Me apo pa stres – Populli eshte i mllefosur dhe ka te drejte!!

Me apo pa stres – Populli eshte i mllefosur dhe ka te drejte!!

Mllefi yt dhe i gjithe popullit shqiptar eshet 100% legjitim dhe me vend!

Ky artikull i drejtohet krijuesve me te medhenj te opinionit publik, MEDIAVE.

Nese punon me media ne ndonje menyre dhe te bjen ne sy ky postim, atehere pergjegjesia jote kryesore dhe humane eshte qe kete artikull t’ja dergosh shefit tend me email. Vetem e kopijon kete link me poshte ne email dhe e klikon “Dergo”.

Me apo pa stres – Populli eshte i mllefosur dhe ka te drejte!!

Sipas lexuesve te buletinint “Perndritja dhe Vitaliteti Shqiptar” , mediat shqiptare duhet shiqu dhe be evaluimin e  qellimeve te veta se PSE dhe per KEND egzistojne!

Ne fakt te gjitha organet pergjegjese qe per detyre e kane me i sherby popullit, pa marre parasysh se a jane organe mediale, shendetesore, sociale, politike, apo kultutore duhet marr pergjegjesi per mllefin e popullit.

Ketu poshte do t’i postoj vetem disa nga shume emailat qe une i kam pranuar nga lexuesit e Buletinit te Shendetit “Perndritja dhe Vitaliteti Shqiptar”.

Buletini i ka afer 1.500 lexues te rregullt dhe qellimi kryesor i ketij forumi eshte me vetedijesu lexuesin per shendetin mental, fizik, emocional dhe shpirteror. Eshte thjeshte ushqim i mendjes dhe shpirtit. Autore e ketij forumi jam vet une.

Pas transmetimit te programit “Vizion” ne KTV, ku une isha e ftuar si mysafire dhe tema ishte “Stresi dhe KTVAnkthi”, une ju shtrova lexuesve te buletinit nje pyetje shume te thjeshte:

“Cfare emisione dhe programe i duhen popullit shqiptar?”

Relevante eshte te permendet se ne kete forum jane te regjistruar lexuesit nga Kosova, Shqiperia, Maqedonia, Presheva dhe lexuesit qe jetojne ne Evrope dhe bote.

Per shkak te integritetit personal do t’i postoj vetem inicialet e personave dhe jo emrat e plote.

Qellimi i ketij artikulli eshte me kontribu ne vedijesimin e mediave shqiptare se popullit nuk i duhen vetem serialet turke, politika dhe lajmet e vuajtuara, por populli eshte i urritur per dicka te re, inspiruese, pozitive dhe qe zhvillon!

Ke privilegjin t’i lexosh keto letra qe jane te derguara direkt nga zemra e ketyre personave! (Letrat nuk jane te korigjuara, por jane origjinale)

Urdhero e ndije edhe ti mllefin ne cdo qelize te trupit ne pyetjen se cka i mungon popullit shqiptar!

Znj. Elvira, pershendetje!
Eshte nje pyetje qe ka hapesira sa te duash, per qfar ka nevoj vendi yn?, kjo pyetje eshte me permasa dimensionale te medha, vendi yn ka nevoj per gjithka, per te gjitha gjerat gjithqka eshte mangut, nuk e kuptoj pse njerzve ju ka humb arsyeja, nuk e di se qfar po ndodh, ne vend qe tani jemi te lire dhe te udhheqim veten tone ashtu si duhet e ta gezojm lirine te perparojm, ketu po e perbijn teposhteza me te gjitha…PO pse po ndodh kjo?,,, kush jane shkaktaret?, KULTURA ESHTE E MANGET, populli eshte i pa vetedijshem si kane njohurit e nevojshme, interesi, mbingarkesa, mos paraja, uni qe vetem un dhe un dua te jem, kane dominuar, nuk ka askund interesa te perbashketa, bashkpunime, mirekuptime, nuk e di qfar po ndodh pse po ndodhin, njerezit flasin flasin dhe ne fund sa asnje rezultat pozitiv, perse i neglizhojn gjerat?, perse nuk nisen nga gjerat e thjeshta ti arrijn ato te medhajat, por duan ti kapin menjeher majat pa kaluar ato elementaret, perse nuk ka ligje, rregulla, perse nuk flet ajo qe te takon ta maresh por ajo qe ti vetem perse mund ta maresh?…Eshte nje kolaps i mberthyer qe po mbeshtillet, po kush jane shkaketaret?, perse po ndodh kjo???

Ka shume gjera te mangeta dhe disa me kryesoret jane qe ne po shkojm vetem te poshte jane sepse asnje po te maresh ne Kosov nuk e ke qe merret me ndonje gje me perkushtim asshtu si e do puna, por te gjithe shofin interesin e vet qe te marr nje pag mujore dhe per punen qe kane sju bie ndermend sepse sfunksionon akoma ligji, ketu dominojn fjalet e kota te boshatisura qe jane mesuar vetem te flasin, premtojn, dhe te mos shifet asnje rezultat…,nese ke ndonje pyetje me bej,,,kam shume gjera per ti shfryer, jam shume e mbushur…
Sh. G.

