Ekzemat ne trup – Pse lindin ato?

Eksem

 

Ekzemat ne trup

Pse lindin ekzemat?
Nga eksperienca ime  personale dhe e punes qe e kam munden me qene disa shkaqe qe bejne ekzema te lind por edhe te zhvillohet me shume. Ato jane:
1. Mungesa e niveleve ushqyese ne trup e sidomos, Vitamines B, (sidomos atyre B2, B3, B5)
2. Shamponat, sapunat, deterxhentet, qe permbajne nivel te laret te vajit mineral si dhe supstancave tjera qe e shkatrojne lageshitin e lekures dhe strukturen
3. Mundet me qene edhe gjenetike. (Pasi qe me top teknologjine e shkences me moderne e kemi pa se mund te ndryshojme se si sjellet ADN:ja ne trup me ane te ushqimit dhe stilit te jetes atehere ka me shume shpresa qe ta permiresojme situaten)
4. Ushqimin qe e hajme, duhani, alkoholi te gjitha keto ndikojne
5. Streset e medha bejne qe trupi te kosumoj me shume vitamina nga trupi, qe ben nivelet ushqyese te zvogelohen nese ato nuk rimbushen. Ne strese te medha duhet marre ekstra vitamine dhe minerale.

Fotoja e siperme eshte nje rast i vertete dhe kembet e vajzes ne foto mbrenda 9 diteve jane be me mire duke i falenderuar nje kreme etnobotanike, 100% bimoree.  Eshte e bere nga Kompania Shkencore e produkteve etnootanike dhe natyrore ne USA.
Krema duket keshtu dhe permbajta kryesore eshte nga nje kokerr erreze qe quhet (Pimenta dioica) dhe qe tradicionalisht eshte perdorur nga njerezit ne pyjet e dendura te Amerikes Qendrore. Ky krem i ndihmon lekures se semuar ta rifitoj lageshtine e duhur, ta mban ate te paster dhe gjithashtu e ben lekuren e bute dhe te shendoshe. Ky krem perdoret edhe per themra te qame.

Une i loboj dhe i mbeshtes cdo dite zgjedhjet alterantive bimore sepse ato jane pjese e trupit tone. Cdo gje qe nuk eshte pjese e natyres dhe qe krijohet arificialisht e ben lekuren dhe trupin tone te ndihet me keq ne nje period me te gjate.

Dhe nese ke nevoj per keshille personale me shkruaj tek: elvira@lookfeeldogood.com

Video se cka eshet vaji mineral mundesh ta shiqosh ketu.

 

Nese deshiron me shume info per rendesine e Vitamines B me shkruaj ne email.

burbuqe bllaca-beqiri

ju pershendes dhe ju uroj qdo te mire jetoj ne geneve kame probleme me depresion ju lutem qfar vitamina me preferoni pra kame frige qe 2 vite marre edhe barna anti depresive .ju falenderoj shume ne qoftese keni mundesi meme keshilluen ju pershendes

Ganimetja

Elvira e dashur, te falenderoj shum per kete video, do doja te ndaja diqka personale me ty dhe do pres keshillen tende 🙂
Un qe nje vit kam problem me lekuren,me sakt me majasil, me esht paraqit ne kemben e djatht tek gishterijt(me shum) dhe tek pjesa ku shkel edhe tek dora e djatht gjithashtu, shpesh shuuum me kruhet sidomos kemba dhe me shkakton shum nervoz te brendshme sa qe me vje per te vjell, kam perdor disa krema qe mi kane rekomaduar dermatolog dhe mjeku ame, por nuk ka ndonje sukses. Kam perdor vaj ulliri dhe ma ka qetsu me raste, por jo ta sheroj plotesisht 🙁 dhe nje koh perdora Kalc. Magn. dhe Zing dhe nuk me kruhej shpesh, a thu duhet ti perdor regullisht nuk e di?
Qe e vogel kam pas problem me alegji me paraqitej neper vende te ndryshme te trupit (si gunga te vogla te kuqe)dhe kam perdor shum Vitaminat B6 sepse me qetsonte dhe me zhdukeshin. E kuptova se me behej prej nervozes, por me von sidomos ne pranver behesha prap dhe kisha munim dhe vendosa ta bej testin e alergjis aty e kuptova se jam alergjike ne pluhur,ne shum lloje te polenit, ne bar te njom, ne lule te ndryshme, etj. keto qe kan mundur te mi testojne. Qe nje koh i perdor hapat e alergjis regullisht, por disa her me shkaktojn takikardi naten dhe i nderpreva,por prap kam xiglim neper trup. Sdi cka te bej,gjithashtu edhe me lukth kam problem kam heligobakter 3.0, dhe nuk kam perdor asnje lloj ilaci per ket gje, mi ka shkrujt mjeku, i kam ble un por nuk kam fillu ti pi sepse ndegjova se jane shum te rend si terapi. Te lutem cka me kishe keshillu ti personalisht te bej?
Te pershendes shuum, pac nje dit te bukur!

Your email address will not be published. Required fields are marked *