kete media eshte sepse shumica e njerezve ndodhet aty. Vetem ne Facebook p.sh ndodhen nje miliard njerez. (1 miliard). Dhe keta njerez i kalojne mbi 700 miliard minuta ne Facebook, duke lexu, shpernda, pelqy, komentu linqe dhe informata te ndryshme.

A po e shef potencialin e fuqise dhe biznesit tend ketu?

Per te pasur sukses me biznes ne mediat sociale duhet pasur parasysh nje gje. Ajo eshte:
– Kush je ti ne biznesin tend dhe cili eshte klienti yt specifik

Nga kjo pergjegjje pastaj duhet te vendosesh aty ku i ke klientet. Pozita jote ne internet eshte celesi i suksesit tend.

Eksperienca ime e punes online eshte shume interesante. Jam shkolluar, edukuar e ende mesohem te punoj me kete menyre.

Menyra e punes time nuk eshte qe une t’i gjej klientat e mi, por klientat te me gjejne mua.

Kjo menyre quhet “Attraction Marketing”,  apo en shqip do te kishte tingellu Marketingu Atraktiv, pra qe terhjek njerez.

Attraction Marketing nuk eshte veshtire te aplikohet, por edhe nuk eshte fare  e thjeshte te strukturohet.
Pra per ti tehjekur ti klinetet e tu duhehs te dish identitetin yt si person biznesi, duhesh ta kesh parasysh se ti je produkti dhe ta flasesh gjuhen e klientit tend. (Per me identifiku veten me klientin tend zakonisht merr kohe)

Shumica e biznismeneve fillestar mendojne se te gjithe jane klinetet e tyre, apo me e zakonshmja do te ishte  “te gjithe kane nevoje per produktet/sherbimet e mia”.
“Te gjithe” ne kete rast eshte “Askush” Pse?

Pse?
Sepse ti nuk mund te definohesh si te gjithe, por vetem si dikush specifik. Ky dikushi specifik eshte klienti yt! Fjalet qe ti i shkruan, i thua i reklamon klienti yt i njeh sepse jane te tij, dhe ai reagon!

Me shume per Attraction Marketing do te flas ne artikujt e mi te ardhshem.

Po ta perkujtoj edhe njehere
Qellimi kryesor i biznesit tend nuk eshte me shit, por me kriju relacione te gjata me klientet e tu. Facebook-u eshte ende aktual per te krijuar relacione.

Ketu mund te gjesh faqen time ne Facebook.

Tash do ta dhuroj nje liber qe edhe mua ma ka ndryshuar metoden e punes. Eshte gratis dhe te ndihmon si me vepru ne tregjet e ndryshme.  Kur te klikon ne linkun e librit do te del te faqja e Autores dhe aty e ke ” Instant Access” Shkruaje emrin, mbiemrin dhe email adresen dh elibri do te vjen automatikisht ne emailin tend.

Libri qe e ka ndryshuar industrine  e marketingut online!
Libri qe e ka ndryshuar industrine e marketingut online!

The Attraction Marketers Manifesto
http://lookfeeldogood.marketersmanifesto.com

Me kontakto nese ke pyetje me shume per kete tek
elvira@lookfeeldogood.com

Afirmacionet tani edhe ne Youtube

Afirmacionet tani edhe ne Youtube, te drejtuara nga zeri im. SHpresoj qe do te qetesoj dhe mbush energji.

Afirmacionet jane te fuqishme dhe inspiruese. Ato duhet degjuar, lexuar apo shiquar cdo dite sepse  na bejne te ndihemi mire.

Keto fjale pozitive rekomendohen shume nga ligjeruesit dhe autoret e ndryshem qe e kane ndryshuar jeten e tyre apo ju ndihmojne t’ju ndihmojne te tjereve t’i arrijne qellimet e ndryshme ne jete.

Per te lexuar me shume per afirmacionet dhe fuqine e tyre kliko ketu!

Ky artikull eshte kriju per te sygjeru qe cdo dite te degjosh fjale pozitive ne gjuhen shqipe apo gjuhe te huaja.  Pasi qe e di efektin e tyre edhe vet e bej kete cdo dite e di qe energjia negative qe e kemi ne trup do te krijoj me shume stagnime ne jete. Nese je ne depresion apo ankth ke arsye me te medha te afirmosh cdo dite. Interneti eshte i mbushur me informacione, shfrytezoje kete per te mire.

