Kemoterapija nuk eshte gjithmone zgjedhje ultimate per kancerin

Kemeoterapija nuk eshte gjithmone zgjedhje ultimate per kancerin.

Dhe prap se prap te e vetmja alternative per kancerin eshte kemoterapija, ne te shumten e rasteve.

Ne kete artikull me poshte qe eshte ne origjinal ne gjuhen angleze mund te lexosh, per nje studim 11 vjecar qe eshte be ne SHBA dhe Australi me pacientet e semure nga kanceri.

Ne artikull eshte edhe nje video qe une ketu do ta ndaj me ty. Ky artikull dhe kjo video jane  ne gjuhen angleze, por ne kete postim une do te shkruaj pak a shume se cka thuhet ne video.

Sipas ketij studimi (ka edhe mjaft te tjere) 97% rasteve kemoterapija nuk ndihmon per sherimin kunder kancerit. Kete e kam degju dhe lexu plot here edhe nga burrimet tjera.

Kam degju dhe lexu gjithashtu se shumica e pacienteve qe vdesin nuk vdesin nga vet kanceri por nga barrerat dhe kemoterapija qe ka rezultu ne helmim te organizmit.

Per fat te keq terapite e kemoterapise jane be pjese e industrise farmaceutike ku mjeket jane bere stershitesa te ketyre terapive. Sipas kesaj video ne SHBA nese nje pacient me kancer kerkon ndihme te nje mjeke atehere ky pacient gjithsesi duhet ta blej kete terapi nga mjeku. Mjeku e blen kete me lire dhe ja shet pacientit me shtrejte dhe mjeku jo vetem qe fiton nga diferenca por  eshte  e mundur qe te fitoj provizion per cdo terapi te shitur nga kompania farmaceutike.

Une asgje skam kunder fitimeve nese njerezit punojne me nder, dhe asgje skam kunder nese keto metoda ju ndihmojne njerezve. Por cka me nervozon dhe me ben te cmendem eshte se si keta njerez e keqperdorin fuqine e vet.

Kanceri nuk “lind” pernjehere, qe themi ne “tap rap”. Symptomi i kancerit e kam fjalen tek te rriturit,  eshte nje proces i gjate qe ka ndodh ne trup gjate tere jetes ne shume aspekte (qe nga femijeria). Te ushqimit, perjetimeve emocionale e mentale, ne cfare ambienti je rrit, ke jetu, pirja e duhanit, alkoholit, ushqimit jo ushqyes, stresit, traumave, etj.

Tash kur deshirojme te sherohemi nga kanceri nuk mundemi vetem te shiqojme te likvidojme kancerin si nje fakt te vetem sepse ky eshte vetem symptom i dickafit tjeter qe ka ndodh ne trup, por duhet edhe te shiqojme ne ato gjera qe e kane shkaktuar kancerin, pra ne nje menyre me holistike te pergjithshme.

Jam e priviligjuar qe jetoj ne nje vend ku informacionit gjithmone i kerkohet e hulumtohet burrimi. Jam e privilugjuar qe jetoj ne nje vend ku gjerat vihen ne siperfaqe, ku mediat dhe organet tjera bejne kontrollime e hulumtime kur dicka nuk eshte ne rregull.

Ne kete shoqeri ku jetoj une, individi interesohet per shendetin e vet. E hulumton cdo gje dhe shendeti eshte pjese personale e ketij personi. Jetoj ne nje shoqeri ku pacienti mund ta ven ne pyetje mjekun.

Sa i perket kemoterapise kjo eshte be nje industri e tregut profit ne gjithe boten, jo vetem ne SHBA. Kjo po shifet qarte. Sdi sa me shume studime e fakte e konkludime e tregojne kete. Heren e fundit e kam degju neurokirurgun suedez Nisse SImensen ku flet per korupcion. Ku vet mjeket korptohen pa ditur se jane te koruptuar, e lere me ata qe koruptohen me vetedije.

Cfare ndergjegjje kane keta njerez?

Me e keqja eshte se perhapja e kesaj metode dhe keqperodrimi eshte qaq i madh sa qe duhet cdo njeri te marrim pergjegjesi per veten tone dhe ti shiqojme edhe alternativat tjera. Une personalisht e rekomendoj ushqimin e ushqyeshem ku jo vetem hidratet e karbonit konsumohen, embelesirat hahen pa fund, pemet e perimet nuk jane gjithmone te popullarizuara, ku duhani pihet para femijeve pa kontroll. Personalisht rekomendoj qe shendetin me mirembajt me vitamina e minerale natyrore. Margarina te hudhet, te perdoret vetem gjalpa. Nuk eshte shtrenjte me ngrene gjalpe, dhe vitamina natyrore. Me shtrenjte eshte me e ble pastaj terapine e kemoterapise dhe te gjitha barrerat qe me ne fund te mbysin.

Jeta eshte ne pytje, jo vetem cmimi!

Kam takuar mjaft njerez ketu en Suedi e edhe ne SHBA, qe e kane perjetu kancerin dhe mbijetu. Kam takuar njerez qe e kane mbijetu kancerin edhe pa kemoterapi. Ne disa kultura semundja e kancerit eshte shenje qe SHUME GJERA duhet ndryshu ne jete, e jo dorezu.

Ne qofte se 97% te rasteve sipas ketij studimit nuk ndihmohen nga kemoterapija atehere pse kjo eshte e vetmja alternative qe mjeket dijne te rekomedojne?

Ne videon me poshte Dr. Peter Glidden intervisthet dhe  jep mendimin e vet per kete fakt dhe vet tregon se si keqperdorin mjeket fuqine e tyre en SHBA.


Kliko ketu per te dalur tek artikulli origjinal ne gjuhen angleze. 

Nese deshiron te kehs me shume info per mirembajtjen e shendeit me vitamina natyrore me kontakto tek:
elvira@lookfeeldogood.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Halit

Faleminderit edhe nga jue nderuar,ju pergëzoi per punen ,angazhimin e juaj
rreth komenteve,këshillave,sygjerimeve dhe terapit e juaja rreth shendetit.
Ju lumt!

gimi

elvira jeni e mrekullueshme te perqafoj fort je nje shqipe e vertet dhe keshillat e tua me termen qe jane nje sherbim i bashkekombasve te tua te falenderoj jashte mase

nora

Pershendetje Elvira ,te falenderoj per keshillat qe mi ke dergu ne emailin tim dhe po mi dergon ,e vleresoj shume mundimin tend per mua .Me kan ndihmu shume keto keshilla dhe vazhdoj ti lexoj .

Your email address will not be published. Required fields are marked *