—————————-
” Pyetja ejote ishte per media drejten me thene me pelqejne keshillat emjekeve dhe nutricionistve per kulturen ete ushqyerit megjithese deshiroi me has ne ndonje komedi te mire dhe muzike te shpirtit qe me relakson  e jo keng kalle-kalle’.
F. L

—————————–
” Problemi qe shtroni eshte i drejte pasi mediat jane nje force e cila ka ndikim ne shoqeri.
Roli i mediave dihet qe eshte te pasqyrojne realitetin dhe te japin informacion te gjithanshem.Por fatkeqesisht ne shqiperi media vuan nga nje sindromi i amplifikimit te lajmit te keq icili behet burim stresi i vazhdueshem jo vetem per ne por me e keqja per femijet tane.Te hapesh televizorin dhe te degjosh per aksidente per krime brenda familjes e jashte saj,pernjerez te semure pashprese dhe kjo pothujse ne cdo moment te dites dhe pothujse ne te gjitha kanalet televizive,per mua nuk eshte normale.prandaj per te mos u zgjatur une kam mendimin qe mediat te fokusohen me shume ne lajme me pozitivitet,sado i vogel qofte ky lajm,te jepen me shume emisione per femijet ,adoleshentet,qe ata te mos mbeten tek filmat dhe kompjuteri .Te flitet me shume per edukaten shendetesore e cila tek ne pothuajse mungon.Te kete sensibilizim per sportin,qe te ndergjegjesohet rinia per tu marre me sporte te ndryshme dhe jo vetem ti shikoje ato ne ekrane.
Por duhet ne radhe te pare vullnet i mire per ti realizuar ato per te cilat kemi nevoje shume.
 
Te faleminderit qe kerkuat mendimin tim”
Mari,

Per t’i lexuar edhe disa nga pergjegjjet e lexuesve kliko ketu.

Per hire tendin, femijeve tu dhe gjithe popullit tone do te kisha lutur tja vazhdosh sygjerimeve se “”Cfare emisione dhe programe i duhen popullit tone?”.

Komento me poshte dhe sygjero edhe Ti!

Nese deshiron edhe ti te regjistrohehs ne Buletinin e Keshillave tek “Perndritja dhe Vitaliteti Shqiptar”kliko ketu.


 

Pse viti 2014 do te jete me ndryshime pozitive?

Pse viti 2014 do te jete me ndryshime pozitive?

Ndryshimet pozitive ndodhin atehere kur mesohen gjera te reja, inspiruese, motivuese dhe qe te mbushin energji.

Mbi 80.000 mendime qe i kemi ne dite, truri yne eshte mesuar automatikisht te mendoje njejte.  90% te mendimeve qe i mendojme sot jane te njejta me mendimet qe i kemi menduar dje e pardje. Ato sjellin lodhje fizike, mentale e merzi. Keshtu e kane shumica e njerezve. Arsyeja eshte mungesa e diturise se re, inspirimit, motivimit dhe energjise pozitive.

Ti qe e lexon kete postim ti je pjese e ndryshimit. A e din pse?

Ketu poshte e gjen listen me 28 fakte qe te bejne ty ndryshim pozitiv. Ti je informuar me keto fakte ne menyra dhe kanale te ndryshme gjate vitit 2013, din ti zoterosh dhe menaxhosh ato.
Je pjese e informacionit te ri, motivues e inspirues qe sjell energji pozitive . Ti je nder ata qe ke marre pjese ne seminaret e mia ne Kosove, Presheve e Maqedoni apo ne internet nepermes webinareve.  Po, je pjese e ndryshimit sepse ke pranuar keshilla te rregullta tek buletini i shendetit, apo me takon rregullisht ne Skype apo “Live” per t’i arritur qellimet ne jete dhe karriere. Me ke percjell ne Youtube,ne Facebook ne kete webfaqe apo ne te gjitha forumet e lartepermendura.

Ti je pjese e ndryshimit sepse ti e ke kuptu:

1. Se cka eshte stresi si dhe qe 95% te gjitha semundjeve burrojne nga stresi.

2. Si me menaxhu stresin?

3. Cka eshte ankthi dhe si te menaxhohet ai?

4. Cfare jane panikat e ankthit?

5. Cka eshte depresioni?

6. Simptomet e ankthit, stresit dhe depresionit?

7. Si ndikon vitamina B ne zvogelimin e depresiont dhe stresit?

8. Pse i duhet trurit Omega 3?

9. Cka jane afirmacionet dhe fuqite e saj?

10. Pse duhet afirmuar cdo dite?

11. Cka eshte meditimi?

12. Benifitet e meditimit ne rast stresi, depresioni apo ankthi?

13. Cka eshte Emotional Freedom Technique, shkurt EFT.

14. Din ta aplikosh metoden e EFT-se nese ke ankth, depresion apo je ne stres.

15. E ke kuptuar pse duhet perdorur vitaminat natyrore e jo artificiale.

16. E ke kuptuar rendesine e bimeve kur eshte fjala per proceset e ndryshme te sherimit.

Gjithashtu e ke kuptuar:
17. Rrezikun e keqperdorimit te antibiotikave

18. Rrezikun e keqperdorimit te antidepresivave

19. Rrezikun e ekzemeve ne lekure, arsyen pse lindin dhe pse plaket lekura para kohes

20. Pse duhesh vleresuar trupin tend dhe veten tende

21. Si ndikon vetebesimi i ulet ne jeten dhe karrieren tende

22. Arsyet qe te bejne te palumtur

E din se mungesa e nivelit ushqyes ne trup dhe tru

23. Shkakton inflamime ne trup

24. Inflamimet ne trup shkaktojne depresion, kancer e plot semundje tjera

25. Ti din gjithashtu si ta qetesosh veten me meditime kur je ne stres.

26. E din rendesine e konsultimeve profesionale.

27. E din termin “ankthi i perbashket social”.

28. Ti e din se je pjese e ndryshimit pozitiv sepse ti deshiron te mesosh gjera te reja qe te zhvillojne mentalisht, emocionalisht dhe shpirterisht.

Ne vitin 2014 do tja vazhdojme udhetimit tone te perbashket drejt perndritjes dhe vitaliteit shqiptar. Ne vitin 2014 ti do kesh njohuri me te pasura se sa qe ke pasur ne vitin 2013.

Cdo vit qe vjen e shkon eshte jeta.

Viti i posedon 8.760 ore. Nese i llogarisim ne minuta, ne vitin 2013  ti ke marre fryme dhe ke jetuar plot  525.600 minuta.
Viti i ardhshem do ti kete aq shume minuta. Te lus personalisht qe t’ja vazhdosh te jesh ndryshe nga te tjeret. Te lus gjithashtu e qe nga te gjitha keto minuta mos te jene 90% te mendimeve te njejta.

525.600 minutat e vitit 2014 ti do ti shfrytezosh per t’i sjell jetes tende dhe ty qetesi, begati dhe lumturi.

Nese nuk je anetare e buletinit te keshillave apo ke deshire te jesh pjese e webinareve dhe seminareve te mia me shkruaj tek:
elvira@lookfeeldogood.com

Kur ti ndryshon pozitivisht, pozitiviteti do te perhapet me shume ne familjen dhe shoqerine tende.

Tani me lejo ta uroj Vitin e Ri 2014 dhe i deshiroj ty dhe famijes tende dashuri, mbaresi dhe begati!

URIME2014

 

Jeta jote eshte dhurata jote

Jeta eshte dhurata!

Sa e cmon dhe e don dhuraten tende aq me shume do te jesh e/i lumtur.

Nje nder gjerat qe duhet pas parasysh qe ta konsiderojme jeten si dicka te cmuar eshte qellimi i jetes. Nese nuk e dijme se pse zgjohemi cdo dite nga gjumi dhe nese e marrim jeten si dicka te kot, rreziku eshte se ti do te jesh gjithmone e/i palumtur.

Ne video e kam shpjeguar se cfare une bej per ta konsideruar jeten si dhurate. Me jane duhur vite te tera ta kuptoj magjine e jetes dhe ta thej kodin e palumturise dhe ankthit. Ne kete video tregoj se cfare une bej cdo dite per ta mirembajtur energjine e paster.

Principet e shitjes ne internet dhe marketingu

Principet e shitjes ne internet dhe marketingu

Marketingu sjell shitje.

Baza e cdo shitjes eshte tregu.  Nese nuk ke treg s’mundesh me be shitje, e as marketing.

Ne qofte se e kishe startu nje biznes te ri , a do te kishe dite tregun tend? Nese jo si e kishe gjete ate?

Hulumtimet qe i bej ne internet sidomos atij shqiptar koheve te fundit e shof se principet e shitjes dhe marketingut jane ne nivel te ulet. Shumica e kompanive te vogla apo solo kompanive si i quajme ketu ne Suedi, nuk kane lidhje me marketing.
Shumcia mendojne qe produkti i tyre eshte me i miri ne bote dhe te gjithe njerezit qe egzistojne ne toke jane myshterinjet e tyre. GABIM! Gabimi tjeter qe behet eshte bombardimet me reklama.

Pasi qe e ke lexuar kete artikull ti do te kuptosh me mire se si duhet vepru kur e starton nje biznes te ri, apo ke deshire me shtu nje veprimtari tjeter te biznesit..

Jane tri regulla te arta qe duhesh ti i kesh parasysh:
1. Ti e krijon tregun tend
2. Jo te gjithe jane myshterinjet e tu
3. Duhesh ta njohesh produktin dhe vet ta perdoresh ate

1. Ti e krijon tregun tend
Si?
Per te kriju tregun tend, ti me se pari duhesh dite se cka ofron. Duhesh dite ekspertizat dhe aftesite e tua. Gjithashtu duhesh me pas dituri se cfare zgjedhje i ofron tregut. Nese i ke disa produkte zgjedhe nje apo dy njehere. Krijoje ate treg. Pas atij tregu e krijon tjetrin. Pra jo te gjitha pernjehere, por nje nga nje. Mbaje ne mend edhe nje gje: Ti nuk shet, por ofron zgjidhje problemesh.

Si e kam kriju une tregun tim?

Ne gjuhen e internetit tregun e quajme audience apo publik. Tani do te tregoj se si i kam kriju tregjet e ndryshme.

Keshtu duhet te duket audienca jote!
Qellimi yt i biznesit duhet te jete me e mbush kete salle me audiencen tende

Nje formule, disa tregje. Po e marr shmebull auidencen shqiptare, pasi qe ky blog eshte ne gjuhen shqipe.

Pasi qe internetin e kam baze te punes, hapi i pare ka qene me kriju audiencen time.
Tregu shqiptar nga perspektiva e drejtimit tim i  ka disa nevoja te ndryshme. Une jam fokusu ne zhvillimin personal, pasi qe kete e kam specialitet dhe kam aftesi te zbatoj punen. Kam pervoje personale dhe gjithashtu edhe ekseprience pune.
Pra jam fokusu ne shendetin.  Me specifik depresion dhe ankth.

Per te kriju audience duhet pas nje kanal. Une e kam pas blogun prej viti 2009 dhe ne vitin e fundit faqen time zyrtare ne Facebook. E kam edhe kanalin tjeter Youtube-in.

Nevoja e nje tregut eshte “Si me menaxhu stresin, ankthin dhe depresionin”.

