Elvira Haxhiaga ne Presheve – A mjafton mendimi pozitiv?

Elvira Haxhiaga ne Presheve – A mjafton mendimi pozitiv?

Mendimi pozitiv nuk ndihmon, nese jemi te rrethuar me negativitet jashte nesh dhe emocione negative mrenda nesh.

Sado qe fjala “mendimi pozitiv” tingellon shume bukur dhe eshte afirmacion i mire, kur nuk dijme si te lirohemi nga mendimet dhe emocionet negative, keto pozitive nuk do te luajne shume rol, ndonjehere mund te jene edhe manipulim i vetes tone.

Ne seminarin e Presheves me forumin e grave te PDSh-se e pata rastin te ligjeroj per kete fakt. Nuk mjafton te lexojme libra apo te degjojme afirmacione me mendime pozitive ne qofte se nuk e kuptojme esencen e mendimit pozitiv. Ne kete seminar kam treguar se cka na ben te mendojme negativisht si dhe si mund te lirohemi nga emocionet negative.

Kur ndihemi keq mendojme keq. Keshtu qe per te menduar mire me se pari duhet ndi mire.

Per kete askush nga flet. Flasin vetem se duhet te mendojme pozitiv.

Si mund ta dish se ndihesh keq? Ja ketu poshte vijojne disa signale:

– Gjithmone dikush tjeter te ka faj per gabimet

– Dikush tjeter ka faj per mos suksesin tend

– Ti behesh fajtore nag te tjeret

– Ankohesh per cdo gje

– Je e/ i lodhur konstant je ne depresion apo ke ankth.

Keto jane vetem disa. Per te lexuar me shume per kete kliko ketu.

Behu edhe ti pjese e keshillave te mia. Plotesoje emrin mbiemrin dhe email adresen ne te djathte dhe ti do t’i pranosh keshillat e mia qe jane te bazuara nga puna ime me njerezit qe jane ndi keq dhe si t’ja besh per tu ndi mire.

 

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *