Cka eshte depresioni dhe ankthi?

Cka eshte depresioni dhe ankthi?

Depresioni dhe ankthi jane te lidhura ngusht me njera tjetren.

Depresioni mund te lind nga ankthi, gjithashtu edhe ankthi lind nga depresioni. Te dyjat keto lindin nga frika. Frika e se kaluares dhe se ardhmes.

Frika e se kaluares zakonisht eshte  elidhur me eksperiencen dhe traumat eventuale qe i ke perjetu kur ke qene femije apo edhe i rritur. (Zakonisht femije).

Ankthi eshte i lidhur ngushte me te ardhmen, dicka qe “te pret” apo qe “nuk te pret”.

Depresioni eshte i zakonshem  ne cdo shoqeri dhe te cdo individ.  Jeta nuk do te jete ne rrezik nese ke depresion nje kohe te shkurt. Problemi eshte nese depresioni zgjat.

Shume here me kane be njerezit pyetje, “Kur e di qe jam ne depresion?”

Pergjigjjen me te zgjeruar po e shkruaj ketu:
Kur flasim per depresionin flasim per tri nivele te ndryshme.  Me poshte vijojne ato:

Nese i ndjen disa nga keto symptome atehere mundesh me qene ne depresion.

1. Symptomet psiqike:  
Disponimi jo i mire nje kohe te gjate
Vetbesimi i ulet
Je afer te qajtturit konstant
Ndihesh fajtor apo ke ndjenje faji
Toleranca te zvogelohet, nuk duron shume
Nuk te motivon asgje
Nuk te ineterson asgje
Te humb gezimi
Je nervoz non stop, apo cdo gje te irriton
I ke humb shpresat, nuk shpreson se do te behet mire
Ndjenje qe asgje dhe askush nuk te ndihmon
Mendime per vetevrasje
Mendime dhe sjellje qe i lendon dikend tjeter, p.sh femijen e rrah pa pas arsye
Nuk ke deshire te kesh mardhenie seksuale
Ndjenja e pakenaqesise si te zgjohehs ne mengjes
Ankth
Fiksime, obsesione, mendime qe kur nuk kryhen
Shqetesimi per ndonje femije
Veshteresi te marresh vendime

2. Symptomet fizike:
Levizjet ngdalsohen
Te folurit ngdalsohet
Ndryshime ne oreks (ndonjeher ehumb, por edhe rritet)
Ndryshime ne peshe (Zvogelohet por edhe rritet)
Dhimbje ne trup
Mungese energjie (ski takat)
Kapsllek
Cregullime menstruale
Mungese e interesit seksual
Symptome te ndryshme fizike

3. Symptomet sociale:
Aftesia pr te punuar te zvogelohet
Aktivitetet sociale te zvogelohen (Ski deshire te shoqerohehs me njerez)
Hobi dh eineterset zvogelohen
Me pak kontakte em miq
Veshtersi ne shtepi

Depresionet rriten edhe kur nuk kemi Vitamin B te mjaftueshem ne trup dhe Zink.

Ne kete video e kam shpjegu se cka eshte depresioni apo ankthi. Kliko ketu per te dal tek artikulli se si me menaxhi ankthin dhe stresin.

Nese ke vujatur nga depresioni nje kohe te gjate mund te me kontaktosh edhe mua por me rendesi eshte ta kontaktosh ndonje psikolog apo terapeut te mire.  Duhesh te flasesh me dikend per ate qe te ka brengos nje kohe te gjate.

 

linda

“Jeta nuk do te jete ne rrezik nese ke depresion nje kohe te shkurt. Problemi eshte nese depresioni zgjat.”

