Gabimet me antibiotikun

Gabimet me antibiotikun

Per antibiotikun kemi mesu dhe kemi harru. Antibiotiku eshte kriju vetem per nje arsye. Me e mbyt dhe e luftu bakterien.

Shume here ne trojet tona perdoret antibiotiku si vitamin. Ne kete video me poshte e shpjegoj shume mire dhe thjesht dallimin ne mes te virusit dhe bakteries. Virusin nuk e mbytim me antibiotik.  Shumica kur te semuhen ne Kosove, prej gripit apo ftofjes semuhen nga infektimi i virusit.

antibiotiku
ANtibiotiku rrjedh nga fjala greke Anti=kunder, Bios=jeta. (Bakteriet jane forme te gjalla qe jetojne). Interesant me duket perkthimi bukval, antijetesor.

Kur e bombardojme trupin me antibiotika cdo vjet atehere imuniteti do te dobesohet dukshem gje qe do te rezulton ne inflamimin e organeve ne trup.

Depresioni p.sh eshte rezultat i inflamimit, kjo duke u bazu ne ligjeraten e neurokirurgut te njohur suedez me fame boterore Nisse Simenssen. Gjithashtu edhe kanceri eshte si rezultat i inflamimit ne trup. Me fjale tjera, kur trupi nuk ka nivel ushqyes te mjaftueshem ne trup si psh vitamina dhe minerale atehere rreziku per t’u inflamuar eshte me i madh.

Kur te infektohemi nga virusi sistemi i imunitetit duhet ushtru dhe e zhvillu veten duke e mbyt vet virusin. Jane mbi 600 infektime te virusit dhe shumicen nga keto trupi vet i mbyt. Kur antibiotika hyn ne trup ajo nuk e lejon imunitetin dhe trupin ta bej punen e vet, pra mbyt virusin. Perkundrazi antibiotiku e mbulon problemin dhe mbyt bakteriet tjera qe nuk jane te demshme per trupin.

Une e them shume here se kur te jetojme shpejt vdesim shpejt. Pra kur deshirojme te sherohemi shpejt me antibiotika apo barrera te tjera te demshme atehere trupi do te na dobesohet me shume dhe ne nje period te gjate nuk do te qendroj me.

E kam pa shuem here se kur po semuhen njerezit ne Kosove nuk po kane kohe me ja leju vetes me u sheru vet.
Duhet me e len trupin me e sheru vetveten,  e jo te konsumojme antibiotika non stop. Kur jemi te ftofur apo kemi influnece, atehere jemi te lodhur. Ajo eshte krejt normal dhe per kete arsye duhet vetem me pushu, me pi langje dhe me qene te qete.

Shiqo videon me poshte dhe nga sot vendos ndryshe.

 

Nese ke nevoj me u konsuktu per Vitamina me kontakto dhe shkruaj tek: elvira@lookfeeldogood.com

Per te dalur tek artikulli tjeter qe kam shkruar per perdorimin massiv te barnave kliko ketu.

 

 

 

merita

je shume, shume e mire Elvira,ja vlen te ndegjojme qdo shkronj qe rrejdh pozitivitet nga goja yte e qe reflektohet tek ne me plote vetbesim, te falendoj per gjithqka,

FLAMUR BADUNI

– PERSHENDETJE DHE URIME JUVE ZNJ. ELVIRA PER PUNEN QE BENI PER NE. JINI SHUME E PA LODHUR DHE JU RESPEKTOJ…N.Q.S. KE MUNDESI DESHA TE DIJA DICKA PER DHIMJET DHE VECANERISHTE ZHURMAT NE VESH DHE ELEMINIMI I TYRE ME MJEKIME OSE KESHILLA POPULLORE….DHE NJE HERE JU PERGEZOJ. FLAMURI….

Your email address will not be published. Required fields are marked *