Pasi qe une e di kete lemi, materialet dhe postimet  ne kanalet e mia jane marketingu im.

Marketingu im bazohet vetem ne dhurim te diturise.
E informoj audiencen time per zgjidhjen e problemit ne menyra te ndryshme. Nese me ke percjell ne internet e din.

Ne te gjitha kanalet qe i kam vetem informoj asnjehere nuk SHES. Asnjehere nuk i bombardoj njerezit me reklama ne facebook. Kur them bombardoj mendoj bombardoj cdo 5 minuta me disa ore.

Pra hapi i pare eshte krijimi i audiences. Audienca krijohet duke prodhu informate edukuese per zgjedhjen e atij porblemi qe produkti/sherbimi yt e ofron. Aty eshet celesi i marketingut dhe krijimi i audiences.

Kete formul e kam apliku edhe ne tregun Skandinav, Evropian dhe Amerikan.  Vitin e fundit edhe ne trojet tona shqiptare.

Arsyeja se ti e lexon kete artikull eshte se ti me ke gjet dikund ne internet dhe ke dasht te informohesh per dicka qe ty te intereson. Apo jo? Me fjale tjera TI e drejton informaten qe une e ndaj me ty. Edhe ti je nje pjese e tregut tim shqiptar.

Pra une e kam kriju nje treg, sepse e kam dite nevojen, problemin dhe zgjedhjen e problemit.  Kete duhesh be edhe ti!

2. Jo te gjithe jane myshterinjet e tu

Edhe kete duhesh ta kesh parasysh. Ne rastim tim jo te gjithe shqiptaret kudo ne bote jane audienca ime. Ptubliku im  jane vetem ata te cilet jane te interesuar per me mirembajt nje shendet te mire, vital dhe si me kriju nje biznes online. Te tjeret nuk jane.

Shpresoj se e kupton se si mendoj.

Ne rastin tend dhe nga perspektiva jote ti duhehs te mendosh cilet mund te jene audienca jote. Kjo mvaret nga pervoja dhe aftesite e tua qe ti ja ofron audiences.

3. Duhesh ta njohesh produktin dhe vet ta perdoresh ate

Para se tja fillosh ta informosh publikun tend per zgjedhjet eventuale me se pari duhehs ta dish se cka ofron. Duhesh ta kesh provuar produktin/sherbimin dhe ta dish edhe vet se cfare eshet zgejdhja.

Shumica e shitesve qe i sheh neper dyaqne dhe qendra tregtare kurre nuk i kane provu produktet qe i shesin.. Ku e dijne pra ata qe ai produkt eshte me i miri? A deshiron edhe ti te jesh si ata?  Natyrisht se jo!

Nese e zgjedh te punosh me ndonje kompani qe shet produkte apo sherbime, zgjedhi ato kompani te cilat jane te dobishme per njeriun dhe ambientin. Zgjedh me vemendje. Beje nje zgjedhje etike. Mendo: “Produkti apo shermbimi im a e demton apo ndihmon njeriut dhe ambientit?”
Une mendoj se zgjedhja etike e biznesit eshte zgjedhja e se ardhmes qe ka potencial global! Zgjedhjet jo etike te kompanive  e kane egzistencen e shkurte.

Nese deshiron te me percjell ne Facebook kliko ketu. Observoje se si e informoj audiencen dhe nuk shes ne menyre tradicionale.
E vlen te permendi se ne muajin shkurt i kam pas vetem 200 “Likes”, tani i kam gati 6.000. Pse? Sepse e kam dhuru informaten e duhur.

Kete mund ta mesoj edhe ty. Edhe pak do te ofroj kurse dhe webbinare online. Qendro e gatshme dhe i gatshem, sepse nuk ja vlen me e humb mundesine.

 

Tri gabimet me te medha qe behen me MLM bizneset

Tri gabimet me te medha qe behen me MLM bizneset

MLM bizneset jane duke u bere pjese e zakonshme e te se perditshmes tone. Nese ende nuk je e/i njohur me termin MLM kliko ketu ket te lexuar me shume. Kthehu prap te ky artikull pastaj.

Pa marre parasysh se cilen kompani e reprezenton apo ne cilen kompani je distributor i produkteve, ky postim do te ben te kuptosh nje gje qe nuk e  ke menduar fare perpara apo qe askush nuk ta ka thene.

Po e marr shembull prap tregun shqiptar pasi qe e dua vendin tim, aty jam duke i hulumtu gjerat dhe kan deshire te menaxhohet biznesi si biznes dhe asgje tjeter.

Industria e biznesit mbrenda MLM-it (Multi Level Marketing) eshte duke u perhapur shume ne trojet tona, ne Kosove, Shqiperi, Maqedoni e sigurisht edhe ne Presheve. Dituria e marketingut eshet zero. Pse?

Poshte vijojne tri gabimet qe ndermarresit brenda MLM-it i i bejne kur flasin per kompanite qe i reprezentojne.
1. Fokusimi tek kompania, e jo tek vet nderrmaresi

2. Marketingu bazohet ne te gjitha produktet e jo vetem  ne nje specifik

3. Jo njohuria  e tregut

Tash do te flas per secilin fakt ngapak dhe shpresoj se qe nga sot ti do te ndryshon menyren se si mendon kur te menaxhon nje biznes dhe gjithashtu shpresoj se ky artikull do te ndihmoj pak a shume.

Gabimet

Badfocus
Fokus i gabuar!