Kam kriju dhe jam duke kriju materiale ne gjuhen shqipe qe mund te perdoren si mjete per te liruar nga gjendja negative. Per te dal nga kjo situate nuk mjafton ta besh vetem nje gje, por disa paralele. Duhesh pra te afirmosh, meditosh, te besh ushtrime fizike, te kesh seanca me terapiste, shiqosh nivelin ushqyes ne trup (a ke vitamina dhe minerale te mjaftueshme ne trup), si e ke kalon kohen, me cfare njerez e kalon kohen, cfare lajme degjon, cfar elibra lexon  etj.

Derisa te dalin keto materiale ne treg do te merr pak kohe, por jane mjaft artikuj, video nga une qe jane gratis dhe qe mundesh me i shfrytezu cdo dite.

Kliko ketu nese deshiron te dalesh te faqja e meditimeve te dizajnuara per te liruar energjine negative ne trup dhe mendje.

Liroji traumat dhe mendimet negative me EFT

Liroji traumat dhe mendimet negative me EFT

Traumat dhe mendimet negative  DUHET pastrohen dhe lirohen nga trupi.  Kjo mund te behet ne disa menyra te ndryshme. Ka teknika te shumta qe perdoren nga psikologet dhe terapistet ne boten perendimore, si p.sh. ne Suedi.

Dua ta perkujtoj se traumat nuk lirohen nga antidepresivat, por duhet pastruar aktivisht me metoda relevante. Sa e kam pa une e vetmja alternative ne trojet tona per njerezit qe jane ne depresion dhe kane ankthe jane antidepresivat, pa marre parasysh se ne cfare niveli eshte depresioni apo ankthi dhe ne cfare gjendje eshte personi.

Ne kete video une e prezentoj dhe e demonstroj ne menyre gjenerale dhe te pergjithshme si une ju ndihmoj njerezve t’i lirojne traumat nga mendja dhe trupi. Natyrisht se kete e kombinoj me tekniken e intervestimit qe eshte baza e seances terapeutike.

Teknika e lirimit (EFT) qe une e perdori dhe qe eshte perdorur me vite te shumta me njeerzit qe kane perjetu trauma te medha, si.psh.te luftes apo tjera te renda keqtrajtuese.

Deshiroj te shtoj se pa marre parasysh se sa e rende apo e lehte eshte trauma ajo regjistrohet ne nenvetedijen dhe trupin tone dhe kur te gjendet aty nje kohe te gjate do te kemi probleme me veten tone, vetebesimin, zgjedhjet tona, relacionet, karrieren, shendetin dhe ne pergjithesi jeten.

Me shume per EFT-ne kam shkruar ketu dhe aty jane edhe videot prezentuese te kesaj teknike.

Te kisha sygjeru qe te hulumtosh me shume rreth kesaj teknike sepse eshte hsume efikase dhe mund te perdroim cdo dite per t’a pastruar energjine ne trupin tone. Me kete teknike behemi te pamvarur dhe mund te kujdesemi per shendetin tone.

Ketu poshte eshte videoja qe te lus te bashkangjitesh edhe ti dhe te bej dhe them ate qe e bej une.

Lirimi i mendimeve dhe emocioneve negative ne trup nepermes EFT-se

Lirimi i mendimeve dhe emocioneve negative ne trup nepermes EFT-se

Struktura e mendimeve te shumices nga ne eshte negative. Nga kjo ndikon edhe gjendja emocionale e edha ajo fizike.

Ne kete video me poshte  ekam shpjegu se cka eshte EFT dhe pse une e perdori kete tekink ne seancat e mia me klientet.

Shkurt mund te shpjegoj se EFT eshte nje teknike qe bazohet ne c’bllokimin e energjise negative ne trup.Burrimin e ka tek teknika e lashte e akupunktures dhe lirimit te emocioeneve jo te mira.

EFT dmth Emotional Freedom Techique dhe eshte shume efikase per lirimin e depresionit, ankthit, frikes, dhimbjes apo brengave te perditshme qe i kemi.

Zakonisht perdoret kjo teknike me njerez me trauma te medha te luftes, ata qe kane fobie, frika te ndryshme.

Eshte shume efikase pasi qe nuk perqendrohet dhe thellohet shume ne te kaluaren por fokusohet ne te tashmen pa hyre ne detale. Symptomet e se tashmes jane reflektim i mledhur i te se kaluares.

Mos e mbaj energjine negative ne trup shume gjate sepse do te shkaktoj inflamim te trupit qe do te thote se trupi do te jete me i ndishem dhe me i pranueshem per semundje dhe infektime te ndryshme. Sot e dijme nepermes tekonologjise me moderne qe truri i shendosh sjell trup te shendosh. Mendimet negative jane rezultat i trurit jo te shendoshe. Depresionet gjithashtu shkaktohen nga inflamimet ne trup, e ato jane shkaktuar sepse niveli ushqyes i trupit eshte zvogelu per shkak se keto mendime i kane shkaktu trupit stres. Kur trupi eshte ne stres, brenge, konsumon me shume vitamine dhe mienrale. Kur ato shpenzohen ne trup atehere ndodhin inflamimet.

Videoja e pare e prezenton EFT-ne, ndersa ne videon e dyte  ekam demonstru EFT dhe si shembull e kam marre dhimbjen e kokes. Dhimbja e kokes eshte si rezultat i presionit qe i kemi be vetes si dhe paragjykimeve dhe kerkesave te medha qe i kemi ndaj vetes. Ndonjehere kemi dhimbje ne koke edhe ne qofte se jemi shuem te lodhru nga stresi, nuk kemi pi uje te mjaftueshem, por arsyeja psikosomatike e kesaj eshte kryesisht shqetesimi.

Pjesa e dyte

Cka eshte interneti dhe pse duhesh ta kuptosh ate?

Cka eshte interneti dhe pse duhesh ta kuptosh ate?

Interneti eshte vendi dhe menyra me e lehte me gjet informacion, me shpernda, me kriju opinion dhe me kriju veprimtari biznesi. Eshte rrjet, teknologji, plac i informacionit!

Nepermes internetit jemi me kontakt cdo pjese te botes dhe cdo lajm ne cdo kend te planetit dhe jashte tij.

A e din se njerezit sot ne bote i kalojne 700 miliarda minuta ne Facebook?

Informacioni digital eshte be pjese e perditshme per cdo njeri dhe cdo veprimtari ne bote.

Pasi qe une punoj me Marketing te Internetit cdo dite dhe 80% e verpimtarise time te biznesit eshte e bazuar ne Internet e di se e ardhmja e cdo biznesi apo veprimtarie tjeter eshte nepermes Internetit.

Kurre me lehte dhe me lire ska qen me startu biznes se qe eshte sot. Pse? Sepse interneti e ben kete te mundur.

Nese edhe ti sikur une deshiron te besh dicka konstruktive me kohen qe e kalon ne Facebook dhe rrjetat tjera sociale lexo me poshte.

Me keto video poshte ju kam drejtu te rrinjve shqiptar, por edhe atyre qe jane te interesuar ne internet dhe aplikacione, qe e dijne anglishten dhe qe deshirojne mudnesi te reja te kompenzimit, duke kriju platforma digitale.

Tani te drejtohem edhe ty direkt  dhe shpresoj se do ta kuptosh se per cka eshte fjala. Kurre me heret nuk e kam pas me lehte t’i inkludoj edhe trojet tona ne veprimtarite e mia te ndryshme te biznesit sikurse tash me levizjen digitale me te re dhe moderne Ripple.

Mjaft te rrinj me jane bashkangjitur, por duhet te jemi edhe me shume.  Dhe te jemi aktiv. Ne video e shpjegoj me shume. Ketu poshte do ti postoj tri linqe, te videos se pjeses se pare, dyte dhe te tretes. Jane nga 5 minuta. Nese ke kohe te lutem shiqoji dhe nese te duken interesante kthehu prap ketu apo me shkruaj ne email se je e/i interesuar te me bashkangjitesh ne kete levizje digitale.