Te lutem a mund ta pershkruash sa edhte gjat dhe sa shkurt sepse mendoj se une i kam te dyja keto simptopma qe nje kohe.

linda

Elvira sot isha ne klinik te specializuar ketu ne New York dhe njeri nder mjeket me me ze me caktoj diagnozen F-41.2 dhe me caktoj nje terapi me Fluxotine 0.20 mg 1 her ne dite dhe prazepam 0.5 mg ne mengjes dhe ne mremje
Mjeku tha qe pas 5 muajsh do te behesh tjeter njeri
Te lutem e dua edhe mendimin tend
Faleminderit

blogguelvires

Linda, me se pari dhesh ta pysesh mjekun se per cka jane keto tableta. Une personalisht jam shume skeptike se tabletat ta manipulojne trurin dhe te bejne te mvarura. Bile bile edhe kane efekte te dyfishta qe dmth. ne nje ante eshte per trurin e ne anen tjeter te cregullon dicka tjeter ne trup. Personalisht askujt nuk i kisha propozu me marre tableta per gjendjen psiqike. Ti po dukesh qe je e kthejllte dhe e vetedijshme.
Propozimi im eshte te me shkurash ne email me gjeresisht per problemin tend. Hapat nese nuk e din se per cka jane edhe cfare efekti jane mos i perdor. Njeriu kur eshte en depresion duhet zakonisht te ndroj sistemin e jetes. Te jetoj ne qetsi, pa zhurme pa stres, ambienti pra duhet te jete i qete, me dal ne natyre ma shume edhe me fol ose me taku dikend qe mudn ti tregosh per brengat dhe dertet qe i ke.

blogguelvires

E dyta shume me rendesi eshte te kesh VItamin B edhe OMega 3 te mjaftueshem ne sistem dhe trup. Kete e kam thene ne videot e mia ne Youtube. Te lutem shiqoje. Une mund te ndihmoj se ku ti konsumosh keto. Pasi qe je ne USA nuk eshte veshire fare.

linda

Fluoxetine eshte bar per ritjen e seratonines se trurit kurse prazepam eshte bar per relaksimin e nervave pra nuk eshte si Xanax, lorazepam e barerat tjera kunder panikut te cilat jae te familjes benzodiazepine dhe qe kalojnne varshmeri
Te them te drejten une kam pasur problem te till ne muajin gusht dhe mjeku mi ka shkruar ne recet keto barera te cilat nuk te bejne te varura
Mjeku me kishte thene se per shkak te punes qe e ebene impulsitetit te jetes qe e ki ka ardhur me koh deri tek paksimi i seratonines tende ne tru dhe per kete duhet me shku patjeter deri 5 muaj me keto barera te ciulat nuk te bejne te varura dhe gradualisht i reduktojm
Problemi eshte qe mas nje muaji e gjys une u bera shum mir dhe i lash pernjeher barerat dhe tani pas 6 muajsh kam fillu problemet e njejta

blogguelvires

Me fjale te tjera te ka be te varur pasi qe prap kthehesh ne te njejten situate kur nuk i merr barerat,
Niveli i seratoninse mund te rritet edhe me menyra natyrore. Sic thash me pare mungesa e vitamines B por duhehs gjithashtu edhe ta ndryshosh stilin e jetes. Me shume dashuri me pak stres.

Shikoje kete post, kam shkruar vecmas per familjen e barerave Benzodiazepine.
http://bloguiles.wordpress.com/2012/01/03/barerat-jane-te-demshme-nese-perdoren-per-ta-mirembajtur-shendetin/

Linda te thash edhe me heret se depresioni eshte si rezultat i stresit emocional.
Shkuram direkt te email im:
elvira@lookfeeldogood.com

Kur te di me shume problemin tend te kisha sygjeru absolutisht Rritjen e Vitamineve dhe mineraleve ne tru dhe trup.
Mundesia tjeter eshte me caktu nje kohe ne SKyoe dhe flasim me hollesisht.

Shpresoj se e ke kuptuar se une nuk jam per barera qe e manipulojne sistemin e trurit ne menyre artificiale. Seratonina qe rritet rriitet sepse trurit i duket si substance natyrore por ti faktikisht po e mashtron trurin. Per ate shkak po kthehesh prap ne te njejten kur nuk i merr barerat.

te pershendes dhe me shkuraj ne email per te caktuar qe te flasim me hollesisht.
//Elvira

blogguelvires

Ok…keshtu do tja bejme.
Neser po e rezervoje nje kohe me ty ne ora 15.00 ketu te ne, ndersa te ju eshet 9.00 e mengjesit. Nese nuk mundesh neser mund te rrezervojme nje kohe te re te henen.
Emri im eshte freesoulat32 , Sweden Malmö.
Si eshte emri yt?

Your email address will not be published. Required fields are marked *