1. Fokusimi tek kompania e jo vet nderrmaresi
Shumica, apo te gjithe ata qe punojne me kompanite mbrenda industrise se MLM-it, mendojne qe kompania eshte kryesorja. Gabim!
Nese e drejton ndonje biznes, duhesh ta kuptosh se arsyeja se pse njerezit te bashkangjiten ty si partnere apo si kliente je  vet TI!
Ti je personi qe do t’i terhjek apo largon  audiencen tende apo klientet e tu.
Kompania qe ti e reprezenton e ka nje detyre. Ajo eshte prodhimi i produktit.
Detyra jote eshte me e fut produktin ne treg dhe me e shit ate me sukses. Niveli i suksesit apo deshtimit mvaret vetem nga ti.
Puna jote kryesore eshte me kriju relacione me njerez dhe me be marketingun terheqes.
Menyra se si i krijon relacionet me klientet dhe si e menaxhon maketingun do te vendos  prognozen e shitjes.
Nga sot ti vetem do te fokusohesh ne ty. Ti je produkti dhe ti je kompania!
Kompania e produkteve eshte vetem prodhuesi. Mos humb shume kohe duke fol per prodhuesin.

2. Marketingu bazohet ne te gjitha produktet e jo vetem  ne nje specifik
Gabimi tjeter i madh qe behet eshte se personat qe punojne me MLM nuk fokusohen ne nje linje te produkteve por ne te gjithat. Nuk mundemi me ju drejtu te gjithve, sepse do te mbarrojme me pak apo me asnje!

Edhe pse njerzit kane nevoje per te gjitha produktet/sherbimet, puna jote eshte me e specifiku nje linje te produktit.
Pra, ti duhesh me dite tregun tend. Duhesh me dite se cka i mungon tregut dhe gjithashtu me cfare zgjidhje po i ofrohesh ti tregut.
Me i degju te gjitha kompanite e MLM-it thojne se secili e ka produktin me te mire. Edhe nese  kjo eshte e vertete, ty nuk do te ndihmon me shit produktin, sepse cdo kompani e thote te njejten gje. Per ate arsye ti jo vetem qe duhesh me e njoft tregun por edhe produktin qe e shet.  Duhehs te behesh NJE me produktin tend!

kushthotecka
Kujt i dhem ku?

3. Jo njohuria  e tregut
Me ofru dicka pa e dite se cka deshiron tregu eshte barabarte me deshtim per shumicen e bizneseve.
Statistikat qe behen ne SHBA dhe Evropen Perendimore ne pergjithesi tregojne se nese startohen 100 firma biznesi mbrenda pese viteve do te mbijetojne vetem 10 firma. Pas 10 viteve do te mbijetoj VETEM nje firme.
Ky eshte rezultat i marketingut te dobte, jo njohjes se menaxhimit dhe jo njohjes se tregut. Per ta njohur tregun duhet hulumtu ate.
Per t’ja filluar me hulumtu tregun duhet me se pari te dijme se kush eshte klienti yne? Cfare problemi ka klienti? Cka i mungon?Si e flet gjuhen? (Ketu nuk po flas per gjuhe te vendeve, por fjalet specifike qe klienti i perdor).
Shkurt e shqip duhesh me mendu ” ku eshte dhimta e klientit  tim”

Informacionin e marketingut e drejton nevoja e zgjedhjes se problemit!

Ketu poshte do ta dhuroj nje liber digjital qe do ta ndryshoj mendimin si ta menaxhosh biznesin mbrenda MLM-it. Libri quhet “7 genjeshtrat me te medha mbi Rrjetet e Marketingut” dhe eshte ne gjuhen angleze.  Kur e lexon librin ti do te kuptosh faktin se pse 97% te atyre qe mirren me MLM deshtojne.

Kliko ketu per te dal te faqja e librit.

Tri faktet qe vendosin per egzistencen e biznesit tend online

Tri faktet qe vendosin per egzistencen e  biznesit tend online

Me biznis online referoj tek sherbimet/produktet qe jane te digjitalizuara neper kanalet e ndryshme te mediave sociale. (Jo vetem Facebook-ut)

Biznesi i bazuar ne internet mvaret prej ketyre tri fakteve:
1. Copywritting (shkrim reklame)
2. Marketingu Terheqes
3. Klienti specifik

1.Copywritting
VINI RE:  Copywritting nuk duhet perzi me copyright, jane dy gjera te ndryshme.

Copywritting eshte nje aktivitet qe tradicionalisht i ka taku agjencive te reklamave. Kete rol e ka skribenti i reklamave.

Tani kur epoka e tekologjise se informacionit dhe digjitalizimi i sherbimeve dhe produkteve ne internet e kane invaduar shumicen e vendeve perendimore kete rol te skribenitit e luan edhe sipermmaresi qe e drejton biznesin e vet. 

 Eshte pjesa esenciale dhe me kryesorja e veprimtarise se biznesit. Shkurt perdoret kjo terminologji COPY.

Informacionin qe e jep  duhet "perqafoj" klientin tend!
Informacionin qe e jep duhet “perqafoj” klientin tend!

Eshte informacioni qe ti ja dhuron audiences apo klienteve te tu pa marre parasysh a e thua me goje apo me shkrim. Kur ke COPY te mire do te kesh shume shitje dhe potenciali me kriju biznes multi milionsh eshte i madh. 

Pra COPYWRITTING eshte art i shitjes.

Ky art eshet studijuar me dekada te tera dhe studijohet ende. Kompanite me te medha ne bote si. psh. Apple, Microsoft, American Express i perdorin strategjite me te suksesshme te shitjes, duke perdorur copywritting.

