Barërat jane të dëmshme nëse përdoren për ta mirëmbajtur shëndetin

Arsyeja pse njerezit perdorin barera ne menyra masive jane tri:
1. Njohurite mbi alternativat bimore dhe natyrore jane te vogla
2. Lobiizmi i industrise se barerave eshte i madh dhe i fuqishem
3. Njuhurite mbi pasojat negative dhe vdekjepruese te barerave jane shume te vogla.

Semundjet emergjente mund te zgjidhen me barera  qe jipen nga mjeket dhe farmacisstet, por jo  per mirembajtjen e shendetit.

Barerat nuk e sherrojne shkakun e semundjes, por i “zbusin” symptoemt e semundjes.

Dua te jem e qarte se shkaqet e nje semndje qe paraqitet fizikisht pa marre parasysh a eshte shtypja e laret e gjakut, infrakti ne zemer, alergjite e ndryshme, migrena apo edhe influenza jane rezultat i nje jobalanci qe ka zgjat shkurt apo shuem gjate ne organizem. Ky jobalancë është efekt i një stresi te mbrendshem i atij mental apo emocional dhe nese ky stres, (deshprim dhe ankth i mbrendshem) zgjate nje kohte gjate atehere shkaketohen deme ne organizem ne nivelin qelizor qe paraqiten te organet e ndryshme te trupit, mbrenda dhe jashte.

Medicinat dhe barerat qe i shperndahen popullit tone ne menyre masive dhe keqperdoruese mund te bejne me shume deme se te sjellin shendet. Pse?

Sepse barerat permbajne substanca sintetike apo artificiale qe  trupi nuk i “njef” dhe molekulat e ketyre supstancave “duken” si molekula natyrore keshtu qe trupi i trajton keto sikur te jene natyrore dhe nese kjo ndodh nje kohe te gjate atehere trupi e manipoulon vehten me keto permbajtje qe mund te shkaketoj edhe deme ne organet tjera e mos te flasim qe semundja nuk sherohet. Trupi vetem e shkatrron vetveten nga permbajtjet e medha artificiale.
Shembulli konkret eshte barera apo droga qe cdo shtepi shqiptare ne Kosove e ka perdorur ( e di kete pasi jam nga Kosova) , BENSEDIN , ndryshe edhe Diazepam, qe hyn ne grupin e barerave e  bensodiazepin. Me heret bensodiazepiner jane quajtur por edhe tash quhen Valium. Valiumi eshte shume i zakonshem tek narkomanet pasi qe roli i tij/tyres eshte ta ul nivelin e ankthit ne trup dhe tru dhe ta “qetsoje” trupin.

Bensedin-i eshte shpernda ne Kosove si pomfritat qe shperndahen ne mbremje per arsye ta qetesoje popullin shqipetar.  Populli shqiptar ne fakt nuk qetsohet por truri dhe sistemi i organizmit i manipulohet dhe ne vend se te qetesohet trupi behet i “humbur” dhe kur te “zgjohen” nga gjumi nuk zgjohen te kthjellte por total  te “trulluar”  te drogiratur nga valiumi apo bensedini.  Kur truri/trupi te drogiratet me supstanca kimike ai bjen ne stress edhe me te madh dhe konsumon me shume vitamine dhe minerale natyrore qe gjinden ne trup dhe qe i ndihmojne trupit ta mirembaje vetveten.
Keshtu qe ne fund asgje nuk arrin me Bensedin. Mjeket dhe farmacistet thojne sigurisht qe nuk eshte rrezik, pasi qe ne pyetjet jane profitimet.
Rreziqet qe shkakton bensedina perveq se mund te bej te mvarur e te trulluar gjate tere dites, javes apo sa gjate e perdor qe farmacistet sigurisht nuk te kane treguar jane alergjite e ndryshme, probleme me te pamurit, organet e metabolozmit demtohen,  kokedhimbje, dhembje ne gjoks (rreziku te panikes nga ankthet rriten), halucinacione, sjelljet ndrohen, tensioni i gjakut mund te rritet, anemija, temperature, ethet, te mirren mendet, e te vjedhet.

Alternativa me e mire jane vitamina qe jane permbajte qe vet trupi i ka.Trupi e mban dhe miremban vetveten VETEM me permbajte natyrore. Keto gjinden ne tregun tone por populli nuk eshte i informuar per kete.

Nese e ke ndonje te aferm qe ka qene ne depresion te gjate dhe eshte ne ankth te lutem me kontakto. Mund ti ndihmoj pa pritur fare.

Ne sekuencen e vidoes qe vjen do te flas per Vitaminen B, qe ndryshe quhet edhe vitamina psikologjike. Kliko ketu per te dalur te Videoja me Vitaminin B.

Prodhimi, distrutimi dhe konsumimi massiv i barerave shkaketon me shume deme se dobi.
Mund te me kontaktosh ne email: elvira@lookfeeldogood.com

Vjollca Kuqi

Shume i qelluar artikulli Elvire :), komplimete per shqipen dhe te uroi permisim te vazhdueshem…
Desha te nderlidhem me temen, Ne Ks ka pas mjafte mjek popullore 5 dekada me pare pasi qe njerezit shfrytezoni resurset qe i kishin per te prezistuar. Une kam pas gjysehn e till e cila n aka sheru me lule e barishte nga kopshti e fushat e qytetit tim ne Gjakove.
Eshte industria farmaceutike e cila po kontrkaton me mjeket jo humane e jo etike te cilet po promovone dhe abuzojne barera te demshme kimike.
Juve ju flm edhe nje here dhe uroi mbaresi ne misionin tuaj 🙂

Elvira

Te flmnd Vjollce. Na u kishin duhur sot me shume se kurre me shume receptat e barishteve (te gjyshes tende) dhe te rajoneve tona, pasi qe toka ne keto regjione eshte e pasur me bime sheruese. 🙂
Te flmnd per komentin dhe fjalet pozitive.

shukrije Nushi

a ka mundesi me dite ma shum per bimet…dheper at shamponin …per bimet sheruese ma shum kam deshire me ditew ju falenderoje shume ju pershendes..

Nita

Jam shume e lumtur qe dita ime nuk kalon pa e mesuar nje gje te re nga Elvira! Te falenderoj per informatat, durimin, perkushtimin dhe afersine qe tregon me bashkekombasit e juaj!
Je inspirim!
Çdo te mire! :))

krasniqi miriman

pershendetje elvira ju faleminderit per te gjitha informacionet qe na jepni ju neve sa ka ndikim vitaminat b per uljen e streesit apo te depresionit dhe ku mundemi ti gjejme ato ju faleminderit

Your email address will not be published. Required fields are marked *