Humbja e peshes apo fitimi i peshes se deshiruar?

Humbja e peshes apo fitimi i peshes se deshiruar – Teknika EFT.

Humbja e peshes themi te gjithe, pa menduar.

Ne kete video e shpjegoj se pse nuk ben te fokusohemi qe te humbim peshe, por te fokusohemi qe te fitojme peshen e deshiruar.

Mbipesha eshte rezultat sic e dijme i konsumimit te ushqimit te tepert, mos levizjes, metabolizmit te ngadalsuar, por eshte edhe qeshtje emocionale. Per kete te fundit gati askush nuk flet.

Gjendja emocionale e ynja ndikon te metabolizmi i ushqimit. Sa me te stersuar, sa me keq ndihemi aq me shume do te ngadalsohet metabolizmi dhe  do te fitojme peshe.

Ne kete video e kam marre parasysh gjendjen emocionale dhe vleresimin e trupit tone. Nese nuk e dijme vleren e trupit dhe nuk e vleresojme ate, gjendja emocionale do te keqesohet edhe me shume.

Eshte i verifikuar fakti se vetebesimi jone i ulet qe e kemi ndaj vetes dhe trupit tone e ngadalson metabolizmin edhe me shume. Prandaj hapi i pare para se te hyjme ne proces se fitimit te peshes se deshiruar eshte ta dojme trupin tone ashtu sic eshte dhe te ndijme mrekulline e trupit.

Se si ti ndihesh e ashtu si vepron ashtu do te reagoj trupi.
Mbipesha eshte nje reagim i emocioneve dhe veprimeve tona.

Ne videon e meposhtme e kam demonstru tekniken e EFT-se per tu liruar nga mbipesha. E kam marre pra aspesktin emocional me shume se ushqimin.

Disa keshilla do t’i dhuroj tani qe te ndihmoj te ndihesh mire dhe te fitosh peshen e deshiruar. Duhesh pasur parasysh se cdo zakon i ri merr kohe derisa tregon rezultat. Zvogelimi i peshes ne menyre te shpejte nuk eshte i rekomenduar nga une.
Me poshte vijojne disa nga keshillat e mia:
– Zvogeloje masen e karbohidrateve ne ushqim (Buken, pasten, brumat, orizin, potataten, sheqerin). Nese konsumon tri here ne dite karbohidrate atehere zvogloje kete mas ne nje here ne dite.
– Rrite nivelin e proteinave dhe yndyrrnave natyrore si p.sh gjalpen, vajin e ullirit te parafinuar, omega 3(vajin e peshkut). Gjithashtu ha me shume, arra, lejthia, badema, fara te lulediellit, kungullit…
– Ne vend te embelsires, ha me shume cokollate te mbyllte me 70% chokolade apo me shume.

– Yndyrra dhe karbohidratet nuk ben fare te perzihen.

– Nivelin e ushqimit ne trup duhesh ta kesh te lart,e kete e ploteson me ane te vitaminave dhe mineraleve. Kjo e ndihmon balancimin e metabolizmit dhe dalengdala dobesimin e trupit. Une i rekomendoj Lifepak dhe Omega 3. Mbipsha nuk dmth qe ke nivel ushqyes te madh. (Mund te konsultohesh me mu per kete gjithashtu edhe nese vuan nga nenpesha, anorexia, bulemia etj)

Eshte fantastike fakti se ha sa te duash yndyrre pa karbohidrate fare, por vetem me proteina dhe ti do te dobesohesh. Kete e kam apliku edhe vet.

– Nese i ke ngrene 3-5 peme ne dite, zvogeloje ne 1 peme e zevendesoji pemet  me me shume perime. (Derisa e arrin peshen e deshiruar)

– Ec 30 min ne dite, ose bashkangjitju ndonje grupit te aerobise. (Me leviz trupi rregullisht jo vetem qe e rregullon metabolizmin por edhe energjia transformohet, nga negativja ne pozitive. Kjo do te thote shume per peshen.

– Demonstroje kete video cdo dite se bashku me te gjitha keto qe i permenda dhe ke durim.

Fokusohu me shume ne diameter sesa ne peshore. Duhesh te marresh vendim dhe te kesh diciplin cdo dite, pa mendu shume ne te ardhmen, por duke u fokusuar vetem ne te tashmen.

Per t’u konsultuar me mu per mbipeshen me shkruaj tek: elvira@lookfeeldogood.com

Ruhide

Te falemenderoj me gjith zemer Elvira qe na ofron ndihma te shum llojshem… Shum faleminderit vazhdo Keshtu te pershendes

Luljeta

Faliminderit Elvira .Eshte e vertet se shtimi ne peshe dhe humbja e peshes mvaret nga gjendja emocionale ket e kam pervuar edhe vet ,nuk po jap ma shum spjegime te pershendes

Your email address will not be published. Required fields are marked *