Nese je sipermarres apo e ke plan ta startosh ndonje veprimtari biznesi e ke obligim ta mesosh artin e reklamave. 

Jane fjalet qe lexuesi yt i sheh dhe i ndin. Ne kete webfaqe do te kete me shume postime mbi copywritting dhe biznesin ne pergjithesi.

Me copy te mire  ti e afron lexuesin. Me copy jo te mire ti e largon lexuesin.

Nese duhesh me investu ne dicka si sipermarres, atehere eshte copywritting!

Pse copywritting per binzeset online?

Sepse kjo eshte menyra e vetme me e be klientin tend mu ndi i zgjedhur.

Ne te shumten e rasteve me biznesin ne internet ti nuk do te takosh klientin kurre. Produkti apo sherbimi do te shitet kur ti nuk je fizikisht prezent. 
Per kete arsye fuqia e fjales se shkruar eshte esenciale per me kriju relacion ne mes produktit tend dhe klientit.

Copywritting pra nuk eshte vetem per me gjeneru shitje, por edhe per te kriju relacione, eduku dhe zgjedh klientin tend.

Menyra se si behen reklamat e kompanive te ndryshme private ne Facebook ne te shumten e rasteve eshte e tmershme.

Zakonisht kjo reklam behet nga personi qe e udhehq biznesin dhe me statuset qe i shkruan ne Facebook.
Kjo menyre e reklamimit te produktit eshte e eger dhe e ”pa ndishme” qe une personalisht e urrej. Nese ne facebook e shoh nje person qe vetem ben reklama per te shitur, pa pas nje mesazh me te thelle dhe me vlere, une ate mesazh e bllokoj. Rreziku qe edhe tjeret te bejne te njejten gje eshte i madh.

2.Marketingu Terheqes


Me marketing terheqes referoj tek fakti se ti me reklamen tende e terhjek klientin specifik tendin. Nuk i drejtohesh te gjithve por klientit tend. Pra per ta pasur marketingun atraktiv ti duhesh ta dish dhe njohesh klientin tend. Kur them njohehs mendoj t’ja dish problemet edhe pse kurre nuk e ke taku dhe nuk e din kush eshte.

kagnetSa me specifik eshte klienti aq me atraktiv do te jete sherbimi/produkti.

Marketingu Atraktiv eshte nje terminologji qe perdoret shume sot, sidomos ne SHBA. Baza e ketij marketingu nuk eshte shitja, por edukimi, informimi dhe formimi i audiences/publikut/klienteles tende.

Une kam punuar me disa tregje te ndryshme dhe mundem ta marr shembull tregun shqiptar.

Pasi qe shendetin e kam specialitet, atehere e mendoj dhimbjen dhe problemet qe populli yne i ka. Tregu eshte hulumtu, problemi dihet dhe marketingu im bazohet vetem me e informu publikun tim se cka eshte p.sh. ankthi, depresioni, stresi dhe si mundemi me menaxhu kete.

UNE KURRE NUK SHES PRODUKTE!

Shpresoj qe e kupton dallimin ne mes shitjes dhe shitjes.

Produkti do te shitet vet, nese klienti e ka informaten e duhur.

3.Klienti specifik


Cdo fjale qe une e shkruaj eshet e studijume mire.  Pa marre parasysh a eshte ne faqen time zyrtare ne Facebook, ne Youtube apo ketu ne kete faqe.

Marketingun qe e bej une eshte per te ndihmuar ty  ta zgjidhesh nje problem specifik, e jo me shit.

Per kete duhesh te mendosh edhe ti.

Kush eshte klienti yt? Ku jeton? Sa vjecar? Cfare problemi ka?

Klienti ta drejton marketingun, e jo produkti.
Ketu shumica e kompanive e bejne gabimin me te madh, sepse produkti e drejton biznesin e jo “nevoja” e tregut.

Reklamen qe e ben do te bazohet ne zgjedhjen e problemit dhe asgje tjeter.

Shembuj te tmershem qe kam pa ne Facebook eshte se nje sipermarres qe ka veprimtari te ndryshme te biznesit e ben marketingun per te gjitha veprimtarite pernjehere. Ajo jo vetem qe nuk eshte terheqese, por edhe shume irrituese dhe jo e kuptueshme. Klientit i jipet mesazhi qe ti vetem shet.
Aty nuk ke as klient specifik e as zgjdihje. Por vetem shitje.

Cdokush blen sepse duhet ta zgjedh nje problem.
 Nisu prej vetes.
Klienti yt nuk blen sepse ti e ke produktin me te mire, por sepse ti e ke ofru nje soulcion te problemit.

Keto tri fakte do ta garantojne egzistencen dhe suksesin e biznesit tend! Nese e ben ashtu sic duhet.

Nese nuk je regjsitru per me pranu keshilla biznesit nga une kliko ketu.

Per me shume per kete me shkruaj tek:
elvira@lookfeeldogood.com me titullin “Biznesi online”

Seminari i fundit ne Prishtine, 31/8, ne “Hotel Prishtina”

Seminari i fundit ne Prishtine, 31/8, ne “Hotel Prishtina”

Seminari kishte mundur te quhet edhe “Kush ke e menaxhon, stresi ty apo ti stresin?”

95% te te gjitha semundjeve burojne nga stresi.

Problemi nr.1 nuk eshte stresi, por problemi eshte padituria dhe mungesa e informacionit se si te menaxhohet stresi.

