Pse bizneset duhen te integrohen ne mediat sociale?

Pse bizneset e vogla dhe te mesme duhen te integrohen ne mediat sociale?

Biznest e vogla dhe te mesme duhet te jene ne internet, konkretisht ne mediat sociale sepse ato jane te dizajnuara per te krijuar relacione ne mes njerzve!

Qellimi kryesor i veprimtarise tende nuk eshte vetem me shit, por eshte me kriju relacione te gjata me klientet e tu.

Menyra me e mire, me e lire dhe me e lehte me be kete sot eshte nepermes mediave sociale, si p.sh Facebook-u, blogut, Youtube, LinkedIn, Twitter, Ripple etj.

Nje fakt tjeter i mire se pse duhet integruar ne kete media eshte sepse shumica e njerezve ndodhet aty. Vetem ne Facebook p.sh ndodhen nje miliard njerez. (1 miliard). Dhe keta njerez i kalojne mbi 700 miliard minuta ne Facebook, duke lexu, shpernda, pelqy, komentu linqe dhe informata te ndryshme.

A po e shef potencialin e fuqise dhe biznesit tend ketu?

Per te pasur sukses me biznes ne mediat sociale duhet pasur parasysh nje gje. Ajo eshte:
– Kush je ti ne biznesin tend dhe cili eshte klienti yt specifik

Nga kjo pergjegjje pastaj duhet te vendosesh aty ku i ke klientet. Pozita jote ne internet eshte celesi i suksesit tend.

Eksperienca ime e punes online eshte shume interesante. Jam shkolluar, edukuar e ende mesohem te punoj me kete menyre.

Menyra e punes time nuk eshte qe une t’i gjej klientat e mi, por klientat te me gjejne mua.

Kjo menyre quhet “Attraction Marketing”,  apo en shqip do te kishte tingellu Marketingu Atraktiv, pra qe terhjek njerez.

Attraction Marketing nuk eshte veshtire te aplikohet, por edhe nuk eshte fare  e thjeshte te strukturohet.
Pra per ti tehjekur ti klinetet e tu duhehs te dish identitetin yt si person biznesi, duhesh ta kesh parasysh se ti je produkti dhe ta flasesh gjuhen e klientit tend. (Per me identifiku veten me klientin tend zakonisht merr kohe)

Shumica e biznismeneve fillestar mendojne se te gjithe jane klinetet e tyre, apo me e zakonshmja do te ishte  “te gjithe kane nevoje per produktet/sherbimet e mia”.
“Te gjithe” ne kete rast eshte “Askush” Pse?

Pse?
Sepse ti nuk mund te definohesh si te gjithe, por vetem si dikush specifik. Ky dikushi specifik eshte klienti yt! Fjalet qe ti i shkruan, i thua i reklamon klienti yt i njeh sepse jane te tij, dhe ai reagon!

Me shume per Attraction Marketing do te flas ne artikujt e mi te ardhshem.

Po ta perkujtoj edhe njehere
Qellimi kryesor i biznesit tend nuk eshte me shit, por me kriju relacione te gjata me klientet e tu. Facebook-u eshte ende aktual per te krijuar relacione.

Ketu mund te gjesh faqen time ne Facebook.

Tash do ta dhuroj nje liber qe edhe mua ma ka ndryshuar metoden e punes. Eshte gratis dhe te ndihmon si me vepru ne tregjet e ndryshme.  Kur te klikon ne linkun e librit do te del te faqja e Autores dhe aty e ke ” Instant Access” Shkruaje emrin, mbiemrin dhe email adresen dh elibri do te vjen automatikisht ne emailin tend.

Libri qe e ka ndryshuar industrine  e marketingut online!
Libri qe e ka ndryshuar industrine e marketingut online!

The Attraction Marketers Manifesto
http://lookfeeldogood.marketersmanifesto.com

Me kontakto nese ke pyetje me shume per kete tek
elvira@lookfeeldogood.com

Your email address will not be published. Required fields are marked *