Ne kete seminar publikut ju eshte dhuru informacioni, mjetet dhe teknikat e ndryshme se si te menaxhohet energjia e rende ne trup dhe ne tru si shkak i stresit emocional apo mental.

Gjithashtu ne kete seminar e kam shfytezu rastin t’i zbuloj tri fshehtesite me te hidhura te se perditshmes tone qe shkaktojne me shume ankth dhe vetebesim te ulet.

Kur te zbulohen fshehtesite duhet pastruar perjetimet, ndjenjat, emocionet, kujtimet. Prandaj pas ketij seminari pjesemarresit kane pasur mudnesi te blejne DVD-ne “Tri fshehtesite e hidhura” ku me ane te teknikes se EFT-se lirohemi nga gjendja e ankthit. DVD-ja eshet plot 92 minita me 6 pjese te ndryshme dhe tri seanca.

Secili nga ne e meriton nje jete te qete dhe te lumtur pa arsye. Skemi kohe te humbim sepse jeta eshte  e shkurte dhe te njejten kohe  e gjate.

Me poshte vijojne  komentii nje pjesemarrese per seminarin.
ACOLLAGE

“Falenderimet i takojne Zotit qe me dha mundesine te jem pjese e nje seminari te tille…Une tashme kam nisur te rikuperohem dhe do te vazhdojne ne te njejten mnyre sepse tashme ia kam caktuar vetit qellimet ne jete…mire qe ekzistojne njerez sikur ju profesionist qe t’ju dalin ne ndihme njerezve qe t’i gjejne dhe t’i largojne arsyet e paarsyeshme qe ia bllokojne trurin dhe i bejne te stagnojne dhe te mos mund te ecin para…Sa keq ndjehem per ata qe nuk kane patur nje mundsi te tille qe ta degjojne zerin tend dhe keshillat e tua,dikush ndoshta me qellim e la t’i ike ko mundesi e dikush doshta deshti por nuk mundi te vije,por e rendesishme eshte qe ti erdhe, na qendrove prane mua dhe shume sosh sikur une qe paten nevoj te te kene afer ty.
Ndjehem mire jo vetemper vete por edhe per mikeshat e mia qe i solla aty dhe qe mu falenderuan qe ia propozova ta ndjekin kete seminar tendin dhe me padurim do te presim edhe herave te tjera…Une e zgjata pak si shume komentin por nuk do te ndalesha se shkruari per krejt ata qe perjetova ate dite une dhe ata te cilet po kalonin ne ate faze sikur une dhe qe nga ajo dite po mundohen ta tejkalojne ate faze me metoda me te lehta dhe une vetem dua te them se nga ajo dite a e din se qfare them : KA DRITE TE MJAFTUESHME PER ATA QE DUAN TE SHOHIN… Te don Blerina”

Per me shume per stresin lexo ketu.

 

Seminaret e Elvires – Cka thojne te tjeret…

Pse te tjeret?

Seminaret fuqizuese per mua jane nje ushqim shpirteror dhe mental. Cdo here pas cdo eventi inspirues une e ndi gjallerine ne trupin tim. Ndihem plot energji dhe pertrirje mentale.
Prandaj kete mundohem ta bej edhe une me seminaret, ligjeratet, punetorit dhe audiencen time.

Kam princip qe cdo here pas cdo eventi, seminari apo workshopi t’i marr pershtypjet e publikut.

Kete e bej per ata dhe per mua.
Per publikun sepse e di qe kur te shkruan me dore ne flete, jo vetem qe shprehjet te vijne me lehte por edhe e aktivizon nje pjese te trurit kur te shkruan. Kete e rekomendoj shume here!

Per mua sepse kam deshire te kem dokumentacion sepse e di qe referencat jane me te fuqishme se cdo dokument tjeter! Pastaj eshte nje kenaqesi t’i lexosh pershtypjet pozitive te njerezve. Kjo me motivon te punoj dhe kontriboj edhe me shume!

Me poshte vijojne vetem disa nga referencat e audineces time ne seminaret e kaluara ne Prishtine dhe Gjakove…

    Seminari ne Prishtine, kemi folur per emocionet, energjine e stagnuar dhe ketu e demonstroj tekniken e EFT-se se bashku me nje pjesemarrese.
Seminari ne Prishtine, kemi folur per emocionet, energjine e stagnuar dhe ketu e demonstroj tekniken e EFT-se se bashku me nje pjesemarrese.

Fjalet e fuqishme

“Nje seminar qe do ngelet gjithmone ne kujtimet e mia. Nje ligjerate  e mahnitshme nga ju e nderuar. Temat jane shume te qelluara, ndihem komplet nje Jehone tjeter e mushur plot energji, vullnet, dashuri e gezim. Jam e sigurt qe ky seminar do te me ndihmoje ne te ardhmen time si familiare, shoqerore po ashtu edhe ne biznesin tim”,  J.Sh, JehonaEventAgency

***
“Seminari i sotshem me ndihmoi me shume gjera, por rendesiia e tij me e madhe ishte fakti se gjate workshopit une kuptova qellimin tim ne jete, qe e kam kerkuar prej disa kohesh”, Diola.

***
“Diten e sotme do te cilesoja si nje dhurate te cmuar nga Perendia. Eshte hyjnore t’i ndihmosh ne rrugen perndriutjes. Komunikimi ishte per cdi lavdate pa asnje barriere”, Eminja

***
“Kjo ligjerate ka qene e mahnitshme. Une personalisht pritja krejtesisht dicka ndryshe dhe ketu ne Hotel Prishtina mesova nga ju znj. Elvira shume gjera qe nuk i kisha menduar kurre ne keto vite qe kane kaluar deri me tani”, Jetoni

***
“Kam lexuar mjaft libra te zhanrit psikologjik, te them te verteten mendova se nuk do te degjoj dicka te re. Megjithate e verejta dallimin. E para: Energjia juaj e nderuar Elvira, pastaj zeri juaj, shikimi i ngrohte, vetebesimi dhe sinqeriteti me bene te ndjehem mire dhe ngadal u miqesova me ju edhe pse ju takova per here te pare. Mesova gjera qe nuk kam lexuar me pare”. Merita Shasivari

***
“Deshira ime kishte qene qe keto mendime pozitive te degjohen me teper nga ne, sidomos populli yne qe gjendet me teper ne gjendje depresive. Faleminderit znj. Elvira per keto fjale te mrekullueshme qe i ndave me ne” Ledri Duraku

***

“Kur erdha isha pak e lodhur dhe me emocione, ndoshta nga koha shume e keqe. Gjate ndegjimit te seminarit tuaj dhe komunikimit fillova me u relaksu. Gjate meditimit fillova te lirohna krejtesisht nga emocionet. Te falemnderit Elvira. ” Valbona Xerxa

***

Per seminarin e radhes me daten 31/8, shiqoje ftesen me poshte dhe konfirmoje ardhjen tende sa me shpejt qe mundesh. Nuk ja vlen mos me ardh!
Nese ke mundeis dhe kohe, nese e respekton dhe e vlereson veten ti do te vish gjithsesi!
elvira@lookfeeldogood.com
SEMINARI31gusht_Fotor

Seminari ne Prishtine – “A te menaxhon jeta ty, apo ti jeten?”

31/8, ora 11.00, ne Hotel “Prishtina”, Prishtine

A te menaxhon jeta ty, apo ti jeten?

Ky seminar te drejtohet vetem ty qe respekton veten dhe ja din vlerat vetes!

Lexoje thirrjen me poshte dhe konfirmoje ardhjen tende pa mendur shume. Kalibri i ketij seminarit eshte rezultat i nje pune 13 vjecare ne Skandinavi me rezultate dhe referenca te shkelqyera!

SEMINARI31gusht_Fotor

Konfirmoje ardhjen tende tek elvira@lookfeeldogood.com
Pagesa behet ne direkt ne vend. Eja me heret dhe gjeje nje vend te mire!

Mediat sociale dhe sekretet e biznesit ne internet

Mediat sociale dhe sekretet e zhvillimit te biznesit ne internet

Mediat sociale duhen te behen profesioni yt dhe i cdo kujt tjeter qe deshiron ta menaxhoj nje biznes dhe jete te mire. Kanalet sociale kane kapacitet ta ndryshojne jeten dhe punen, nese din si me i shfrytezu. Nuk do te thote vetem nese ke biznes te “punosh” me internetin. Cdo person privat me apo pa biznes duhet me ja fillu me e be marketingut per aftesite  e veta, nepermes blogut, videove,twitter, Intagram.it Facebook-ut apo rejtave tjera.

Ketu poshte mund te regjsitrohesh per te pranuar keshilla profesionale mbi krijimin e platfromave te ndryshme ne internet.. Keshillat jane te bazuara ne njohurite dhe diturine e legjandave te marketingut ne Internet  dhe  pervojes time per ta zhvilluar biznesin ne internet.

Per  ty vlejne keto keshilla, ti qe je unik/e me ate qe e ben.   Sidomos per ty nese e ke ndonje aftesi unike dhe e zoteron dickafin por qe nuk ke guxuar ta provosh me heret.
Per te pasur 100% efekt nga keshillat e buletinit mbi biznesin online duhesh zoteru anglishten, sepse trajnimet ndohin te jene edhe ne gjuhen angleze.

Kjo faqe eshte gjithahstu edhe per ty qe e ke nje biznes, por qe deshiron ta besh ate me modern dhe terheqes nepermes mediave sociale.

Shumica e sipermarresve nuk kane njohuri te marketingut. Ketu eshte problemi i shume bizneseve.

Interneti dhe marketingu jane permbajtjet me te rendesishme nese deshiron me pas veprimtari te sukseshme. Per kete te duhet edukim. Per kete arsye e kam bere kete “flete regjistrim” qe te terhjeki vetem TY qe je 100% serioz/e me iden tende dhe qe e e din qe e trajton biznesin si biznes dhe asgje tjeter.

Nese nuk je ne internet ti sot, ti nuk egziston. E as gjenialiteti yt qe ti e zoteron.

Paramendo nese dikush eshte duke prit mu ate qe ti ke per te ofro?

Ne cdo cdo email qe do te vjen do te kuptosh nga nje sekret qe legjendet e biznesit online e kane be prej qe interneti eshte zbulu.

Nuk ke llogari e as nuk eshte korrekt qe ti dhe gjenialiteti yt te mshifen mbas frikes dhe jo sigurise!

Shkruaje emrin dhe email adresen dhe ti do t jesh ne fillimin e dickafit qe do te bej te jesh me afer qellimit tend dhe vetes tende.

Ti do te jesh ne listen time ku rregullisht do te pranosh keshilla qe te ofrojne dituri dhe vetebesim. E

Regjistrohu ketu nese te intereson se si mundesh ta zhvillozh biznesin
ne internet!

Keshillat jane gratis dhe te ofrohen vetem ty qe ke potencial dhe ambicie
ta besh ate qe shumica s’dijne ta bejne!